Milli maçın oynandığı gece, Bursa’nın sığınmacılarıyla bilinen ünlü semti polis korumasındaydı. Kentliler, meydanlara da tribün olamadı, ekranların başında izleyen olduk.
Kayseri’de, sığınmacı tarafından bir çocuğun istismarı iddiasıyla karışan ortalık, farklı kentlerde de protesto iddiasıyla eylemleri tetikledi.

…Ve!

Sığınmacı yoğunluğuyla öne çıkan kentlerde, ilçelerde, provokasyonlara dönük eylem olasılığına karşı, polisiye önlemler alındı.

Bursa’da;

Sığınmacıların ‘getto’su olarak anılan ve ünlenen Çarşamba semti, özellikle maç sonrasıyla polisle güvenlik çemberinde tutuldu.

Semte bağlanılan cadde ve sokakların girişlerine, polis ve araçlarıyla bariyer kuruldu.

Böyle önleme karşılık…

Yazılı talimatın olup olmadığı tartışılan bir başka güvenlik uygulamasıyla maçın meydanlarda dev ekranlarla izlenebilmesi, halka ilan edilen iptallerle mümkün olmadı.

Bir semt, toplumsal etkileşimden izole edilirken, meydanlarda maç yayınlarına imkan verilmeyişi de, haliyle çok tartışıldı.

Büyük kentler için…

Sığınmacı kaynaklı tepkisel fevri eylemlerin bilgisi mi alındı, maçlar izlenirken, güven ortamı tesis edilemez miydi?

Elbette ki…

Prokovokasyonluğu alenen belli denilebilecek eylemler, görüntü ve yorumlarla sosyal medyaya da yansıdı.

Velakin…

Kendi ülkemizde;

Milli maçı meydanlarda izleyeyeme, kenetlenememe, heyecan ve coşkuyu bir arada yaşayamamayı gördük.

Umarız…

Çeyrek final ve ötesi, Bursa’nın meydanlarında da dev ekranlarla izlenir ve bir coşkuyla kenetleniriz.

Şu;

‘Bozkurt’ meselesi…

Siyasal simge görüldüğü iddiasıyla Almanya’da devleti harekete geçirmek için görülen refleksle beraber, tepkisel söylemler ülkemizde de vardı.
Velakin…

Bursa’nın milletvekilleri olarak, AK Parti’li Mustafa Varank ve muhalefetten İYİ Parti’li Selçuk Türkoğlu, Melih’in selamına sahip çıktılar.

Eski milletvekilinin “Biji Portekiz” demesine gösterilmeyen tepki refkelksi, bazı çevrelerce ‘Bozkurt’a bölücü, ırkçılıkla olarak geliyordu.

Türkler’in tarihinde, Bozkurt’un yerinin olduğu, tarihçiler tarafından da güçlü bir şekilde vurgulanıyor.

Atatürk’ün de ‘Bozkurt’ selamı veren fotoğrafı tedavül edilirken, filmi de çekilen Tarkan’ın da ‘Atıl Kurt’u dahi ortaya atılıyor.

Milli maçlarda;

Milli duygular, evrenseldir!

Nitekim;

Bursa’nın milletvekili olarak…

Almanya’ya tepkisiyle;

Varank, “Merih'in gol sevinci bu topraklara ait bir değerdir. Futbolcumuzla gurur duyuyoruz ve her daim yanındayız!” diyor.

Merih’in gol sevincini ‘Irkçılık’ olarak niteleyenler için “Önce kendi tarihlerine baksınlar. LGBT propagandasını ayakta alkışlayanların ya da PKK'ya selam duranların Türk'ü hazmetmesini zaten beklemiyoruz.” diyor.

Türkoğlu da, “Bak UEFA, beni iyi dinle!” diyor ve Fransa’nın horozu, İtalya’nın boğayı, İngiltere’nin aslanı, ABD’nin kartalı simgeleştirdiğini söylüyor.

…Ve!

‘Bozkurt’ işaretini, Türk Miliyeti’nin sembolü gösteren Türkoğlu, “İşte biz Türkler de; “Korkusuz olmaları, esarete boyun eğmemeleri, özgürlüğe düşkünlükleri” nedeniyle ‘Bozkurt’lara sevdalıyızdır…” ifadesini kullanıyor.