Bursa’da ana muhalefetin ‘Büyükşehir’ adayı Mustafa Bozbey, yeni kampanyası öncesiyle halkla fotoğraflar veriyor. Dün geceyarısı, böyle bir programı sırasında, cep telefonuyla arandık.

Cumhur İttifakı’nın adayı;

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, ısınan gündemle dönemine ait icraatını anlatırken, “Bambaşka Bursa” hedefiyle seçim kampanyasına hazırlığını sürdürüyor.

En yakın rakibi aynı!
Malum…

Haberlerde;

Pahalılık konuşuluyor.

Velakin…

Bursa’nın popüler bazı AVM’lerini dolaştığımızda, kalabalık ve alıcı bir fotoğrafla karşılaşmayı sürdürdük.
Böyle düşünürken…

Bozbey, mahalle turlarında ekonomi sıkıntısı ve yakınmalarıyla karşılaştıklarını anlatıyordu.

Ekonomiyi, ülke gündemi ve siyasetine bırakan Bozbey, sözlerinin devamıyla bir hususun altını çiziyor.

Bozbey, “Bursa’nın geleceği için sandığa gidilecek. Ve adaylar da, projeleri ve çözümleriyle konuşmalı, konuşulmalıdır.” Yorumunda bulunuyor.

Sorun ve beklentilere kulak verdiklerini belirten Bozbey, “Motivasyon sağlayan güzel alaka görüyoruz ve bize ‘Bu sefer…’ deniliyor.” diyor.

Kürt vatandaşlarına yönelik siyaset yapan DEM Parti’nin Bursa’da ‘Büyükşehir’ adayı çıkarmadı ve başlıca diğer büyük kentlerdeki gibi, CHP’ye dolaylı destek anlamına geliyor.

Bozbey, “Nilüfer’i 20 yıl yönettiğimizde, kimseyi ötekileştirmedik ve herkesten oy istedik ve aldık…” ifadesini kullanıyor.

Mahalle turlarıyla kampanyaya hazırlanan Bozbey, “5 yıldır sahadayız ve 5 yıldır hazırlanıyoruz. Projelerimiz, çözümlerimiz hazır.” mesajını veriyor.

Ulaşım ve trafik meselesinin yine öne çıktığından söz edilirken, yanına yaşanabilir çevre olgusu ve kentsel dönüşüm de konuluyor.

‘Büyükşehir’ ve ‘Yıldırım’ belediyeleri, mülkiyet ve demokrafik açısından sıkıntılı bölgelerde kentsel dönüşümler yürütüyor.

Uygulamalar başlıyor, sürüyor, bitiyor.

Kamusal alan ve mekanlar ile yolların rehabilitasyonu ve standardı açısından da, dokunuşlar yapılıyor.

Tetikleyicilik hedefleniyor.

Bozbey ise, kentsel dönüşümde bölgesel ölçekli hareket edilmesi gerektiğinden söz ediyor.

Mülkiyet sahiplerinin düşüncelerinin dikkate alınabilmesini ve yeni bir planlama fırsatıyla yaşanabilir unsurların elde edilebilmesini öne çıkarıyor.

Mevcutla ikna olmuyor.

Velakin…

Halkta, talep ve uzlaşıya eğilimli görülen dönüşüm katılımcılığı, belediyelerce her fırsatta vurgulanıyor.

Görüşmemize devamla;

Bozbey, kentin yönetim demokrasisi ve belediyecilik tarzınına ilişkin bakışını ve vaadini, yeni görüşmemizde de gündeme taşıyor.

Bursa’ya vaat ettiği dönem için “Kentli Hakları, Bursalılar’ın hakkıdır ve halkta, böyle talep ve ihtiyacı görüyoruz.” mesajı veriliyor.

Bu doğrultuda;

Ulaşım mesesine odaklanan Bozbey, “Halkımıza, ‘her yere ulaşabileceği’ düzeni getireceğiz.” vaadini de not düşüyor.

Bu arada…

‘Büyükşehir’ adayı olarak;

‘Ötekeleştirmeye karşı’ olan Mustafa Bozbey’in, CHP’nin yereldeki yöneticilerine ‘Medya’ örneğiyle kabul ettirmesi gerektiğini düşünüyoruz.

…Ve!
Kurumsal siyasette;
CHP’nin, “Bursa’ya hiç hizmet yapılmadı!” söyleminin, aslında ağır kaçtığını da düşünüyoruz.