Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin himayesindeki Bursa FotoFest’in dün akşam açılış davetindeydik. ‘Dünya’nın yakın tarihindeki insani ayıbının fotoğraflarıyla göz göze geldiğimizde, bugün de Gazze’nin aynı kaderine üzüldük.

Anakent belediyesi olarak;

Bursa Kent Konseyi ve Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği’nin işbirliğiyle düzenlenen Bursa Fotoğraf Festivali yani FotoFest, dün itibariyle 13. kez başlarken, Bursa da, kazandığı bu ‘marka’sıyla da gündeme geliyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100.Yıl’ında ‘Yüzyılın İzleri’ temasını taşıyan festivalde, farklı kent ve ülkelerden katılımcılarıyla kadraja giren enstantaneler, sergiler ve öyküsel söyleşilere taşınacak.

Yüzyıl’a damga vuran;

Hayattan kesitler, sevinçler, acılar, başarılar, kaydedilen adım ve varılan hedefler, yerel ve ulusal gündemleriyle fotoğraf karelerinde yer alıyor.

Sanatsal alanda,

Türkiye’nin ilk ve tek nitelikli ve uzun soluklu organizasyonu olan ve dünyada da sayılı buluşmalardan olan Bursa FotoFest, ulusal ve uluslararası çapta bu sanata gönül verenler ile fotoğraf severleri bir araya getiriyor.

Dün akşam…

Atatürk Kongre Kültür Merkezi’ndeki açılış davetindeydik ve hayli kalabalık bir toplulukla tören yapıldı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Fethi Yıldız’ın güzel ifade ettiği üzere, FotoFest’i, Bursa’nın ve yerel yönetiminin sanata ve sanatçıya önem ve saygısı olarak gösterdi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ün “Bir milletin sanat yeteneği, güzel sanatlara verdiği değerle ölçülür.” veciz sözü de vurgulanıyordu.

Ziyarete açılan;

Sergiyi dolaştığımızda, yakın tarihten unutmadığımız ve bugün de Ortadoğu’daki yaşanan aynı kaderle aynı acıyı yüreklerimizde hissettik.

…Ve!

Bu üzüntü, kader;
AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç tarafından da kürsüye taşındı ve bugüne odaklanıldı.

1990’larda…

Kendisini ‘Medeniyet’ hamisi gören Avrupa’nın göbeğindeki savaşta, Bosna’daki Müslümanlar’ın yaşadığı soykırım ve tarihe kanlarla yazılan Srebrenitsa Katliamı, fotoğraf kareleriyle sergideydi.

2015 yılında;

Yeni şehitlerin tespiti ve cenaze törenleri ile toplu anma ve üzüntüleri, dinmeyen acıyı kadrajlayan fotoğrafçı ve gazeteci Haris Memija, bugün Gazze meselesi için Batı’nın öteki yüzünü hatırlatıyor.

Sanki…

Batı’nın yine kayıtsızlığındaki bugünün Filistin’i, Gazze’nin yaşadığı soykırımı ve Müslümanlar’ın yaşadığı acı, gözlerimize işleniyordu.

Yavuz Gözgeç, Bosna’daki acının, Srebrenitsa Katliamı’nın gözler önüne getirildiği acılı fotoğrafları görmesinin ardından, Filistin’e üzüntüsünü dile getirdi.

Gazze’de yaşananlara;

‘Dünya’nın tepkisizliğini eleştiren Yavuz Gözgeç, ama böylesine kayıtsızlığa karşılık, tepkisel refleks ve girişimlerine dikkat çekiliyordu.

Bosna’daki gibi;

Gazze’de de, kalan anne ve babaların feryatları yükseliyor, çocukların tabutlarına sarılan acılı yürekler, öksüz ve yetim kalan çocuklar…

…Ve!

Aynı Batı da ve yanı sıra petrol zengini ve paralarını küresel bir dolaşımla katlayan Arap ülkeleri de seyrediyor.

Bursa FotoFest’in 3-12 Kasım 2023 tarihleri arasındaki etkinliklerinin programına, ‘www.bursaphotofest.org’ adresinden ulaşılabiliyor.