AK Parti’nin 2 numaralı ismi, bu akşam bir TV’nin bu akşam canlı yayın konuğu oldu ve yerel seçim gündemiyle ‘Büyükşehir’ler de konuşuldu. Milletvekilliğini yaptığı Bursa da, ‘Risk’ olasılığıyla soruldu.

31 Mart’a sayılı günler kala…

Gazeteciler olarak;

Sahanın nabzını tutmaya çalışıyoruz ve AK Parti Genel Başkanvekili Efkan Âlâ, Habertürk TV’de Mehmet Akif Ersoy’un programına katıldı.

Bursa’nın milletvekili olunca…

Daha bir dikkatle izledik ve Bursa’nın yereliyle ilgili değerlendirmesini de, not edindik.

Bursa olarak…

İlginç, tarihi yerel seçim yaşıyoruz, çünkü önceki rekabetle en öne çıkan 2 isim, yeniden birbirlerine rakip olmuşlardı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yeniden adaylığıyla sandığa giriyor.
…Ve!

Güçlü ittifak adayı!

Mustafa Bozbey, CHP’den adaylığıyla kendisi de yeniden sahada, ama dağılan ittifakla ana muhalefetin adaylığını yürütüyor.

İddiası, daha büyük!

Bu akşam…

Ulusal canlı yayında;

AK Parti Genel Başkanvekili Efkan Âlâ, iktidarın nihayetinde yine sınandığı yeni yerel seçimler için yine özgüveni yüksek bir psikolojiyi ekrana taşıdı.

Nitekim…

Âlâ, hangi şehirlerin alınması hedeflendiği sorulunca, “Tabii ki bütün şehirleri almak istiyoruz.” Diyordu.

Açıkça belirtmedi, ama…

‘AK Parti’nin kalesi’ durumunda olduğu kentlerin altını çizerken, beraberinde de, “Yola devam edilecek diğer kentler’ vurgusu da yapılıyordu.

Alınan oylarla;

‘Kritik’ denilebilecek kentler olduğunu da belirten, ama yeni araştırma ve verilere göre, AK Parti’nin lehine “İnanılmaz yakınlaşma, yarış var” değerlendirmesine yer veriyor.

Muhalefet ve muhalif çevrelerce ileri sürülen anketlerin, AK Partideki verilere göre, ‘gerçeği yansıtmadığı’ belirtiliyor.
Âlâ, rakipleri ele alırken, “Karşımızda darmadağınık muhalefet var.” yorumunu getirirken, muhalefetin plan ve projesi olmadığını, ama algı yönetimiyle hareket edildiğini söylüyor.

Programı sunan…

Mehmet Akif Ersoy, AK Parti’nin ‘Büyükşehir’ statüsündeki kentlerde beklentiyi gündeme taşırken, konuğunun milletvekilliğini yaptığı kente odaklandı.

…Ve!

Ersoy, “Bursa riskli mi?” diye sorduğunda, AK Parti Belediyeciliği’nde Bursa’nın örneklendiği bir cevap alıyordu.

AK Parti Genel Başkanvekili ve Bursa Milletvekili Efkan Âlâ, son yerel seçimde, dönemin ana muhalefet lideri tarafından “Bursa’yı alıyoruz!” denildiğine işaret ederek, sözlerine başladı.

Ardından…

Bursa’nın 3 ayrı önemli sektöre merkez olduğuna değinerek, “Çok önemli bir il!” diyordu.

AK Parti’nin aralıksız süren yerel iktidarı için “Bursa, her seferinde, gerekli cevabı verdi. Türkiye Vizyonu’nun yanında durdu.” ifadesini kullandı.

İstikrarlı duruş bakışıyla;

Âlâ, “Bursa, üreten şehir… Üretimi ciddiye alan bir iktidar var. O’nunla (hükümet) işbirliği halinde çalışan bir yerel yönetim var.” diyordu.

Milletvekilliğini yürüttüğü Bursa’nın, tarihine, kimliğine, kültürüne çıkan anlayışla yönetildiğini vurguluyordu.

Yürünen yol olarak…

Âlâ, ‘İleriye doğru, Bursa’yı nasıl taşırız?..” diyen bakanlarımız, hükümetimiz; hep birlikte biz çalışıyoruz” mesajını veriyordu.

Bursa’da AK Parti’nin yeni bir büyük zafer elde edeceğinin yorumuyla “Tereddüt yok. Endişeye mahal de yok” sözleriyle noktayı koyuyor.

Şu süreçte;

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ve Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz’ın ardı ardına temel atma ve açılış törenleri düzenlediklerini, farklı program ve uygulamalarla nelerin yapıldığını anlattıklarını da not düşelim.