Havalar soğudu. Dışarısı buz gibi…

Bu sabah kanala gelirken bir köpek yaklaştı yanıma. O kadar sevimliydi ki… ‘Sev beni’ diyordu sanki. Şöyle durup kocaman sarılasım geldi ona. Üşümüştü tabii, en az benim kadar. Tüyleri ıslanmıştı ve onun birazdan gideceği sıcak bir yeri yoktu. Ben onu severken, ben onunla konuşurken etraftaki insanlar garip garip baktı. Ne vardı ki bunda? Şimdi garip bir şey mi yaptım ben? Ne var? Kendi kendime sadece gülümsedim.

Özellikle bu soğuk havalarda sokakta kalmak zorunda olan hayvan dostlarımızı unutmayalım lütfen. Kim bilir aç, susuz ve üşümüş halde nereye sığınmaya çalışıyorlar şu an? Nerelerden kovuluyorlar? Tek istedikleri sevgi ve bir kap yiyecekken nerede itilip kakılıyorlar? İnsan düşününce çok üzülüyor…

Geçenlerde Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem kanalımızı ziyaret ettiğinde sokak hayvanları konusunda yaptıkları çalışmalardan bahsetti. Can kulağıyla dinlediğimiz projeler bize rahat bir nefes aldırdı. Bu çalışmalarından dolayı Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’e ve ekibine teşekkür ediyorum. Bütün belediyelerden de aynı hassasiyeti bekliyorum.

Özellikle sokak köpekleri konusunda bilinen birçok yanlış var. Size biraz bunlardan bahsetmek istiyorum.

Mesela sokak köpekleri insanlara saldırmaz. Zaten birçoğu gördüğü zulümden dolayı korkaktır ve insandan kaçarlar. Bir tehlike hissetmediklerinde kimseye zarar vermezler.

Mesela sokak hayvanları her zaman yiyecek bulamazlar. Çöplerden beslenmeleri de çok zordur. Ağzı bağlı çöpleri açamazlar. Konteynırları açamazlar. Onlar yiyecek konusunda dışa bağlıdırlar. Biz onları beslemezsek aç kalır, zayıflar ve ölürler.

Mesela her kaşınan köpek uyuz değildir. Uyuz olan hayvanlar aşırı tüysüz, zayıf olurlar. Ayrıca vücutlarında kızarmış yaralar meydana gelir. Ve sokak hayvanları zaman zaman mevsim değişikliklerinde tüylerini dökerler.

Mesela sokak hayvanları ekmekle beslenemez. Etle karışık mamalar vermeliyiz ya da ekmekleri protein içerikli yemek artıklarıyla karıştırıp mamalar hazırlamalıyız. Sokak hayvanları sadece ekmekle beslenemez. Hatta ekmek ile beslenen köpeklerde zaman içinde cilt problemleri ve alerji meydana gelebilir.

Mesela sokak köpekleri duygusaldır. Bazen beslenememe sebebiyle depresyona girip intihar ettikleri bilinmektedir.

Peki onlar için neler yapabiliriz?

Mesela kedi ve köpek evleri yapabiliriz. Mama ve su istasyonları kurabiliriz. İhtiyacı olan hayvan dostlarımıza geçici olarak yuva olabiliriz. İhtiyaç halinde belediyelere haber verebiliriz. Barınaklara destek olabiliriz ve en önemlisi onları sevebiliriz. Bunları elimizden geldiğince yaparsak eminim dışarıdaki dostlarımız daha mutlu olacak. Biz de daha iyi hissedeceğiz.