Bursa’nın popüler sahil ilçesi Mudanya’da, AK Parti’nin dün güçlü gövde gösterisi vardı. Velakin ertesi gün ise CHP’nin başkan adayı, İstanbul büyükşehir belediye başkanıyla fotoğraf  çektirerek mesaj verdi.

Tarihi ilçeyi yönetmeye talip genç Gökhan Dinçer, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın da katılmıyla hedefindeki 5 yılın programını ilan etti.

Vaktiyle Bursaspor’un tribünlerini, taraftarları çoşturan Ardiles gibi, milletvekili Mustafa Varank da performansıyla kendisini yine gösterdi.

CHP’li ilçe belediye başkanı tarafından hep engellendiklerinden söz eden ve ilçe halkına şikayet eden Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da güzel ve büyük hedefleri ortaya koydu.

Bakan Fidan’ın da, ağabey sıcaklığıyla genç Dinçer’e desteğini ve  güvenini ifade etmesi de güzel anlardı…

…Ve!
Sözlerin odağıyla;

Hem hükümet hem büyükşehir belediyeciliği hem de ilçe belediyeciliğiyle “3’lü olsun, güçlü olsun” mesajı vurgulanıyordu.

Tarihi ilçeye genç bir belediye başkan adayı olarak çıkan Dinçer, sunumuyla da açıkçası göz doldurdu.

Seçildiğinde;

İlk 2 yılın sonunda Mudanya’yı çağdaş mimariyle bir ‘Yeni Belediye Binası’na ve geleneksel mimariyle ‘Yeni Hükümet Konağı’na kavuşturmayı vaat ediyor.

İlçe profili ve potansiyeli olarak…

Modern ‘Kültür ve Sanat Merkezi’, yaşayan alan özelliğiyle ‘Yeni Stadyum’, ‘Mübadele Evi’, ‘Cemevi’, ‘Kapasiteli Otoparklar’, ‘Kapalı Pazaryerleri’, ‘Spor Tesisleri’ ve daha başka projeler…

Adeta…

Sihirli dokunuş!

Böyle anlatılırken…

Merkezi ve anakent yerel yönetimleriyle de beraber, güçlü üretim ve haraket kabiliyetiyle Mudanya’nın hakkını verecek bir 5 yıl sözü veriliyor.

Dün böyle yaşandı, ama…

CHP’nin Mudanya’daki belediye başkan adayı Deniz Dalgıç tarafından bugün gazetecilere ulaştırılan açıklamaya şaşırdık.
AK Parti, güçlü gövde gösterisi ve güçlü güven mesajı veriyordu, ama CHP tarafından ‘Ekrem İmamoğlu’yla işbirliği’ öne çıkarılıyordu.

Dalgıç, İstanbul’a ziyarete gitmişti.

…Ve!

CHP’nin ilçeyi yönetmeye devam adaylığıyla “İmamoğlu’ndan dalgıç’a destek! Mudanya ve İstanbul arasında işbirlikleri artacak” deniliyor.

İmamoğlu’nun, “Marmara Bölgesi’nde depremden ulaşıma kadar birçok konuda işbirliğine muhtacız. Bu seçimden sonra daha güçlü işbirliklerini Mudanya ve Deniz Başkanım ile birlikte yapacağız.” dediği aktarılıyor.

Yanısıra…

Bursa’da, Mustafa Bozbey’in olası ‘Büyükşehir’ yönetimine binaen İmamoğlu tarafından, beraber güzel süreç vurgusu yapılıyor.

İmamoğlu, temennisiyle “Sonuçta, Bursa, Mudanya ve İstanbul kazansın. Hep birlikte çok güzel işler başaralım.” mesajını iletiyor.

Dalgıç da, İmamoğlu’nun İstanbul’daki çalışmalarından örnek aldıklarını ifade ederken, “Ekrem Başkanımla birlikte yapacağımız çok iş var. Mudanya’da da her şey çok güzel olacak…” diyor.

İstanbullu komşuları konuk edebilmekten ve güzel anılarla kentine uğurlamaktan söz ediyor.

Burası Bursa!

…Ve!

Mudanya, ilçesi!

Aynı siyasi parti iradesindeki belediyeler işbirliği yapabilir, ama Marmara’da da belediyelerin bir birliği de var.

Bursa ve belediyeciliğinin, hangi siyasi parti olursa olsun, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteğine, işine, ufkuna ihtiyacı yok.

Dahası…

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin anakent iradesi altındaki bir ilçe belediyesi, en başta deprem ve afet ile ulaşımda İstanbul’a nasıl medet umabilir.

Böyle yaklaşım…

Mudanya’nın CHP’li mevcut belediye başkanı tarafından yürütüldü, büyükşehir belediye meclisine katılımı zayıftı ve ana kent belediyesiyle de ihtilaflı bir yerel yönetim sürdü.

Bu arada…

Hatırlatalım;

İstanbul halkı, sefer sayısı ve ekonomik fiyatıyla Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin deniz otobüslerini tercih ediyor.

Yalova, vaktiyle İstanbul’la bağını kopardı, bizim Mudanya adına da İstanbul’a sevda var.