Bursa’nın en büyük ilçesinde, AK Parti’nin kimi ‘Başkan’ adayı yapacağı, zorlanma ve belirsizlikle anılıyor. Aslında, isimler üzerinden itiraz ve lobiler, genel merkezin kafasını karıştırıyor.

Açıkçası…

Son günlere kadar;

Geçmiş dönem milletvekillerinden, hekim ve sağlık sektörü girişimcilerinden Op. Dr. Mustafa Esgin, ajandada yazılı isim duruyor.

Aylar öncesiyle;

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın 4.kez aday yapılma düşüncesi ve olasılığını kaleme almıştı.

Velakin…

AK Parti’nin ilkesel duruşu açısından 3 dönem kuralına dayalı imkansızlığını ifade edenler de, yazılana gülenler de oldu.

Birkaç haftadır…

Dündar’ın 4. kez adaylığının gündemde bulunduğunu söyleyenleri ve yazanları da duyuyoruz.

Trajik olan…
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın önünü kesmek veya katkılarda bulunmak isteyenlerin; yerine Mustafa Dündar’ın aday yapılacağını söyleyenleri ve kutlayanları görünce de, zaten şaşırmadık.

Birkaç gündür…

Bazı siyasal referans ve çevreler tarafından ‘Batı Trakyalı’ Dündar’ın 4. kez aday gösterilmesi için lobi yaptıkları konuşuluyor.

Balkan kökenliler…

Göç kenti Bursa’da;

Siyaseten avantajlı, şanslı oluyorlar, ama Dündar’ın yeniden adaylığına ise geçen seçim öncesindeki gibi karşı çıkılan bir refleks var.

Yanısıra…

CHP’de;

‘Dağlı’ ve dolayısıyla ‘Yerli’ olarak tanımlanan Erkan Aydın’ın en büyük ilçede bir kez daha sahaya sürülmesi, sahayı dalgalandırdı.

Bulgaristan’dan göç eden ve zorla göç ettirilenlerin epey önemli oranda olduğu Osmangazi’de, bu kesimin ağırlıklı CHP’ye kayması bekleniyor.
Velakin…

‘Batı Trakya’ kökenli bir belediye başkanı tarafından 15 yıldır yönetilen en büyük ilçede, ‘Balkan’ kökenine açılım da bekleniyor.

Bu açıdan…

Genel seçimlerde;

Mustafakemalpaşa-Karacabey Havzası’ndan listeye isim koymayan AK Parti’nin, küskünlüğü sonradan Önder Matlı’yı MKYK’ya alarak onarmaya çalıştığı yorumu çıktı.

Yeni kararla;

Mustafakemalpaşa’nın MHP’ye bırakılması, Matlı’yla havzadaki gönül alabilme restorasyonuyla çelişti.

Ortaya çıkan durumla;

Milletvekilliğinden gelen;

‘Balkan’ kökenli Op. Dr. Mustafa Esgin’in Osmangazi’ye adaylığı, genel merkezin tercihinde öne çıkıyordu.

Esgin, parlamenterliği dönemiyle bakanlıklar ile kurumların binaları ve projeleri arasında, mekik dokuyordu.

Yeni dönemle;

Plan ve Bütçe Komisyonu’nun üyelerinden Ahmet Kılıç, yasamanın da ötesinde, yürütme erki için de, Bursa adına üzerine düşeni yapıyor.

Elbette ki…

Dağ yöresinden, CHP’nin adayıyla hemşehri olan Ali Yılmaz’ın teşkilat üzerinde bir intibası var ve sahada iddiasını gösteriyor.

Adaylıkta;

Bulgaristan’dan anavatana yerleşen soydaş ailenin ferdi; Cüneyt Karlık da, çarşı, Pazar ve kırathaneleri arşınlıyor.
Son günlerde;

Bursa’nın ilçelerinde AK Parti’nin yeni anketler yaptırdığı da konuşuluyor, ama tercih belirsizliğinden ziyade, Dündar ve diğer isimler üzerinden itiraz ve lobiler etkili oluyor.

Son yıllarda;
Aktaş ile Dündar arasında, 2017 yılından beri, ‘Büyükşehir’ adaylığı rekabetine dayanan kapalı devre mesele, herkesçe biliniyor.

Dündar’ın yeniden adaylığıyla 5 yıl daha fotoğraf ne olur, haliyle şimdilerde bu olasılık ve ötesi konuşuluyor.

Sosyal medyaya baktığımızda;

Osmangazi’ye başkan adaylığı meseelsinde, demografik bir rekabet ve beklenti fotoğrafı, “Sıra bizde” gibi mesajlar taşıyor