31 Mart yerel seçimlerinin ardından tam 1,5 ay geçti. Başkan Şadi Özdemir, seçimden önce Nilüfer için 100 Güldüren projelerini kamuoyu ile paylaşmıştı.  Nilüfer’e olan sevgisi ve heyecanını gözlerinden okuduk.

Seçimden sonra ilk kez bugün sabah basın mensuplarıyla bir araya geldi Özdemir… Ve geçen bu süreçle ilgili genel bir değerlendirme yaparak biz basın mensuplarının da merak ettiği soruları yanıtladı.

Toplantının içeriği hakkında bazı başlıklardan bahsedeceğim size;

Başkan Özdemir, Nilüfer’de yapılmış hataları, eksiklikleri çok açık bir şekilde anlattı. Belediyenin borç yükünün hayli yüksek olduğunu ve bu konuda finans dengesini düzeltmek için yeni modeller üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Geçen bu süreçte tam 64 mahalle ziyaret edilmiş ve vatandaşların söyledikleri tek tek not alınmış. ‘Hayırlı olsun’ ziyaretlerinin devam ettiğini ve biter bitmez tekrar sokakta olacağının da altını çizdi. 

Nilüfer Belediyesi bu yeni dönemde 7 başkan yardımcısı ile yönetilecek. Başkan Özdemir’in toplantıda en çok söylediği söz ‘Nilüfer halkının beklediği hizmetler’ ve ‘ortak akıl’ vurgusu oldu. Nilüferin sorunlarını bildiğini ve yeni projeleri hayata geçirmek istediğini söyledi başkan…

TARIM ALANLARI…

Tarım alanları konusundaki hassasiyetini de "Çivi çaktırmak istemiyoruz" diyerek ifade eden Özdemir, “Tarım alanlarına binalar yükseliyor. Tarım alanlarıyla ilgili hiçbir şekilde müsamaha göstermeyeceğiz. Gördüğümüz her şeyin üzerine gidiyoruz. Tarımın canlanmasını arzu ediyoruz” dedi.

Şadi Başkan, sözlerinin arasında hep ‘ortak akıl’ vurgusu yaptı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM VE DEPREM MESELESİ

Nilüfer’de sorunların başında kentsel dönüşüm ve deprem geliyor.

Şadi Başkan da kentsel döşüme öncelik vereceğini ifade etti programda… Ve şunları söyledi:

“Depremi hiç dikkate almadan yapılaşma oldu. Yumuşak toprak yapısı itibariyle depremden en çok etkilenecek ilçe Nilüfer. Ataevler bölgesinde yapılaşma bittiğinde nüfus tam üç kat artıyor. Yeşil alanlar, otopark alanı, eğitim, sağlık, sosyal donatı alanları artmıyor. Bir süre sonra Ataevler, Nilüfer’in standartlarının çok altına inmiş ve kimsenin yaşamak istemediği bölge haline gelecek. Bu modelden hızlıca vazgeçmek gerekiyor. Bölgesel bütüncül planlar yapmak gerekiyor. Kimseye kamunun hakkını yedirmek niyetinde değiliz. Ancak bunlar, tek başına belediye başkanının çözeceği meseleler değil. Kent konseyi, akademik odalar, sivil toplum örgütleri ile çözeceğiz.”

***

Şöyle ki Şadi başkanın Nilüfer için heyecanı var. Fakat Nilüfer’in mevcut borç yükünü de hesaba katarsak projelerinin bir kısmını hayata geçirebilmek için Başkan Mustafa Bozbey’e de ihtiyacı var.  Bunu seçimden önce projelerini tanıttığı programda da sık sık dile getirmişti. Bozbey ise, destek vereceklerini belirtmişti.

Yeni dönemde Nilüfer'de sosyal ve halkçı belediyeciliğin en güzel örneklerini göreceğimize inancım tam.

Bize şimdilik Şadi başkana başarılar dilemek düşer.

Süreci zaman içerisinde hep birlikte göreceğiz.