Dünün sabahıyla, CHP’nin ‘Büyükşehir’ adayının Bursa’yı dönüştüreceğini söylediği bir günde, AK Parti; ‘Bakan’ katılımıyla 3 belediyesinde dönüşüm projelerine tören düzenliyordu.

Kentsel dönüşüm

Yeni yerel seçimlerde, büyükşehir ve ilçe belediye başkan adayları için öncelikli yer ediyor.

Böyle derken…

AK Parti’nin büyükşehir ile Osmangazi ve Yıldıım belediye başkanları, geride kalan dönemle çoktan çoktan deneyim ve mesafe kaydetmeye başladılar.

Rakiplerde;

Bakış açılarıyla farklı yorumlar olabilir, ama görevlerine yeniden aday gösterilen 3 belediye başkanı, ‘dönüşüm’ hakikati taşıyorlar.

Dün…

Ana muhalefetin ‘Büyükşehir’ adayı Mustafa Bozbey’in gazetecilerle buluşması vardı ve kısa sunumun ardından, soru-cevap bölümü oldu.

Kentsel dönüşüme önemden söz eden Bozbey, kendi uygulamaları için hakikatli ve çarpık dokuda farklı kentsel unsur ve işlevleri sağlayacak ‘dönüşüm’ politikasından söz etti.

Böyle diyordu, ama…

Kent planlamacılığıyla;

2 büyük ilçe belediyesinin dışında, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin de konumun ve beklentinin karşılığını veren depar ve deneyime ulaştığını özellikle vurgulamak istiyoruz.

Şöyle ki;

Yıldırım’ın doğusunda…

Ailelerin, evlendiği çocukları ve akrabaların aynı binalarda yaşadıkları ve siyaseten demokgrafi gerçeğinin de olduğu mahallelerde, köklü dönüşüm yapılıyor.

Dahası…

Yolların genişletilmesi, yeni yollar açılması, merkezi ve yerel yönetimlerin de farklı hizmetlerini yürüteceği mekan alanları ile yeşil alan ve otopark alanlarının da elde edildiği bir eylemden söz ediyoruz.

Başka örnekleriyle;
Yıldırım Belediyesi’nin ‘Mevlana’ ve Osmangazi Belediyesi’nin ‘Soğanlı’ projeleri, hangi büyük kentlerde, ilçelerde olabilir?

Dün…

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin katılımıyla ‘dönüşüm törenleri’ yapıldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nce;

İstanbul Caddesi’ndeki dönüşümünde anahtar teslim töreni yapılırken, 3 ayrı noktaya da canlı bağlanıldı.

…Ve!

Yiğitler, Arabayatağı ve Karapınar’daki yeni kentsel dönüşüm veya etapları için temel atma töreni gerçekleştirildi.

Farklı saatlerde;

Yıldırım Belediyesi’nin ‘Mevlana’ dönüşümündeki yeni etabın anahtarları teslim edildi.

Osmangazi Belediyesi’nin merkezi yönetimle işbirliğiyle yapılan ‘Millet Bahçesi’ açıldı.

Bu fotoğraf;

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ve Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz’ın ‘Gövde Gösterisi’ oluyor.

Dünün akşamıyla;

Yıldırım’ı yeniden yönetmeye aday Yılmaz’ın da ‘Parla Yıldırım’ diyerek, yeni 5 yıl sunumu vardı.

Kentsel dönüşümde, “Gönüllülük nerede, orada başlayacağız” diyerek, bu kez çok daha fazla noktada uygulama ve anakent belediyesiyle 30 bin konutluk bir hedefi anlattı.

Başkan Aktaş’ın, ‘Büyükşehir’ olarak yeni dönemde toplam 100 bin konutluk bir dönüşüm hedefi bulunduğunu da vurgulayalım.