Coğrafya kaderse eğer, biz bu coğrafyada kadın olarak çok şanslıydık.

Çünkü bizim Mustafa Kemal Atatürk’ümüz, vardı. Cumhuriyet’i adım adım inşa etti. Eğitimden çalışma hayatına, seçme seçilme hakkından Medeni Kanun’a kadar aynı zamanda bir kadın hakları devrimiydi cumhuriyet.

Bizlere laik, demokrat bir ülke sunan cumhuriyetimiz, 100 yaşını doldurdu. Ve biz de dün gece bunun gururunu, coşkusunu, büyük bir sevinçle kutladık.

Bu yıl bambaşkaydı. Daha bir gür sesle haykırdık. Gencinden yaşlısına kadar pek çok kesiminin yüreklerinin derinliklerine yerleşen Atatürk sevgisinin caddelerde nasıl sel olup aktığını, cumhuriyet çınarının nasıl güçlü olduğunu, tüm fırtınalara rağmen nasıl ayakta kaldığını daha net gördük.

Şüphesiz ki Türk halkı, cumhuriyeti koruyacak ve Türkiye Cumhuriyeti sonsuza dek yaşayacaktır.

***

Dün Bursa’nın yerel gazetelerinin 1. sayfalarını incelerken hayal kırıklığına uğradım. Bunu bütün gazeteler için söylemiyorum fakat biz cumhuriyeti bu kadar coşku ve gururla kutlarken, meydanlar insan seli olmuşken, bize emanet edilen bu mirası, gazetelerin 1. sayfalarında ufak görmek beni bir hayli üzdü.

Bursa’da çalışan bir gazeteci olarak cumhuriyetin gazetelerde tam sayfa kullanılmış olmasını beklerdim. Tabii Atatürk fotoğrafı ile birlikte…

Bazı kişiler bunu görmek istemese de Cumhuriyet = Atatürk’tür. Ayrı düşünülemez.

Bazı yerel gazetelerde sadece bayrak resmi kullanılmış o da küçücük.

Şair burada ne anlatmak istiyor?

Çoğu gazetede manşet bile yapılmamış. Ya üst manşette ufacık görülmüş ya da aşağılarda bir yerlere öylesine koyulmuş bir görsel.

Söylemeden edemeyeceğim ama sizin cumhuriyet sevginiz 8x5’e mi sığıyor gerçekten.

***

Sayfa tasarımcısı demek manşeti görsellerle birleştirip ne anlatmak istediğini okuyucuya hissettirmek demek. Özellikle önemli günlerde o değeri, duyguyu sayfasına yansıtabilmek demek.

İşini layığıyla yerine getirenlere elbette lafım yok ama bizim bu basın sektöründe bazı sayfa tasarımcıları sokaktan toplanmış gibi…

Sizi kınıyorum. Ve size bu tasarımları yapmaya izin veren yetkililerinizi de…

Bazı gazetelerin neye hizmet ettiğini merak ediyorum doğrusu.

Neden varsınız mesela?

Maalesef Bursa’nın bazı yerel gazeteleri cumhuriyet sayfası tasarımında sınıfta kalmıştır!