Ana muhalefet lideri, düzenledikleri ‘Belediyecilik’ buluşmasının açılışında, yerel seçim başarısını öne çıkardı. Bursa da, 47 yıl sonra kazanılmıştı, ama…

Büyük kent Bursa ile CHP örgütü ve seçmeni, başarıdaki kilometre taşına rağmen, şaşkınlık yaşadı.

İstanbul ve Ankara ile diğer bazı büyük kentler ve büyük ilçeler, bazı eski ve yeni başkanların öne çıkarıldığı konuşmada, Bursa yer bulmadı.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, bazı TV’ler ve kurumsal sosyal medya hesaplarıyla canlı yayınla milyonların önünde konuştu.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ve Türkiye’nin 6. büyük ilçesi Osmangazi’yi yönetecek Erkan Aydın ile Nilüfer’de 6.dönemin iktidarını yürütecek Şadi Özdemir’e, belediyelerine yer verilmeliydi.

Özel’in konuşma metnine baktığımızda, CHP’de uhde kalan Bursa’nın kazanıldığı, kürsüye yansımamış görülüyor.

Bursa olarak…

Hızlı Tren’in inşaatının 12 yıldır sürmesi ve Metro Hattı yapılmaması, geride kalan 5 yılda AK Parti’nin yönetimindeki en büyük kent gerçeğiyle de bitmedi.

Hükümetteki siyasi partinin ajandasında Bursa’nın ne derece önemle yer tuttuğu sürekli tartışılıyor.

Şimdi…

CHP yerel iktidarda!

Düzenledikleri;

Yerel Yönetimler Çalıştayı’nda…

CHP lideri;

Kadın ve genç belediye başkanlarının çokluğuna, açıkça belirtilen illerin ve ilçelerin önem ve büyüklüğünü öne çıkardı.

İstanbul ve Ankara’nın devam eden büyükşehir belediye başkanları ile Eskişehir’in eski büyükşehir belediye başkanına özel parantez açtı.

Yanısıra…

Demesiyle;

“Karadeniz’de CHP adına, koca koca il belediyeleri, güzelim Sinop, Zonguldak, Giresun, Bartın’da belediyelerimiz, Artvin’de dalgalanmaya en tepede devam eden sancak bayrağımız durmaktadır. Ardahan elde ettiği mevziiyi terk etmemiştir. Hangi birisine, hangi birisine teşekkür edelim.”

Antalya’da Kepez’in belediye başkanının tutuklanmasına değinerek, “Başkanın arkasındayız.” hükümete mesajını veriyordu.

Kentinin de kazanılmasıyla;

Manisa’nın il başkanından da “Onur vericidir.” diye söz eden Özel, Bursa’nın il başkanı Nihat Yeşiltaş’ı unutmuş oluyordu.

Asıl önemlisi;

Bursa’da belediye başkanlarını seçen ve çıtayı yükselten seçmenlere ayrı bir özel teşekkür olabilirdi.

Anlattıklarımıza göre,

Unutkanlık mı, öne çıkarılmayı gerektirecek özel durum mu yoktu, Büyükşehir’in meclisinde AK Parti’nin çoğunluk elde etmesine mi anlam yüklemeli?

Merak ettiğimiz;

Bursa gibi..

Başlıca büyük bir ilin CHP’li belediye başkanları, nihayetinde hükümete muhalif siyasi partililer ve genel merkez tarafından ne derece önem ve destekle gündem olacaklar?