Yerel seçim rekabetinde, Bursaspor da muhalefet tarafından sahaya sürülüyor ve ‘Sahipsiz kaldı’ propagandası yapılıyor. Böyle sözlerle aslında siyasi irade de, yerel irade de hedefleniyor.

CHP ve İYİ Parti…

Yolları ayrı, ama hedefleri ve söylemleri aynı, yani Bursa Büyükşehir Belediyesi’ni yöneten Alinur Aktaş’a kafa yoruyorlar.

…Ve!

Bursaspor için ‘sahiplenmeyi vaat eden’ bir PR anlayışına özel bir yer verdikleri de dikkati çekiyor.

Muhalefete muhalefet etme niyetimiz yok, ama 35 yıldır belediyeleri kaleme alan bir gazeteci olarak, neyin ne olduğunun da idrakindeyiz.
Hiçbir zaman…

Bursaspor, en başta ve özellikle Bursa Büyükşehir Belediyesi’nce sahipsiz duruma düşürülmedi.

Bilakis…

En zor günlerinde;

Yasaları delercesine…

Yerel yönetime bağlı BURFAŞ Genel Müdürü Ömer Furkan Banaz’ın Bursaspor’un başına seçilmesine götüren sürecin aktörüydü.

İflas etmiş durumuna gelen bir şirketin devralınması gibi, önce toparlamak üzere göreve başlandı.

Bursa halkı;

Yerel yönetimden ucuz ekmek ve ucuz ulaşım beklerken, bu hizmetleri yürüten şirketlerden paralar aktarıldı.

Yeri geldi;

Bursaspor’a verilen paraların resmi açıklamalarında, çünkü ucuz ekmek ve ucuz ulaşım bekleyen halk psikolojisi gözardı edilmeyerek, tutarların az söylendiği de oldu.

Beslenmesinden ulaşımına, deplaplasman ve diğer farklı tür giderlerine kadar da, Bursa Büyükşehir Belediyesi, yardım elini reklam etmedi.

Bursaspor’un sahipsiz olduğundan söz etmek, muhalefet için vicdani muhasebe gerektiriyor.

Üstelik…

Bursaspor’un başını soktuğu, barındığı, antrenmanını yaptığı Özlüce’deki evini de, yer edinimiyle de beraber, Bursa Büyükşehir Belediyesi sağlamıştı.

Daha ne olsun!

Muhalefet, organize sanayi bölgleriyle dolan, ihracatıyla övünen sermaye odakları yerine, siyasi ve yerel idarelere yükleniyor.

Sanayi kenti Bursa…

Çöküşe karşı çözüm için;

Devletten, vergi, harç ve sigorta primleri için indirimler veya muafiyetler alan bir sermaye gücünün, Bursaspor’un yanında olması gerekir.

Geçtiğimiz günlerde…

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ve Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Bursaspor’u ziyaret ettiler.

Daha alt lige düşmememe mücadelesi veren Bursaspor’a desteğin sürdürüldüğü vurgulandı.

…Ve!
Aciliyet olarak…

Aktaş’tan 3 milyon TL, Dündar ve Yılmaz’dan 1’er milyon TL tutarında kurumları adına destek açıklandı.

Bugün…

Bursaspor’un formalarındaki göğüs reklamında, bir sanayi devinin değil, Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı şirketlerinden Tarım A.Ş. var.

Profesyonel spor kulüplerinin dışarıda kalmasını gerektiren bir mevzuatla Bursa Büyükşehir Belediyesi, şirketleriyle de haddi ve sınırları zorluyor.

Binlerce çocuk ve genci farklı branşlarla spora teşvik eden, spor malzemeleri ve amatör kulüplere maddi destek sağlayan Bursa Büyükşehir Belediyesi, böyle bir hizmeti de yürütüyor.

Ana muhalefet…

“Bursaspor sahipsiz kaldı!” diyor ise;

Amedspor’la maçlarda Bursa ve Bursaspor’u kızdıran yorumlar, açıklamalarda bulunan ve yeniden seçilen milletvekiliyle yüzleşecek.

Bursa’da Amedspor’la oynanan maç sırasında dönemin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Bursa ve Bursaspor’u kızdıran sosyal medya paylaşımı da unutulmadı, ama makamında da artık yok.

CHP’nin ‘Büyükşehir’ adayı Mustafa Bozbey’e de yerel seçim sathı mahallinde bir parantez açalım.

Bursaspor’a ziyarette, Bozbey tarafından 100 bin TL gibi bir katkı açıklandığını da not düşelim.

Bunları söylerken…

Bursaspor, yanlış ve/veya dövizle transferlerin ağır bedelini ödemeye devam ederken, spor ekonomisi de idrak edilemiyor.