Bursa’nın yerel siyasetinde özel yeri bulunan Mudanya’da, AK Parti ile CHP arasında son 24 saatte ‘Mudanya Siyaset Muharebesi’ yaşanıyor.

AK Parti Bursa İl Başkanlığı, genel merkezin yurt sathındaki ‘Yüz yüze 100 Gün’ eylem planı doğrultusunda, dün de Mudanya’daydı.

CHP’nin yönetimindeki Mudanya’nın siyaseten özel durumu, AK Parti’nin yeni durağı olarak, siyaseten daha anlam yüklüydü.
Gündüz…
Milletvekilleri ve teşkilat otoriteleri, merkez mahalleleri ile kırsal mahallelere dağıldılar.

Akşam…

Mütareke Meydanı’ndaki ana programda, AK Genel Başkan Yardımcısı Dr. Ömer İleri ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da vardı ve milletvekilleri de ön saflardaydı.
Bursa Büyükşehir ile Mudanya’nın belediye başkanlarının farklı konularda görüş ayrılığı ve tartışmalarla gündeme geldiğini anımsarsak, yaz dönemi açısından, AK Parti’nin eylem planında ilçeye öncelik verildiği görülüyor

Elbette ki..
AK Parti adına;
Hükümet ve yerel yönetim politikaları ve icraatına yönelik konuşmalar yapılırken, toplumda pahalılığın ve gelecek endişesinin konuşulduğu gündemde, bu nedenle ‘güven’ mesajı verilmeye çalışıldı.

…Ve!
Sosyal medyaya yansıyan mesajlar da, gün içerisinde ve sonunda dikkatleri hayli çekiyordu.
Milletvekillerinden;
Ahmet Kılıç; “AK Davamız için ‘Ben de varım’ diyen Mudanyalı hemşerilerimize sonsuz teşekkürlerimizle…” diyor.
Refik Özen’den; bağırlarına bastıkları gerekçesiyle Artvin ve Erzurum hemşehri derneklerini ile Burgazspor’un yöneticilerine teşekkür ediyordu.
AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan da, özellikle “Muhteşemsin Mudanya, muhteşem!” demesiyle dikkati çekiyordu.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da, “Bursamızın her yerinde, hemşehrilerimizleyiz.” İfadesini kullandı; AK Parti’nin 17 ilçede sahaya indiğini, gönül köprüleri kurulduğu vurgulandı.
AK Parti’de gün böyle geçerken…

CHP’de, rakibin programından bilgi ve fotoğrafların değerlendiriliyor, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’a da gözlemler geliyordu.
İlçe siyaseti açısından..

Türkyılmaz’ın, karamsarlık ve endişe taşımadığı, CHP adına bir hayli emin olduğu konuşuluyordu.
AK Parti’nin çıkarma yaptığı böyle bir günde, CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, yarına yani bugün Mudanya’ya geleceğini duyurdu.
Sosyal medyada;
Salıcı’nın bilgilendirmesi, alıntıyla CHP’nin diğer il ve ilçe örgütleri tarafından da paylaşıldığı dikkati çekti.
Bilgilendirmede;
Salıcı, “Mudanya Belediyesi’nin düzenlediği ‘Pazar Alanı Temel Atma Töreni’nde konuşma yapacağım.” ifadesini kullanıyordu.
Bu durum karşısında;
‘Misilleme mi?” düşüncesi oluştu.

Mudanya Belediyesi’nin, 2 gün öncesinden icraat törenini duyurduğu ve Salıcı’nın geleceğinin özellikle belirtildiğini not düşelim.
Salıcı’nın gelişi, AK Parti’nin programının ertesi günü için tesadüf mü, missilleme mi, kafalar karışıyor haliyle…