İstanbul’u yönetmek demek, ülke demek, ama talip olan siyasi parti, hükümetteki siyasi parti ise, imkanlarıyla bütçeden istihdama her şey demek, adeta ‘arka bahçe’ demek...
20 yıldır..

Hükümetteki siyasi parti tarafından yönetilen Bursa, özellikle son 5 yılda lobi ve girişimleriyle ektiğini biçiyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin bakanlık ve bağlı kurumlardan gördüğü desteğin, önceki dönemlerde görülmediğini vurgulayalım.

Velakin…

Aynı siyasi irade;

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yönetimini yeniden ele alabilmek için ülkenin ekonomi koşullarını ve dolayısıyla vatandaşa yansımalarını dikkate alan stratejiyi halkın önüne getirdi.

Hatırlarsak…
CHP’nin, İstanbul’da ekonomiye dayalı halka inen uygulamaları, AK Parti’nin siyasi iradesi altındaki kentlerde de beklentiye dönüşmüştü.

Bugün…
AK Parti’nin İstanbul’daki ‘Büyükşehir’ adayı Murat Kurum, vaatlerini açıkladı ve fiziki icraatın önüne geçen, ekonomiye dayalı vaatleri izledik.
Adaylığı açıklandığında;

Karayolcu demiryolcu ‘Bakan’la kolları sıvanmış fotoğraf veren Kurum’un, kişisel olarak değil, AK Parti’nin sayesinde kazanabilmesi öne çıkıyor.

Böyle derken…

Deprem endişesine karşılık;

İstanbul’da ‘Fikirtepe’ dönüşümünün uzun yıllardır bitirilemediğini anımsarsak, ‘İstanbul’da dönüşmeyen yapı kalmayacak’ vaadi, gerçekçi de durmuyor.

Halkın cebine inen uygulama vaatlerinin, günümüz koşullarıyla daha çok kabul görme durumu, Kurum’un vaatlerinde öne çıkıyor.

…Ve!
‘Yürü Ya Kulum’ gibi!
Öğrencilerin toplu ulaşım ücretine %40 oranında indirim yapılacak ve ailelerine destek için her ay 25 metreküp doğalgazdan ücret alınmayacak.
Muhtaç kayıtlı  emekliye, her ay 2 bin 500 TL ödenecek.

İhtiyaç sahibi üniversite öğrencilerine katkı için 10 bin TL tutarında aylık burs desteği sağlanacak.

İlçelerin geneli itibariyle toplam 100 bin öğrencinin kullanımına imkan sağlamak üzere, ofisler kurulacak.

İlk işini kuracak kadın girişimcilere, kendilerini teşvik etmek için 100 bin TL hibe destek verilecek.

Yeni evlenecek gençlere, beyaz eşyalarını alabilmeleri için 50 bin TL’lik yardımda bulunulacak.
Yeni yerel seçimlerle;

AK Parti’nin İstanbul’da ‘Bedava İnternet’i komedi vaat durumuna getiren yeni ekonomi desteği uygulamaları, rövanşı alma hırsını gösteriyor.

İstanbul’daki vaatler, Bursa’da da olabilir mi, açıkçası ihtimal dahi vermiyoruz, 3 milyonluk kent ölçeğiyle eldeki mali koşullar bellidir.

…Ve!
Raylı sistemde yıllardır kendi parasıyla iş yapan Bursa Büyükşehir Belediyesi, bu nedenle ciddi geri ödemeler sürdürüyor.

Velakin…

İstanbul’da;

Metrolar ve başlıca karayolu projeleri, tüm ülke vatandışın vergileriyle yani ilgili bakanlıkça yapıldı.

Ayrıca…

Borç ve faizlerin silindiği de oldu.

AK Parti yeniden yönetimi aldığında;

Devletin tüm imkanları, İstanbul’a yine seferber edilecektir, zira raylı sistemde, hatları 2 katına çıkarma vaadi ve yeni karayolu tünelleri vaat ediliyor.