Cumhurbaşkanlığı’nın bugün yayınladığı kararnameyle 2 ‘Bakanlık’ el değiştirirken, yeni atananlar da, Bursa’ya yabancı değiller…

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nı yeniden devralan Murat Kurum, son birkaç yılda Bursa’nın belediyeciliğine destek politikasıyla öne çıktı ve sıklıkla duyuldu.

Özellikle…

Yılların hayali olarak;

Hanlar Bölgesi’nin açığa çıkarılmasına ilişkin proje için kamulaştırmalara girilmesi, böyle işbirliği ve katkıyla uygulamanın önünü açtı.

Farklı ilçelerle;

Toplu konut projeleri için beklentilerin karşılanmasında da, sonuç alınabilen netlik görüldü.

Açıkçası…

Kurum’un İstanbul’a adaylığı süreciyle bakanlık makamına tekrar getirilen Mehmet Özhaseki’nin dönemiyle boşluk hissedildi.

İlk bakanlığı döneminde;

Yıldırım Belediyesi’nin, TOKİ’yle başlattığı kentsel dönüşümde, sürdürülebilirlik sağlanamadığıyla gündeme gelmişti.

CHP’nin yerel iktidarında;

Kurum ve yöneteceği bakanlığın, Bursa’ya yakınlık ve performansına devam edip etmeyeceği merak edilecektir.

Bu arada…

Bakanlık olarak;

İmar yönetmeliğiyle çok oynanması ve yerelden taleplerle belediyelerin üzerinde yetkiyle uygulama planları çıkartılmış olması da, maalesef süregelen bir anlayışı gösteriyordu.

İstanbul’da, TOKİ marifetiyle başlatılan ‘Fikirtepe’ dönüşümündeki sürünceme ve Kanal İstanbul, Kurum’un başkan adaylığında hayli tartışılmıştı.

Sağlık Bakanlığı’nda;

Tıpkı…

Selefi gibi;

Bursa’nın havasını solumuş başka bakan geldi; İstanbul’un müdürlüğünü yöneten Prof. Dr. Kemal Memişoğlu atandı.

Fahrettin Koca, Bursa Erkek Lisesi’nin mezunları arasındaydı, Memişoğlu da, daha önce Bursa’da sağlık hizmetinde bulunmuştu.

Dönemin statüsüyle;

Bursa Askeri Hastanesi’nin sağlık emekçileri kadrosunda, ‘Genel Cerrahi Uzmanı’ olarak 1996-98 yıllarında görev aldı.

Bursa’ya…

Yeni hastaneler olarak;
Fahrettin Koca’nın döneminde önemli bir mesafe alındı, ama önemle çifte detayı belirtelim.

Siyasal refleksle beraber;

Milletvekillerinin takip ve lobisi de vardı.

Aile bağları Bursa’da bulunan ve yeniden Bilecik’in milletvekili Halil Eldemir’in de, bakan yardımcılığıyla takip ve katkısıyla emeği bulunuyor.

Şimdi…

Yeni Bakan Memişoğlu;

Çekirge Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi’nin biranevvel açılabilmesi, Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin semtlerdeki üniteleriyle beraber başka yere yeni büyük hastane olarak projelendirilmesi ve diğer genel ve branş projeleri, beklenti olarak önünde bulacaktır.

Önceki dönemin milletvekillerinden Dr. Mustafa Esgin’in de, iletişim ve takibiyle kentin beklentilerinden kopmadığı biliniyor.

AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan da, siyasi otorite olarak yatırım ajandası çalışması yürütüyor.

Sözü, sağlığa getirmişken…

Bursa’nın CHP’li milletvekili Prof. Dr. Kayıhan Pala, el değiştiren 2 bakanlığı da ilgilendiren bir sorunu gündeme taşıdı.

Göreve çağrıyla;

Pala, “Orhaneli termik santrali bacasındaki filtreler çalıştırılmadığı için kirletmeyi sürdürüyor. Suç işliyor! Konuyu birçok kez dile getirdik, soru önergeleri verdik, ancak sonuç elde edemedik.” diyor.

Bu arada…

Nöbet değişimine gidilen 2 bakanlığın da Bursa’nın merkez ve çevresinin ölçeğinde izleri var, ama….

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın, mevcut Bakanı’yla vaktiyle Bursa’da yürüttüğü bürokratlığına da rağmen, santim kadar kente raylı sistemi olmadı ve yanısıra hızlı tren de sürüncemede kaldı.