Nilüfer Belediye Başkanı CHP’li Şadi Özdemir seçildikten sonra ilk kez basın mensuplarının karşısına çıktı. Sağında İlçe Başkanı Özgür Şahin solunda ise İl Başkanı Nihat Yeşiltaş vardı. Her iki yanının da yeni görevlendirdiği başkan yardımcıları mevcuttu. Söze ilk başlarken her şeyi rahat rahat konuşup sorabileceğimizi söyledi. Şadi Özdemir’i uzun yıllardan beri tanırım. Hiçbir konuda asla kaçak güreşmez ve doğruluktan da geri adım atmaz.

Toplantının soru cevap kısmına geçmeden önce kısa dönemde neler yaptıklarını ve yeni yapılanmayı anlattı. Nilüfer’in sorunlarını tespit ettiklerini ve nasıl çözüm oluşturacaklarını ifade etti. Ve en büyük derdini de bizlerle paylaştı.   Başlığa bakınca birçoğunuzun tabii ki “para” derdiğini duyar gibiyim. Konuşması esnasında görevi devraldığı eski başkan Turgay Erdem’i mali yapı için çok da fazla eleştirmedi. Hatta bir gazetecinin “AKP’li bir başkan bu şekilde bıraksaydı o zaman da eleştirmeyecek miydiniz” sorusuna da “Hayır eleştirmezdim” diye cevap verdi ve nedeni açıkladı;

Biz bu göreve talip olduğumuzda belediyenin içinde bulunduğu durumu biliyorduk. Buraya sızlanmaya değil iş üretmeye, çözüm üretmeye geldik

             Sonrasında da asıl derdinin belediyenin mali yapısı olmadığını Nilüfer’in geleceği olduğunu açıkladı. Kararlılıkla tarımsal alanlarda yapılaşmanın önüne geçeceğini, kentsel dönüşüm çalışmalarının da olması gerektiği gibi, yaşanır şekilde yapacaklarını ifade etti.  Önceki dönemde yapılmışlar içinde çözüm üretmeye çalıştıklarını söyledi.

Başkan Şadi Özdemir önümüzdeki dönem için çok açık ve net konuşurken topu taca atmadı. Önceki dönemde yapılmış olan kentsel dönüşüm projeleri için politik cevaplar vermezken, bundan sora yapılacaklar için ise oldukça kararlı göründü. “Kimseye kamu hakkını yedirmeye niyetimiz yok” derken rant projelerinin önünü kesti. Mevcut kentsel dönüşümlerin tamamlanması ile bir süre sonra Ataevler Mahallesinin yaşanmaz bir yer olacağına dikkat çekti.

            Zira Ataevler Mahallesi ilk planlamaların aksine gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projeleri ile 3 kat daha fazla nüfus yoğunluğu ile büyüyor. Nilüfer’de yaşamak isteyenler adres olarak Ataevler’i seçtiklerinde aslında hayal ettikleri Nilüfer’de değil park sorunu olan yeliş alanları yetersiz kalan bir yere taşınmış olacaklar. Kısaca Başkan Şadi Özdemir özellikle tarım alanlarına yapılan sanayi yapılarının yanı sıra rant amaçlı kentsel dönüşüm projelerine izin vermeyeceklerini belirtirken asıl sorunlarının Nilüfer’in geleceği olduğunu üstüne basa basa söyledi.