Bursa’da bir belediye başkanı, kendisine ulaşmak isteyen vatandaşın kendisiyle telefonla görüşme konusunu öğrenince, uzun yılların makam deneyimiyle hayli şaşkınlık yaşadı.

Nedenine gelince...

Önceki gün;
Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’ni izlemek için bir gazeteci olarak da yerimizi almıştık.

Muhalefet, Merinos’un batısında başlanan ve ‘Gaziakdemir’ adı verilen kentsel dönüşüm sürecine eleştirel yaklaşımda bulundu.

Mülkiyet sahiplerinin mağduriyeti ve sürecin şeffaf yürütülmediği iddiası ortaya atılıyordu.

Gazeteci olarak;

Şaşırdık, haliyle…

Çünkü…

Kentsel dönüşümlerin gazetecilere gezdirildiği ve tanıtıldığı dönüşüm projeleri arasında, Gaziakdemir de vardı.

Sahasında;

Uygulama bilgilendirmesi ve mülkiyet sahipleriyle iletişim ve görüşmelere özel kurulan ofisin açıldığı ve görevi de açıklanmıştı.
Bu projeyle;

Kentin göbeğinde plansız, çarpık ve bu nedenle standart cadde ve sokaklardan, kaldırımlardan yoksun çöküntü bölgesine el atılmıştı.

Nitekim…

Mecliste konusu açılınca…

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Orada bir ‘Kentsel Dönüşüm’ ofisimiz var.” diyordu.

Arzu eden herkesin, orada şeffaf şekilde bilgi alıp istişare edebileceği ve doğal olarak da itiraz edenler olabileceği belirtiliyor.
Velakin…

Aktaş, Gaziakdemir’den bir vatandaş topluluğunun, CHP  Osmangazi tarafından Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin üzerine yönlendirilmesini eleştirildi.
Dönüşüm meselesinde;

Mülkiyet sahipleriyle karşılıklı görüşme ve uzlayışı temel ilke edinildiği, mecliste önemle vurgulanıyor.

Halkın yanıltılmaması ve gerçeklerin çarpıtılmaması için muhalifete uyarılarda bulunuldu.

Gaziakdemir’le ilgili;
Aktaş, muhalefetin yanısıra çözüm ve anlaşma iddiasıyla bir vatandaşın belediyeyi şaşırtan teklifini de mecliste anlattı.

Kurum dışındayken…

Kendisiyle görüşmek için…
Özel Kalem’e telefon eden bir kişinin, “150 kişi var arkamda… Bana, bir daire daha fazla verirseniz, ben bunları engelleyeceğim.” dediği belirtiliyordu.

Hayretle karşılandı.

Yeni araba alırken üzerine para konulması ve yeni eşya alınırken daha fazla para verildiği gerçeğinin, kentsel dönüşümlerde de geçerli olabileceği de bir kez daha ifade ediliyordu.

Bu arada…

İcraat açısından;

Muhalefete seslenen Aktaş, “50 bin kişiyi, 100 bin kişiyi konserlerde toplayıp, sadece konser yapmıyoruz. Biz, konser de yapıyoruz, hizmet de yapıyoruz.” demesiyle de dikkati çekiyordu.