Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, dün gece medyanın yazarlarıyla saat 23.30’da başlayan ve 2 saat süren buluşma gerçekleştirdi. Sandığa artık sayılı günler kala, son durumu değerlendirdi.

Gazeteciler sordukça…

İttifak ve kendisinden emin, güçlü ve özgüveni yüksek bir profille açıkça konuştu, muhalefete gözdağı verdi, psikolojik baskı kurdu.

YSK kararlarıyla;

Yayın yasaklarına sayılı saatler kala, en yakın rakibinin öne çıkarıldığı ortalardaki anketler de başlıca konular arasındaki.

Aktaş, ortalarda dolaşan ve rakipleri öne çıkaran anketlerin saha ve üretimleriyle ilgili manidar düşünceye sahipti.

…Ve!

Kendisinin 9 anket yaptırdığından söz etmesiyle güvenirlik ve doğruluğunu öne taşıyan Aktaş, detay vermedi.

Velakin…

Oransal bilgi merakındaki gazetecilere, “Sormayın, ama fark açılıyor!” diyecek kadar, hedefe koşulduğunu anlatmak istiyordu.

Sorulara yanıtlarıyla;

Hedefinde, CHP’nin genel başkanı da vardı, ama rakibi Mustafa Bozbey için ağır eleştirileri, geceye yayıldı.

CHP’nin genel başkanı ve İYİ Parti’li rakibi için de “Benimle kafayı bozmuşlar.” yorumu vardı.

Odağında;

Ana muhalefetin adayı Mustafa Bozbey vardı ve geçmişte 20 yıl yönettiği ilçe üzerinden eleştirdi.

Aktaş, Nilüfer’i yönetmek isteyen CHP’li yeni adayın,  özellikle dürüst ve temiz belediyecilik söylemini de öne çıkardığını belirterek, böyle söyleten olarak, “Baş faili de, büyükşehir belediye  başkan adayı…” diyor.

Bozbey’in performansının “Çok kötü” olduğunu ifade eden Aktaş, projelerden yoksun, “Basma kalıp aynı şeyleri söylediği”ni dile getiriyor.

Aktaş, Bozbey’in sahada projeleriyle değil, ülke ekonomisi üzerinden siyaset yapmasını da eleştirdi.
Kendi dönemiyle yüzlerce öğrenciye burs sağlandığını vurgulayan Aktaş, benzer vaatte bulunan Bozbey’e “Nil-Vak’tan kaç öğrenciye burs verdin arkadaş?” diye seslendi.

Bozbey’in vaatlerinde ulaşımla ilgili projeler bulunmadığını anlatan Aktaş, aynı zamanda rakibinin altyapı da dert etmemesiyle eleştirdi.

Dahası…

Nilüfer ve yanısıra CHP’nin diğer ilçeleri Gemlik ve Mudanya’daki belediyeleri tarafından da hizmet zafiyeti yaşatıldığı şikayet ediliyordu.

‘Büyükşehir’ belediyeciliğiyle;

Nilüfer-Kayapa’ya yapılmak istenen modern katı atık bertaraf projesine CHP ve adayları tarafından engel çıkarılmasına da tepki gösteriliyor.

Aynı bölgede;

Nilüfer Belediyesi’nin ‘Kompost Tesisi’ için “Rezalet, leş gibi!...” derken, kendi projesini ‘Efsane’ olarak tanımladı ve “Kayapa’ya en büyük iyiliği ben yapacağım.” mesajını verdi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, ısrarla ortaya atılan “En borçlu belediye” söyleminin gerçek dışı olduğunu vurguluyor.

Mevcut dönemin ikinci yarısıyla devlet ve/veya özel yerli ve yabancı hiçbir borç ertelemesi yapılmadığını, müteahhitlere yüksek hakedişler ödenebildiğini ifade ediyor.

Aktaş, Bozbey’in ilçeyi yönettiği dönemde ‘Anadolu Arastası’nı bitiremediğini ve batık durumda olduğunu da gündeme taşıdı ve seçmenlerin bu açıdan da çok iyi düşünmesi gerektiğini belirtiyordu.

Bursa’ya ‘Kreş’ vaadinde bulunan Bozbey’in aksine Akta, kendi belediyesince 16 ‘Ana Kucağı’ çocuk bakım evi açıldığına dikkati çekti.

Aktaş, Nilüfer’e belediyesince hiç düşünülmeyen ‘Gençlik Merkezi’ de açtıklarını anlattı.

Yeni sanayi alanları ve beraberindeki rant tartışmalarına değinen Aktaş, kentin 2 ucuna birer KOBİ OSB için görüşe varıldığını dile getirdi.

Ardından…

Yerinden teknik öne süreci için “Ben yapacağım. Kimseye rantını vermeyeceğim.” diyen Aktaş, bir ilkesini öne çıkardı..

Aktaş, gayrimenkul ticareti spekülasyonlarına konu edilen yeni sanayi bölgeleri meselesi için “İhtiyaç var mı yok mu ve Bursa’nın menfaatine bakarım.” diyerek, altına çizgi çekiyor.

Bursaspor meselesi için de, kentin güçlü potansiyelini ve konumunu yansıtacak, gerçekçi bir bütünsel çözüm ihtiyacını vurguluyor ve “Kafamda farklı şeyler var.” diye konuşuyordu.

Aktaş, Cumhur İttifakı olarak mevcut 14’ün de üzerinde belediye kazanabilme olasılığını da güçlü görüyor.