Ana muhalefet, Bursa’da da sürpriz kararlar aldı ve 3 Başkan’la vedalaştı. Yankıları sürerken, sol siyasete yıllarını veren tanınmış CHP’li ise, sert bir açıklamayla siyasi partisinden istifa etti.

Bursa’da;

En yüksek oyla göreve seçilen Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’le devam edilmemesi kararı flaş gelişme oldu.

Geçmişte il örgütüne başkanlık yapan, üst sıralarda yer verilmediği için milletvekili arzusuna da kavuşamayan Şadi Özdemir, ‘Başkan Adayı’ oldu.

Eşi Nuray Şener Özdemir, son genel seçimde milletvekili seçilemeyen için “Bursa kaybetti, ben kazandım” diyordu.
Sosyal medya paylaşımında, “Bütün kalbimle destekleyip, hak ettiğine inansam da, milletvekilliği bizden çok zaman çalacaktı.” diyordu.

Siyasetin içerisinde olmak, kolay değildir ve aileyle ne zaman bir araya gelineceği, ayrılacak vaktin özlemi vardır.
Velakin…
Devlete, millete hizmet, kutsaldır!

Özdemir, ‘Nilüfer Başkan Adayı’ olarak kararlaştırıldığı için ailesinden öyle uzak kalmayacak.
Sandıktan yetki çıkar ise;

Aslında…

Nuray Şener-Şadi Özdemir çifti, beraber yorulacaklar, çünkü davetler, etkinlikler, ‘First Lady’ olarak ayrı sorumluluklar olacak.
CHP’nin belediye başkan adayının eşinin, Anne Çocuk Eğitimi Vakfı ile Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin faal, etkin gönüllüleri arasında bulunduğunu belirtelim.
Bu arada…
Şadi Özdemir’i 30 yılın öncesine dayanan geçmişle tanıyoruz, kurumlar için ve özellikle belediyelere bilgisayar, yazılım ve dijitalleşme işleri; ‘Akıllı Şehircilik’ projeleri yaptı.

Siyaset ve iş hayatıyla farklı gündemle konu edilen Özdemir, son yıllarda yerelin ötesinde, ulusal gündeme kafa yordu, sosyal medyaya taşıdı.

Mustafa Bozbey’le;
Nilüfer Belediyesi’ne başkanlığı döneminde yakın ilişkileri oldu, belediyeye de projeler üstlenildi.

Sonraları…
Aralarına ‘Kara Kedi’ girdi, ama İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na beraber gittiklerini de, not düşelim.

Sandıkta başarılı görülen mevcut belediye başkanıyla devam edilmemesi, CHP tarafından nasıl izah edilebilir?

Kazanan CHP mi görülüyor!
Parti içi meseleyle mi, siyasal ve bilimsel bir metoda dayalı süreçle seçmenlerin üzerindeki bir analizle mi karar verildi, her ikisi de mi geçerliydi?
‘Genel Başkan’ meslektaşı;

Eczacı Okan Şahin’in oe ismi öne çıkıyordu, ama kendisinin de bu sürecin hayal kırıklığıyla sol siyaset deneyimi yaşadığını düşünüyoruz.

Dün, bunlar yaşanırken…

Türk Siyaseti’nde;

Sol siyasetin, CHP’nin kıdemli emekçilerden, ağabeylerinden ve uzun yıllar da parlamenterlik yapan Gürsel Tekin’den şok gelişme geldi.

…Ve!
Bu sabah, istifa ettiğini duyurdu.

Zehir zemberek açıklama yaptı.

Tekin, “CHP çağdaş uygarlığı hedefleyen, Türkiye’de iktidar olma ve halka hizmet etme amacına sahip Atatürkçü ve sosyal demokrat bir parti kimliğinden uzaklaştırılmış…” diyor.
Ardından…
Sıralıyor;

“Hiçbir objektif koşul, liyakat ve ehliyetin olmadığı,”

“Parti içi hemşericilik, gruplaşma, ekipleşme ilişkileri ile makam ve mevkilerin dağıtıldığı,”

“Partiye emek veren, partinin iktidar olması için çalışan insanların dışlandığı,”

“Türkiye’de iktidar mücadelesi yerine parti içi iktidar mücadelesinin yeğ tutulduğu,”
“Parti hukukunun ve partimiz emekçilerinin haklarının yok sayıldığı, Genel Merkezin kendi açıkladığı kural ve talimatlara bile uymadığı, parti hukukuna ve açıklamalarına güvenerek emek sarf eden insanların emeklerinin gasp edildiği,”
“İdeoloji, ilke veya düşünce ile oluşan yoldaşlık ruhu yerine ahbap - çavuş, eş, dost, akraba ilişkilerinin her düzeyde belirleyici olduğu bir yapı haline dönüşmüştür.”

Böyle vurgama sonrasıyla;
Tekin, CHP’nin “mevcut yapısında çalışma imkanı kalmadığı” vurgusuyla istifasını açıklarken, “Uğruna hayatımı adadığım ilkeler için çalışmaya devam edeceğim.” sözleriyle son noktayı koyuyor.

Son söz…

AK Parti, Nilüfer’in yönetim erkini yeni yerel seçimle elde edebilir mi, açıkçası, önce ‘istemesi’ gerekiyor.

Hükümetteki siyasi partinin yereldeki otoriterliğini yapmış ve Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası’nı vaktiyle yönetmiş Celil Çolak, sahada…

Demografif yapısı ve haliyle seçmen profili değişmeye başlayan ilçede, iddialı bir süreç hedefliyor.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın da, Nilüfer’de bir ivme elde edebileceği konuşuluyor.