Bursa’da, bu ay itibariyle toplu ulaşım zamlanacaktı, ama geçen hafta çıkarılması planlanan karar, sürpriz bir gelişmeyle yeni bir değerlendirme sonrasına; gelecek aya ertelendi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin gündeminde, toplu ulaşım ücretlerinin yeniden belirlenmesi olduğunu, birkaç hafta önce duyurmuştuk.

Zira…

Yerel seçimlerin sonrasına bırakılan zam kararı, özel halk otobüsçüleri tarafından da sabırsızlık ve hayati önemle bekleniyordu.

Geçen hafta…

Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) aylık toplantısında zam konuşuldu, ama kararı çıkmadı, çıkarılamadı.

Çünkü…

Bürokratik;

Üst yönetim olarak;

Gelir ve giderlerin durumu ile son piyasa koşulları ve gelişmelerinin beraber ele alınacağı bir yeni değerlendirme süreci getirildi.

Yerel yönetime bağlı;

Toplu ulaşım işletmeciliği ve hizmetlerini yürüten Bursa Ulaşım A.Ş. (BURULAŞ), özel halk otobüsçüleri gibi zammı bekliyordu.

Üstelik…

Mali koşulları gerekçesiyle;

Hemen, bu ay başı itibariyle yeni zamlı ücretlerin yürürlüğe girmesi gerektiği de, geçen haftaki ‘Ulaşım’ masasıyla ısrarla talep ediliyordu.

Aslında…

Zammın ertelenmesi, BESAŞ’ın ekmek zamlarının hemen sonrasıyla yapılması da, CHP’li yeni yönetimi epey zora düşürecekti.

Yeni ücretlere zammın hangi oranda olabileceği, tutulabileceğine yönelik, yeni bir değerlendirmeye gidilmesi, bir tesadüfü de sürece iliştirdi.

Şu günlerde,

Akaryakıt fiyatlarına yeni zamlar ve ÖTV’nin artılacak olması nedeniyle de, toplu ulaşıma zam gerekçesi de güçlenmiş olacak.

BURULAŞ’ın zamma ihtiyacı olmakla beraber, işletme politikasında değişikliğin de olabileceği konuşulmaya başlandı.

Otobüs hatlarının geneli itibariyle özel halk otobüsçülüğüne devri ve kurumun da lastik tekerlekli ulaşımda denetleyici konuma çekilebilmesi, önümüzdeki süreçte karara dönüşebilir.

Belediye böyle, ama…

Özel halk otobüsçüleri esnafı, son 6 ayın kaybının ve akaryakıttaki artışların güçlü şekilde telafi edilebileceği zam bekliyor

Yanısıra…

Önceki yönetimle başlayan ve aylık ödemelerle açıktan sübvanse ödemeler alan özel halk otobüsçüleri, sürdürülebilirliğini de bekliyor.

Maliyetlerle;

Ciddi zorluktan söz ediliyor.

Aylık abonmanda;

Yaşlıların dışında…

Öğrencilere tanınan 160 biniş, aktif öğrenim gününe tezat olarak da tartışılıyor, sefer başına 1.25 TL ücret gerçeğiyle özel sektörde şaşkınlık var.

AK Parti’nin yönetimindeki Kocaeli’de uygulanaın yeni ulaşım zammı, Bursa’nın CHP’li yönetimine kaçınılmaz örnek olarak gösteriliyor.

Bu fotoğrafa karşılık;

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in, öğrenciler ve yaşlılar için müjdeler verdiğini, vereceğini de belirtelim.

Tüm bunları anlatırken…

Bursa’da;

Yeni ulaşım zamlarının, UKOME’de bu ayın son haftasında ele alınması ve karara bağlanması bekleniyor.

Acil, olağanüstü adımla erkene alınabilecek bir gelişme yaşanır mı, BURULAŞ’ın talep ve ısrarı, sabırsızlıkla mevcudiyetini koruyor.

Halk gözü, düşüncesiyle;

Yeni yerel iktidarın sol siyasi irade olması, hizmet tarifelerinde minimum zam ve ekonomik olmayı tetikleyen sorumluluk yüklüyor.

Velakin;

Suya indirim yapıldı, ama…

Yerel seçim sonrasına ötelenen ve piyasa koşullarındaki son durum gerekçesiyle yüksek gerçekleşen ekmek zammı, çok tartışma yarattı.

BURULAŞ’ta;

Yenilenebilir enerji atağı var, ama büyüyen filosu ve paralelinde akaryakıt, bakım ve yedek parça maliyetleri ile sendikal haklardaki güçlenme de, bütçeye olumsuz yansıyor.

Söz, ulaşımdan açılmışken…

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nde UKOME Şube Müdürlüğü’nün başına Selahattin Dinç, AK Parti’li dönemin ardından yeniden döndürüldü.