Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, tüm Bursa’yı yönetmeyi çok arzu ediyordu, ama… Makamına yeniden aday gösterilen bir belediye başkanı olarak, dün gazetecilerin önüne çıktı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın dönem içerisindeki kararla ilk göreve geldiği sürecin de dışında, 2019 yılında da ‘Büyükşehir’ niyeti ve beklentisi vardı.

AK Parti’den;

Belediye başkan adaylığı hayali suya düşen pek çok ismin yanı sıra, yeniden adaylık verilmeyen Kestel’in belediye başkanı da Yeniden Refah Partisi’nden adaylık ilanı etti.

Aslında…

Böyle fotoğrafta;

Dündar’ın, 3 dönem ilkesinin işletilmeyip, en büyük ilçeyi yönetmeye devamının tercih edilmesi, kendisi tarafından başarı kabul edilmelidir.

Düne dönelim…

Osmangazi ve belediyesi adına;

Dündar’ın gazetecilerle buluşması için davet aldığımızda ve yerimize geçtiğimizde, ‘yeniden adaylık’ sahnesi ortaya konulmadı.

Büyük depreme destek ve yardım eliyle konuşmasına başlayan Dündar, Bursa’nın bilinen kimliği ve olgusuna yönelik kurumsal misyon ve konumu için güçlü vurgu yapmaya odaklandı.
Buluşmayla;

Dündar, “İlçemi, belediyemi ve yaptığımı anlatıyorum.” kürsüsüyle aslında genel Bursa algısı ve olgusuna perçinlemek istenen duruş düşüncesindeyiz.

…Ve!

Böyle duruş;
Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Başkan’ıyla mesafeli duruşu çağrıştırıyordu, bazı cümleler böyle algıyı da kaçınılmaz yapıyordu.

Şimdiki süreç;

Aynı siyaset davası dönemi, Bursa’nın siyasi iradesinin AK Parti’de olmaya devam etmesi için en büyük ilçenin sorumluluğu daha büyük seçimden geçiliyor.

Anakent belediyesi;

Kentin olgusu, algısı, turizm başlığı ve hedefiyle de 5 yılı değerlendirirken, ‘Tarihi Hanlar Bölgesi’ projesiyle yankı bulmuştu.

Velakin…

Dündar’ın konuşmasında;

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’yle tarihi İpek Yolu’na iz bırakılması istenen parantez başı getirildi.

Ardından…

Önceki dönemlerle;

İrili ufaklı hanlar ile kapalı ve açık çarşıların restorasyonlarına başlandığına işaret edilirken, tarihi Hisar Bölgesi’ndeki çalışmalarla parantez kapatılıyordu.

…Ve!

Dündar’ın, “Nereye baksak, Osmangazi Belediyesi’nin tarihi mirasta imzası var.” demiş olması, adrese teslim ince mesaj anlamına geliyor.
Bu fotoğrafı not ederken…
Osmangazi Belediyesi’nin, ‘Büyükşehir’ başkanlığındaki Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği’ne geri dönmesi gerektiğini vurgulayalım.
Kentsel dönüşüme bakışta;

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Hamitler-Yunuseli-Güneştepe’deki önceden planlı alanla sağlıklı bir kentleşmeye işaret etti.

Soğanlı’da ‘kentsel dönüşüm’ olarak tanımlanan projeleri de örnek bir uygulama olarak gösteriliyordu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, görev, yetki ve sorumluluklarıyla yaptığı işler çok, ama dedik ya, ‘Osmangazi’nin yaptığı’ anlatılıyordu.

Farklı projeler de, satır aralarındaydı.

Seçim kampanyası veya yeniden adaylığına yer verileceği sanılan medya buluşması, kısa denilebilecek sunumla sınırlı kaldı.

Sunum sonrasıyla;
Gazetecilerle sohbet hedefleniyordu, ama anonsa rağmen soru yönetilmeyince, program sonlandı.

Bu buluşma;

Başkan Dündar’ın ‘Batı Trakyalı’ hemşerisi işinsanı Cavit Çağlar’a ait Mövenpick Hotel&Thermal Spa Bursa’da düzenlendi.

Telefonla 80 gazetecinin davet edilmesine karşılık, 160 dolayında katılım olurken, Bu nedenle servis hizmetlerinde eşgüdüm sağlanamadı, aksama yaşandı.

Önümüzdeki günlerde;

AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan ve AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Adnan Kurtuluş’un da katılımıyla ‘Seçim Kampanyası’ buluşması olacak.