Yerel seçim rekabeti, Ramazan nedeniyle sahura kadar dahi sürüyor. Büyükşehir için büyük rekabette, dün gece hayli büyük ve ilginç bir buluşma vardı, bugün de rakipten sahura randevu var.

Siyasette rekabet, Ramazan’da durmuyor ve kalan günlerin tek haneye düşmesi nedeniyle hareketlilik, renklilik, heyecan da artıyor.

Dün geceye dönersek…

Halka davetle;

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Döner kebap benden” dedi ve ayranları ısmarlayacak milletvekili Mustafa Varank’la beraber, Nilüfer’de bir araya gelindi.

…Ve!

Odunluk’ta;

Gencinden yaşlısı, çocuğuna…

Bini aşkın halk katılımıyla;

‘Gece Döneri’ buluşması vardı ve Balkan ezgisi estiren Rumelili Semih’le coşku büyüdü.

Aktaş, Cengiz Kurtoğlu’nun “Duyanlara duymayanlara, soranlara sormayanlara, ben O’nu seviyorum” şarkısını seslendirdi.

Eski Bakan Varank da, Nilüfer’e aday Celil Çolak da, şarkıya eşlik ederlerken, renkli anlara vatandaşlar da eşlik ettiler.

Elbette..

Son düzlüğe girilirken…

Yapılan konuşmalarla da, belediyelere başkan adaylıkları için destek çağrılarında bulunuldu.

AK Parti cephesinde;

Kitlesel buluşmalar ve farklı saha gözlemlerine göre, Büyükşehir ile Osmangazi ve Yıldırım’da yola devam edileceği, Mudanya’da değişimin beklendiği ve Nilüfer’de konuşulacak sonuç çıkabileceği beklentisi bulunuyor.

Ramazan’da hız kesmeyen ve üstelik günün ilk saatlerine, sahura kadar sürebilen rekabet yaşanıyor.

Bu gece yarısı sonrası...

Saat 02.00’de;

CHP’nin Büyükşehir adayı Mustafa Bozbey de, Abdal Meydanı’nın yolunu tutacak ve kendisi de halkla çaylı-simitli buluşmada olacak.

Ana muhalefet, Bursa Gönüllüleri Buluşması’yla 31 Mart’ta oy sandıklarına sahip çıkılması gerekçesiyle bir yapılanmaya imza attı.

Bu doğrultuda;

Bugün;

Gündüz vaktiyle…

Bozbey’in aracılığıyla;

 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan Bursa halkına özel mesaj videosu paylaşıldı.

AK Parti ve daha ötesiyle Cumhur İttifakı, bakanların da sahaya girmesiyle büyük bir itici güç ve hava içerisinde süreci yürütüyor.

Ana muhalefetin ise, sosyal medyada özellikle çarşı-pazaryeri dolaşımını daha çok öne çıkardığını ve propagandasında İmamoğlu’ndan etki ve izleri gözlemlediğimizi de belirtelim.

İlçeler arasında;

Osmangazi ve Yıldırım, yine öne çıkıyor.

Alt ve kritik semtlerde;

AK Parti’nin CHP’ye kıyasla kalabalık ve gövde gösterisi fotoğraflarını çok iyi elde ettiğini, oluşturduğunu da vurgulayalım.

Özellikle…

Kürt kökenli kentlilerin daha çok yaşadığı semtlerde, 4 yıl hükümette kalmaya devam edecek olan hükümete; siyasi partisine daha yakınsak durduğunu ifade edelim.

Ekonomi gündemiyle;

Emekliler, hayli önemli kitle ve Bursa’da, 700 bin dolayında oldukları söyleniyor, ama en yakın genel seçimlerin 4 yıl sonra olması, ‘çözümün de yine hükümette olacağı’ gerçeğini öne taşıyor.

Ayrıca…

Bursa’da;
CHP’nin ‘Büyükşehir’ vaadiyle özellikle metro ve tramvay hatları var, ama şayet seçilmesi durumunda ‘kurumsal bütçe gerçeği’ ve ‘muhalif siyasi partili’ konum nedeniyle gerçekçiliği başından beri tartışılıyor.

Bu arada…
Tartışmalar arasında;

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in "Alevi yurttaşlardan aldığım alkışı, Sünni yurttaşlardan alamıyorum. Alevilerin coşkusu her zaman Sünni seçmenden fazla." demesi de, epey tartışmalara neden olmuştu.

Böyle derken…

Halk arasında;

Piyasalardaki orantısız zam ve pahalılığa karşı, hükümetten, art niyetli ve rant odaklarıyla etkin mücadele ve yaptırım bekleniyor.