Hükümetteki siyasi partinin Bursa’daki belediye başkan adaylıkları, bu kez ise ana muhalefet gibi zor, sıkıntılı süreçle netleşti.

En büyük rakibinde alenen yaşananlar ve dışa yansıyan kadarı olmadı, ama velakin yerelde kendi içerisinde baskılanan bir sürecin ardından, stresli harici bir rekabete giriliyor.

Bu nedenle;

Dün…

Bursa’da;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, belediye başkan adaylarının tanıtılması için ‘AK Parti Genel Başkanı’ olarak çıktığı kürsü, önem taşıyordu.

Nitekim…

Yürütülün siyasal dava ve ötesindeki ‘Aile’ kavramı, Bursa’nın yereliyle de güçlü bir şekilde vurgulanıyordu.

İçerisinden daha önce türetilen bir ayrılcılık anlayışın, ‘Yeniden Refah’la da ‘Mili Görüş’ siyasetiyle dürtülmesi, Erdoğan’ın konuşmasıyla dolaylı olarak yer etmesi, dikkati çekiyordu.

MHP’yle süren ittifak ve uyum da, Yenişehir’in yanı sıra Mustafakemalpaşa’nın da verilmesiyle yeni boyut kazandı.

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman’ın da katıldığı buluşmada, MHP’li olan adaylar anons edildiğinde, partilileri de ‘Bozkurt’ işareti yapıyordu.

Öncesiyle…

Belediye başkan adaylığı meselesinde ismi çok geçirilen AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan da, dünden sonrasıyla aile kavramına yer verdi.

…Ve!

Ailevi açıdan;

AK Parti’ye karşı fırsat yaklaşımına karşı, siyasal yürüyüş ve hedefler için “Kimler, mani olabilir. Kimler, engel olabilir?” mesajını veriyordu.

Yerel seçim sürecinde;

‘Lokomotif’ yerel yönetim kurumunun başında olması nedeniyle Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da, kilit rolde olacak.

Zira…

Saha ve söylemlerle zenginleşen, açıkçası ‘7 Düvel’e karşı’ olacağı bir yerel seçim dönemiyle dün de 18-0 hedefini ortaya koyuyordu.

Yerelde ses böyleyken…

‘Reis’ Erdoğan olarak…

AK Parti’nin, ‘ana gövdesini koruduğu’ ve ‘gerileme olmayan güçle yoluna devam ettiği’ vurgulanıyordu.

Bu sözler...

Siyasal genel rekabetin de ötesinde, AK Parti’den eski ve önemli isimlerle rekabete giren ‘Yeniden Refah’ın algısını değerlendirme anlamına geliyor.

Erdoğan’ın özellikle CHP’ye mesajları Bursa’da da sürüyordu ve iç karışıklarına da atıfla “Herkes bir köşe başına yapışmanın derdinde!..” diyordu.

Buluşmanın gerçekleştiği;

TOFAŞ Spor Salonu’nun tribünleri doluydu, ama özellikle Bursaspor’un ‘Teksas’ taraftarları gibi, iki yakadaki topluluklarla canlılık öne çıkıyordu.

‘Kadın’ ve ‘Gençlik’ kollarıyla tribünlere renklilik ve hareket geldiğini de özellikle ifade edelim.

Oluşan fotoğraf;

‘Reis’i mutlu etti!

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, hem hükümet hem de yerel iktidarla Bursa’ya hizmet iddiasını da ortaya koydu.

Velakin…

Bursa’nın özellikle şehir içi ve şehirlerarası ulaşımda, raylı sistem yatırımlarından, hükümet icraatıyla gereken performansı 22 yılda tam anlamıyla göremediğini de söylemeliyiz.

Hızlı tren ortada yok, İstanbul’daki gibi Bursa’nın şehir içi demir ağlarıyla örüldüğü de yok.

Havalimanı, zaten sorun!

Erdoğan’ın, hükümetin ulaşım yatırımları politikasında gereken hız ve performansı, yerel yönetime destek olarak göstermesi gerektiğini belirtelim.

Konuşmasında;

Bursa’ya övgülerde bulunan Erdoğan, ‘Osmanlı Başkentleri Silsilesi’nin İlk Yıldızı’ diyor.

Böyle deniliyor ise;

Osman Gazi’nin, yerel gündemle ‘Devlet Töreniyle Anılması’ için yıllardır süregelen beklentiye karşılık da verilmesi gerekiyor.

Yerel seçimlere dönersek…

Bursa’da;

Rekabet…

Alinur Aktaş ile Mustafa Bozbey arasında olacak.

Velakin…

İYİ Parti ve Yeniden Refah Partisi’nin adaylarıyla da beraber, ‘muhalefetin, kendi arasında rekabet etmeyeceği’, Aktaş’ın blok bir muhalefeti karşısında bulacağı bir kampanya gözüküyor.

Böyle derken…

‘Türkiye Yüzyılı’ sloganı verilen bakışla beraber, Erdoğan’ın Aktaş’la devam etme kararının hatırlatıldığını ve ‘AK Belediyecilik’ başarısının iddiasını ortaya koyduğunu not düşelim.

Elbette…

İlçe belediyelerini kazanmak da, özellikle ‘Büyükşehir’ meclisi açısından da önem taşıyor.

Bu açıdan…

Önceki seçimle;

26 bin dolayındaki oyla kazanılan en büyük ilçe Osmangazi’de, 4. kez aday yapılan Başkan Mustafa Dündar ile 3. kez aday CHP’li Erkan Aydın’ın çok ilginç rekabetine tanık olacağız.

Sözün özüyle;
Erdoğan, AK Parti’yi güçlü, bir arada tutacak aile büyüğü mesajı verirken, adaylık rekabetiyle içeride oluşan havayı dağıtmak ve siyasal rekabetle de özgüveni öne çıkarmak istiyordu.