Yerel siyasetin gündeminden düşmeyen, yerel ve genel seçim adaylıklarıyla hep anılan o isim, Bursa’nın 2. büyük ilçesinde sahaya çıkıyor

Siyasi hayatı;

Gençlik yıllarıyla…
‘Milli Görüş’ felsefesiyle başlayan ve Refaf Partisi’yle yürüyüşünü güçlendiren eczacı Ayhan Özbek’tan söz ediyoruz.

Özellikle…

Yıldırım Belediyesi’ne ‘Başkan’ adaylığı için ‘sağ siyasi partiler’le anılan Özbek, geçmişte ilçe meclisinde de görev yapmıştı.

Yine…

Gündemde.

…Ve!

Bugün…

İYİ Parti’nin saflarından ‘Yıldırım Belediye Başkan Adayı’ olarak, TBMM Grup Toplantısı’nda ilan edilmesi bekleniyor.

Yıldırım

Muhafazakâr ve milliyetçi görüş potansiyeliyle güçlü ve belirleyici ilçede, sol siyasetin de Alevi ve Kürt seçmenle potansiyeli öne çıkıyor.

Ayhan Özbek’in, ilçeye ‘Belediye Başkan Adayı’ gösterileceğini duyduğumuzda, siyaseten sürpriz bir hamleyi de bilgi edinmiş olduk.

AK Parti’ye;

Osmangazi ve İnegöl’le beraber direnç sağlayan Yıldırım’da, Özbek’in sahaya yansıması, siyaseten izlenecektir.

Türk seçmeni…

Sonucu getirecek ve sonuca yakın olanı destekliyor, bu fotoğrafın yanına, Kürt siyasetini ve potansiyelini de ayrıca koymamız gerekiyor.

Velakin…

Yıldırım’ın özeliyle;

İYİ Parti’nin, Ayhan Özbek’in uzun yıllara dayalı olan siyasetinden yararlanmak istediği anlaşılıyor.

Aday ismiyle öne çıkılan ve iddiasını koyan bir İYİ Parti gerçeğini, en büyük diğer ilçede görüyoruz.

Ülkücü kökenli;

Milletvekili Selçuk Türkoğlu’yla da ‘Büyükşehir’ için yarışılacak olması, isimler üzerinden yarışa girmeyi öne çıkarıyor.

AK Parti’nin 2019 yılında önemli kitleyi Yıldırım’da arkasına aldığını anımsarken, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz’ın yeniden adaylığında da, bir tereddüt görülmediğini düşünüyoruz.

CHP’nin ilçelerdeki bunalımı, tabandan tavana kırılmayı ve Kürt seçmeni de blok halde çekemeyeceğini dikkate alırsak, muhalefette Özbek’in iddiasının daha öne çıkacağını öngörüyoruz.

Zira…

Ana muhalefette;

Yıldırım için konuşulan adayın kabul görmesiyle ilgili olarak, tabandan yukarı tepkisel refleks var.

Emeği büyük olan Şahin Sevinç gibi güçlü ismi değerlendirebilmek yerine, ilçe sahasında, siyaset ve yerel yönetim gündemiyle öne çıkmayan bir başka isme oynanması, şaşırttı.