Şeker hastaları pirinçden uzak durmalıdır, bu kesin. Sofralarımızda başta pilav olmak üzere bir çok yemek türünün içine katılan işlem görmüş (beyaz) pirinç kan şekerini ani olarak arttıran ve bu nedenle yağlanmaya, insülin direncine yol açabilen bir gıda maddesidir. Kahverengi pirinç (işlem görmemiş) yenildikten bir müddet sonra şeker hastalarında yemek sonrası kan şekerini belirgin oranlarda düşürebilmektedir. Japonya’da 2017 yılında yapılan bir çalışmada 28 tip 2 şeker hastası incelenmiş. 8 hafta süren bu çalışmada haftada 10 kez kahverengi pirinç yiyen hastaların kan şekerlerinde ve damar fonksiyonlarında ciddi düzelmeler görülmüş. Beyaz pirinç İşlem gördüğü  için bazı besleyici maddelerden ve faydalı liflerden yoksundur. Oysa kahverengi pirinç iyi bir lif, antioksidan, vitamin ve mineral kaynağıdır. İçerdiği flavonoidler nedeni ile kalp damar sistemi hastalıkları, kanserler ve Alzheimer  hastalıklarından koruyucu özelliklere sahiptir. Doygunluğu arttırdığı için kilo kaybına yol açabilir. Kahverengi pirinç faydalı lifler yanında magnezyum, manganez, bakır, çinko, selenyum, fosfor gibi maddeleri ve bir çok B grubu vitaminleri bünyesinde bulundurur. Kas ve sinir sağlığı, kemik sağlığı ve ruh sağlığı açısından magnezyumun önemi çok büyüktür.

VİRÜSLERİ DE VURURLAR

Virüsler sadece canlı hücreleri enfekte edebilen ve böylece gelişen, çoğalan kimilerine göre biyokimyasal moleküllerden oluşan bir yapı, kimilerine göre ise canlı mikroorganizmalardırlar. Vücudumuzda virüsleri tanıyarak yok eden bağışıklık sistemi elemanları vardır. Bu sistem bazı aşılar yolu ile da daha aktif hale getirilebilir. Virüsler girdikleri hücreleri emirleri altına alır, burada çoğalarak yayılır ve diğer hücreleri enfekte ederek hastalık tablosunu ortaya çıkartırlar.

İnsanlarda virüslerin bu yıkıcı etkilerine karşı koyan bağışıklık sistemini aktive etmeye yarayan ve bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmış bazı gıda maddeleri vardır. Kekik yağı, fesleğen, adaçayı, rezene, sarımsak, nane, biberiye, ekinezya, bazı berry grubu meyveler, meyan kökü, ginseng, zencefil, hindiba gibi bitkiler bilimsel çalışmalar ışığında antiviral etkinliği kanıtlanmış olanlardır. 2015 Yılı’nda Meksikalı bilim insanlarınca yapılan bir çalışma sarımsağın ciddi oranda bir bağışıklık sistemi düzenleyicisi olduğunu göstermiştir.

Gayet iyi bildiğiniz gibi virüsler genellikle vücut direnci düşük vücutlarda maçtan galip ayırılır. Sağlıklı vücutlar ise maçı kendi lehlerine bitirirler. Savaş hücrelerinizi yedikleriniz ile silahlandırın. Savaş hücrlerinize sapan verirseniz başka, ağır makineli verirseniz başka. Yedikleriniz ile silahınızı siz seçin.

OBEZ GENÇLERDE BEYİN HASARI

Sadece ABD’de obez çocuk ve ergenlerin sayısı 1970 lerden sonra 3 kat artmıştır. Tüm dünyada ise 5 yaş altı çocuklarda obez olanların sayısı son 15 yılda 30 milyondan 41 milyona çıkmıştır. Kuzey Amerika Radyoloji Derneği’nin bir çalışma gerçekleştirmiş. Bu çalışmaya göre obez gençlerin beyin dokusunda obezitenin yarattığı kompleks bir takım iltihabi olaylar sonucu tahribatlar gelişmektedir. 59 u obez, 61 i sağlıklı ergenlerden oluşan iki grup ile karşılaştırmalı yapılan bir çalışmayı sizlere aktaracağım. Bu çalışmada özel bir MR tekniği kullanılmış. Çalışma grubundan Dr. Pamela Bertolazzi obez ergenlerde her iki beyin yarısını birleştiren kısımlar da dahil iştah, bilişsel işlevler ve duygu durumları ile ilgili bölgelerde daha çok tahribat bulunduğunu belirtti. Hem leptin hem de insülin direnci bu tahribata katkıda bulunmaktadırlar. 25 Kasım 2019 tarihinde yayınlanan bu çalışma ilerleyen zamanlarda kilo verdikten sonra etkilenmiş gençlerin beyin dokusundaki tahribatın ne kadar düzeleceğinin de araştırılılacağını belirtiyor.

Sınavlardaki başarı durumları, sosyal hayata katılımları, ruhsal gelişimleri gözönüne alındığında tıbbi bilginiz olmasa bile obez ergenlerde bir takım değişiklikler olduğunu gözlemlemişsinizdir. Neden olmasın ki. Beyin hücrelerini omega-3 kullanarak da yapabilirler, trans yağları da. En kaliteli beton kullanarak da ev yaparsınız güneşte kurumuş toprak kalıplardan da. Ama deprem geldimi gözünün yaşına bakmıyor. Sağlam olan dimdik ayakta kalıyor.