İYİ Parti’nin ‘Büyükşehir’ başkan adayı Selçuk Türkoğlu’nun gazetecilerele dünkü buluşmasında, neler yapacağını dinledik. Anlattıklarıyla farklı düşüncelerimiz var, ilginç notlar da edindik.

EuroPark Hotel’de;
Hayli iddialı konuşan ve vurgulayan Türkoğlu, Bursa’nın gündemini yıllardır sabit meşgul eden başlıca meselesine, farklı temasta bulunuyor.

Toplu ulaşım ve trafiğe çözüm gayesiyle ‘kağıda fosforlu kalemle çizmekle kolay’ metro hatları, tramvaylar vaat etmiyor.

Aksine…

BursaRay’ı, mevcut hatlarıyla sökeceklerini ve yeraltına almayı vaat ediyor, yeni metro hattı hedefte yok.

Sökülecek traversler, demirler, elektriği sağlayan kataterler ve dökülen çakılları toplayıp, Nilüfer’in güneybatısına yerüstü hat öngörülüyor.

Yeraltına kendi tanımıyla ‘derin metro’ yapacağını vaat eden Türkoğlu, mevcut yerel bütçeyle bu projeyi yapamaz.

Muhalif siyasi partili belediye başkanı olarak, devletin garantörlüğüne ihtiyaç duyulacak krediyi elde etmesi de, merkezi yönetimin üstlenmesi de imkansız duruyor.

Vatanaş, belki “Hat, yeraltına alınsın” diye düşünebilir, ama İYİ Parti tarafından ‘yerinde sayan’ bir hat gündeme getirilmiş oluyor.

 Üstelik…

Taşıt trafiğini rahatlatacak gibi gözükse de, aksine trafik düzeninde yan çözüm projeleri yapıldığını ve yapılacağını dikkate aldığımızda, merkezdeki yükü daha artıracaktır.

Selçuk Türkoğlu, İYİ Parti Bursa’yı yönettiği dönemden parlamenterliğe kadar, CHP’den, ana muhalefetle kıyas edilemeyecek kadar dinamik ve üstelik saha politikası, eylemi izleniyor.

Böyle derken…

Bazı eylem ve açıklamalarını kesinlikle tasvip etmediğimizi, bu doğrultuda da söylem ve üslubunun hukuk normlarına ters olduğunu düşünüyoruz.

İYİ Parti;

Kendi adaylarını çıkarmasıyla 6’lı Masa’nın dağılımasından bugüne eski ittifak ortağı ve aralarında atışmalar bulunan ‘CHP’ye zarar verme’ algısıyla bir hayli tartışılıyor.

Bu paralelde;

İYİ Parti’nin merkez aldığı ve hedef kitlesindeki ülkücü, milliyetçi ve muhafazakar seçmenlerin CHP’ye gitmeyecekleri gerekçesiyle ‘AK Parti’nin işine yarayacağı’ yorumları da yapılıyor.
Bu algılara karşı…

Türkoğlu, sözlerinin en başında cevap vermeyi uygun görüyordu ve en öne çekiyordu.

Adaylığı için…

Seçmene ve kanaat çevrelerine seslenen Türkoğlu, “Bir adayın kaybetmesi için aday değilim, bir başka adayın kazanması için de aday değilim.” mesajına yer veriyordu.

Vaatleri arasında…

Bursa’da da tartışılan;

‘Mülteciler’ için özel başlık açmasıya dikkati çeken Türkoğlu, açıkça bir mücadele eylemi ortaya koyuyor.

MHP’nin seçmeninin yanısıra…
Özellikle;

Mülteciler karşıtı sert politika ve söylemlerine sahip Zafer Partisi’nin seçmeniyle de etkileşimde olmak istiyor.

Belediyecilikle;

‘Sert yaptırım’ öngörüyor.

Net dille;

Türkoğlu, “Düzensiz göçmene geçit yok!” diyor.

Düzensiz, kaçak göçmenlere ‘kiraya verildiği veya kullandırıldığı’ tespit edilen konut ve işyerlerine ‘belediye hizmetleri kısıtlaması’ öngörülüyor.

Mültecilerin belirli semtlerde toplanmasına izin vermeyeceklerini de dile getiren Türkoğlu, ayrıca işyeri tabelalarına da müdahil olacaklarını anlatıyor.

31 Mart rekabetiyle;

Selçuk Türkoğlu, su fiyatına ilk 10 metreküp için %50 indirim vaat ederken, fiilen çalışmalarına başlanan Görükle’ye raylı sistemi vaat etmesine de şaşırdık.

Bursa’ya yeni ‘imar anayasası’, Türkoğlu’nun vaatlerinde de ön sıralarda yerini bulurken, ‘kentsel dönüşüm’ politikası için de, daha farklı bakış ve çözüm odaklı yol haritası paylaştı