Farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Bursa, farklı coğrafyalardan soydaşları da bağrına basan bir kent… Cumhuriyet tarihiyle asırlık Lozan Mübadelesi ve dramı da, gündeme taşındı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100.Yıldönümü’ne yönelik olarak, tarihsel ‘Lozan’ takvim yaprağını da unutmadı.

Belediye yayını olarak;

‘Bursa Günlüğü’ dergisinin altında, Lozan Mübadelesi’nin de asırlık yıldönümüne özel ‘Hikaye’ yarışmasının dün ödül töreni yapıldı.

Sahnede;

Geçmişe dönülen, o dönemi bugünlere taşıyan duygusal konuşmaları dinliyorduk, vatanı geride bırakmanın hazin öyküleri canlandı.

Yarışmaya önemle;

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, doğup büyülen topraklara artık pasaportla gidebilmenin hazin olduğunu ve vedasında yaşanan acıların kuşaklara aktırılması gerektiğini vurguluyordu.

Elbette ki…

Vatanlarından zorunlu göçe tabi tutulmak, bir asrın öncesine ait anlaşma gereği olmuştu,  aynı asrın ikinci yarısında Bulgaristan’daki bu kez insanlık dışı tutumla bağrımızı açmıştık.

Şimdilerde;

Tüm dünya, İsrail’in Filistin halkına yönelik asimilasyonu, zulmünü konuşuyor ve Bursa da, çok ses yükseltilen kentler arasında görülüyor.

Dünkü törende;

Lozan Mübadilleri’ni konu alan eseriyle derece alan bir vatandaşımız,  günümüz açısından önemli bir mesajı gündeme getirdi.

Batı Trakya’daki Türk Azınlığı’nın, imza altına alınan anlaşma, tanım ve haklara rağmen, Yunanistan’da dini de kapsayan zorluklarla karşılaşıldığını, ayrıca not düşüyordu.

Bulgaristan’dan da nice soydaşlarımızı da, önceki asrın ortalarından sonra ve 80’lerde bağrımıza bastık.

Vefatının yıldönümünde bulunulan işinsanı Ali Durmaz da, öyleydi ve ardında sanayi mirası bırakmıştı.

Şimdilerde…
Yeni kuşak Durmaz Ailesi, yerel markalarıyla da dünyanın sayılı ileri teknoloji makine ve yerli raylı sistem aracı üreticileri arasında bulunuyor.
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, her alanda Bursa’nın olgusunu ortaya koyan organizasyonları, milli ve uluslar arası politikalar için de belirleyicilik ve gündem açısından önem taşıyor.

Yine, dün…

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, geniş davetli kitlesinin önünde, 2023-24 Kültür ve Sanat Sezonu’nu duyurdu.

Konuşmasında;

Bursa için…

Önemli yeni bir adım duyuruldu, Türkiye’nin küresel bir eylem ve mücadelesinin benzeri, yerelleştirmeyle başlatılacak.

Bursa’dan eski yıllardan yakın geçmişe kadar kaçırılan veya resmi yolla götürülen tarihi; kültürel ve sanatsal varlıkların geri getirilmesi hedefleniyor.

Aktaş, düzenleyecekleri Bursa Kültür Varlıkları Çalıştayı’nın amacı, çalışmaları ve hedefleri doğrultusunda, kaçırılan eserlerin peşine düşüleceğini açıkladı.

Dipnot:

Lozan Mübadelesi’nin yıldönümü yarışmasına ödül töreni için Mudanya’daki ünlü Montania hoteli tercih edimişti, velakin belediye ve davetlilerin arasında tartışılan durumlar oldu.