Bursa’nın simgesi denilince, akıllara ‘Yeşil Türbe’ geliyor. Fotoğrafı görüldüğünde de, hafızada Bursa var. Gelecek nesillere mirasın sürdürülebilirliği gayesiyle yeni çalışma başlatıldı.

2 gün önce…

Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, ilgili bürokratların katılımıyla Yeşil Türbe’nin ele alındığı bir buluşma gerçekleştirdi.

Sosyal medya paylaşımıyla;

Demirtaş, ‘Bursa’mızın simgelerinden biri olan Yeşil Türbe’nin tarihi ve kültürel önemini konuşmak üzere’ bir araya gelindiğini belirtiyordu.

…Ve!
Görüşmeyle;

Depreme karşı güçlendirme, koruma ve restorasyon gayesiyle ‘atılması gereken adımların değerlendirildiği’ vurgulanıyordu.

Demirtaş, Bursa’nın tarihi, doğal ve kültürel değerlerine önem ve vakıf açısından, duyarlılığıyla işitiliyor.

İlk gelişiyle;

Bursa’nın simgeleşmiş, kendisiyle anılan tarihi ve kültürel yerlerini gezdiğini ve yakından bilgi edindiğini söylemiştik.

Bu doğrultuda…

Deprem riski açısından;

Bursa’nın yapı stoku ve kentsel dönüşümlere odaklandığı dönemde, Yeşil Türbe için de adımlar atıldı.

Burası…

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde Külliyeler ve Cumalıkızık’la yer alan Bursa için bu özelliğiyle de önem taşıyor.

Yanındaki;

Tüp geçit nedeniyle farklı ihtimal ve endişelerin konuşulduğunu da anımsarsak, emin olmayı gerektiren bir çalışma yürütülecek.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün nezdinde yürütülmesi planlanan teknik çalışma süreci için Valilik’te ön değerlendirme görüşmesi yapılmış oldu.

Beton statiği ve depreme dayanıklı yapı uzmanlığıyla Türkiye’nin önde gelen 2 bilim adamının deneyimiyle yola çıkıldı.

‘Dünyanın En Etkili Bilim adamları’ arasında gösterilen ve Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi’nde Yapı ve Deprem Mühendisliği Bölümü’nden inşaat mühendisi Prof. Dr. Zekai Celep

Bursa Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden, yakın geçmişin deprem olaylarıyla ilgili çalışmaları ve değerlendirmeleriyle bilinen inşaat mühendisi Prof. Dr. Adem Doğangün

Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, söz konusu bilim adamlarından görüş ve destek alınmasını önemsiyor.
Vali’nin beraberliğinde;

Kentlimiz…

Bursa’ya sevdasıyla bilinen;

Kültür ve Turizm Bakanlığı Bursa Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Başkanı Hayrettin Eldemir’in de bulunduğunu ve mimar kimliğiyle de katkısının olacağını not düşelim.

Göreviyle;

Bursa’nın tarihi ve kültürel miras envanteri için üzerine düşeni yaptığını ve farklı zamanlarda tespit ve düşünceleriyle dikkati çektiğini belirtelim.

Bu arada…

Deprem riskine karşı;

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin önceliğinde Bursa Ulucamii için de bir çalışmaya girilmişti, zemine oturma veya hasar gibi durum olmadığı belirlenmişti.

Özellikle…

Kahramanmaraş merkezli deprem nedeniyle Hatay’ın tarihi ve kültürel mirasında, hasar ve yıkım olmuştu.

Türkiye’nin zenginliğini oluşturan tarihi yapıların risk araştırması ve sürdürülebilen koruyuculuğu için devlet politikası oluşturulmuştu.