Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, iki gündür sahillerde!Kendisi gibi henüz yaz tatili yapamayan yerel basın da sayesinde deniz ve göl havası alıyor!

Dün İznik Gölü’nde, İnciraltı Halk Plajı’na verilen mavi bayrağın göndere çekim töreni vardı.

Türkiye’de Van Gölü’nden sonra mavi bayrak alan ikinci göl İznik olması, ilçe ve Bursa adına gurur verici…

Biliyorsunuz sahillere mavi bayrak alabilmek öyle kolay değil… 

Tam 33 kriteri yerine getirmeniz gerekiyor. Bunların en başında da su kalitesi, çevre temizliği ve can güvenliği gibi hassas şartlar aranıyor.

Büyükşehir Belediyesi olarak kriterleri yerine getirmenin mutluluğunu yaşayan Başkan Aktaş, törendeki konuşmasında, sürdürülebilir çevre yatırımlarıyla Bursa’nın bütün plajlarına mavi bayrağı dikmeyi hedeflediklerini söyledi.

Neden olmasın?

Yakışır da…

277 kilometrelik kıyı bandına sahip bir sahil kentiyiz. Gemlik ve Mudanya’da öyle güzel tatil beldelerimiz, pırıl pırıl sahillerimiz, güneyi aratmayan doğal koylarımız var ki, turizm açısından yatırım fakiri olduğundan gelişmiyor bir türlü…

İznik’teki törene gidemedim ama Başkan Aktaş’ın bir gün önce Mudanya’ya bağlı Esence’deki (Eşkel) toplantısına içime mayomu giyip de gitmiştim.   

Amacım, Aktaş’tan sahillerde yaptıkları çalışmaları dinledikten sonra deniz suyunun kalitesini ölçmek için kızgın kumlardan serin sulara atlamaktı…

Belki 20-30 yıldır görmediğim Esence’nin son halini de merak ediyordum…

Peki nasıl mı buldum?

Çadır ve barakaların yerini irili ufaklı evler alsa da çok gelişmemiş. Hala bölgenin bir imar planı yok ki nasıl gelişsin?

Fakat sahili ve denizi temizdi…

İnsanı ferahlatan esintisi de aynıydı...

Gemlikli AK Parti Bursa Milletvekili Zafer Işık, belediyenin ilgili bürokratları, AK Parti Mudanya ilçe yönetiminin de katıldığı toplantıda Alinur Başkan, yapılanları ve yapılacakları kalem kalem anlattı.

Altyapı ve üstyapı çalışmalarının dışında…

Yaz dönemi boyunca 24 halk plajında, 25 idari 135 temizlik personeli ve 30 araçlık filo ile her gün 30 hektarlık sert zemin 76 hektarlık kumluk alanın temizliğini yapıyorlarmış.

Kendi görev sorumlulukları içinde olmasına rağmen sahillerden çöpleri bile almayan Gemlik ve Mudanya belediye başkanlarına haklı tepki gösteren Başkan Aktaş’a, Esenceliler sahil turu boyunca önüne geçip verdikleri hizmetlere teşekkür ettiler.

İki de istek de bulundu yöre halkı…

Su sorununun çözülmesi ve sahilleri kirletenlerin uyarılması!

Su konusunda, “Nüfusunuz yaz dönemi 15-20 bine çıkıyor. Bir de tarla bahçe sulamasında kullanıyorsunuz, verdiğimiz suyu… Yeter mi, yetmez tabii ama arıtma ve içme suyu isale hattı çalışması yılsonu bitiyor. Gelecek yıl su sorununuz olmayacak” müjdesini verdi Alinur Başkan

Sahillerin kirletilmesi konusunda söylediklerine ise aynen ben de katılıyorum…

Bir insanın içi pisse, kendi çöpünü bile poşete koyup atmaktan acizse, başına nöbetçi diksen ne olur?

Çevreye saygısı olmayan bu tip insanlara Eşkel sivrisineği saz, davul zurna az!