CHP’de önde gelen bir ismin, bugün sert bir açıklamayla istifa etmesinin yankısı sürerken, Bursa’da da CHP’li bir ilçe belediye başkanı da, ‘sitem dolu’ bir yazıyı kaleme aldı.

Yeniden aday yapılmayan;
Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, hakkındaki kararını değerlendiren yazılı açıklamada bulundu.

…Ve!

O sözleri…

CHP’ye uzun yıllarını vermiş ve genel başka dışında siyasal mertebelere gelmiş Gürsel Tekin’in bugünkü şok istifa refleksini anımsatıyor.

Tekin’le birebir değil, ama…

Başkan Erdem tarafından;

Belirli çerçevede…

Bursa’nın yereliyle;

CHP’nin içerisinden bazı odakları ima eden ve hedef alan, ama böyle fotoğrafa zemin yaratan anlayışı da ele alan açıklama kaleme alındı.

Satırlarda;

CHP’nin ‘Büyükşehir’ adayı Mustafa Bozbey’in asıl hedef olduğu düşüncesi ve çağrışımı oluyor.

Zira…

Bozbey’in, Nilüfer’de Erdem’in aday yapılmasını istemediği ve bu doğrultuda, CHP kurumsal iradesine rest çekildiği iddiası, dışa yansımıştı.

Sözlerine başlarken…

Aday belirlemede dün sona gelindiğini belirtirken, Televizyon diliyle söylemek gerekirse; "Bize ayrılan sürenin sonuna geldik" diyordu.

Ardından…
Sitemi başlıyor.
Aday belirleme sürecine değiniyor ve CHP’nin içerisinde yaşadığı durum için de, “Seçim zamanı rakip parti adaylarına karşı mücadele vermeye hazırlanırken hiç hayal bile etmediğimiz ve arzulamadığımız yıpratıcı bir sürecin içinde bulduk kendimizi.” ifadesini kullanıyordu.

Bu satırların ardından…

Bzobey’in kastedildiğiyle yorumlanan devamla da, “Varlığını, bir başkasının yokluğuna şart koşan siyasi ergenleri herkes ibretle izledi.” demesiyle dikkati çekiyordu.

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, siyaset gerçeklerinin ötesinde, yanısıra siyaset literatürüne girecek sözleriyle de dikkati çekiyordu.
Kurumsal siyasetin ‘adaylık tercihi’ açısından, kendi gözüyle bir değerlendirme yapıyor.

Erdem, “Özetle vatandaşın memnuniyetiyle siyasetin memnuniyeti farklı olabiliyor.” mesajını veriyor ve yorumu da halka; seçmene bırakıyor.

İçini böyle dökse de…

Görev dönemi için Erdem, “Sonu çok mutlu biten bir masal gibi geçti Nilüfer'deki kent yöneticiliğim... "Biri varmış biri yokmuş" diye başlayan...

Çok güzel şeyler yaşadık, çok güzel işler başardık birlikte.” diyor.

Seçimleri, ‘demokrasinin vazgeçilmez unsuru’ olarak gösteren Erdem, son durumla da, “Bugün biz varız, yarın bir başkası olacak. Ben inanıyorum ki, bizden sonra gelenler bu hizmet bayrağını daha ileriye taşıyacak.” demeyi de, gözardı etmiyor.

 Yeni dönem eşiğinde;

Erdem, “Partimizin Nilüfer adayı Şadi Özdemir'i tebrik ediyorum. Bundan sonra bize düşen onu desteklemek ve Nilüfer'in yeni dönemine kendisini hazırlamaktır.” diyor.

Son satırlarıyla;

Bir ayrılık mesajı vermediğini de söyleyen Erdem, “Nilüferli hemşehrilerimle çarşıda, pazarda, sokakta, parkta ya da bir konserde karşılaşacak, sohbetler edecek, dertleşeceğiz. Nilüferimizin alameti farikası içten gülümsemeyi unutmadan...” diye, açıklamaya nokta koyuyor.
Gürsel Tekin de, istifa ettiğine dair açıklamasında, CHP’nin genel fotoğrafına odaklanıyor ve zehir zemberek konuşuyordu.