Bursa’nın en büyük markası Bursaspor için şampiyon olduğu 16 Mayıs 2010 tarihi kadar, 26 Mayıs 2024 tarihi de çok anlam içeriyor.

Zira Süper Lig şampiyonu Bursaspor, 3. Lig seviyesine kadar düştü. Buradan aşağıda da önce amatör küme, sonra da kapanış var.

Ve böylesine dönüşü olamayacak bir süreç arifesinde, bence Bursaspor’a başkan olabilecek en doğru isim olarak Enes Çelik, iyi bir yönetimle ve tüm kesimlerin desteğiyle başkan oldu.

O nedenle 26 Mayıs 2024 tarihi de çok anlamlı olacaktır.

Bunu zamanla göreceğiz.

Ben 2027-2028 sezonunda Bursaspor’un Süper Lig’de olma olasılığını yüksek görüyorum.

Tabii şimdi Enes Çelik hakkında Bursa’nın büyük çoğunluğunun fikri yoktur.

Ancak Faruk Çelik deyince de bilmeyen yoktur. Enes Çelik, Bursa siyasetinin marka ismi, çeşitli bakanlıklarda iz bırakan hizmetlere imza atan Faruk Çelik’in oğludur. İyi bir Bursaspor sevdalısı olan Faruk Çelik, gelen yoğun talepler sonrasında oğlunun başkan olmasına destek verdi. Umarım, bana göre Bursaspor için köprüden önce son çıkış olan bu fırsat kaçırılmaz.

Enes Çelik’in Faruk Çelik’in oğlu olmasının yanında, iş hayatında da kısa zamanda başarılı olarak saygın bir konum edinmesi, tertemiz bir geçmişe sahip olması en önemli avantajları. Bir de tüm siyasi otoritenin tam desteğini aldı ama şimdilik.

Şimdilik diyorum çünkü Bursa’da Faruk Çelik isminden rahatsızlık duyan bir kesim var. Faruk Çelik 2002 yılından itibaren Bursa’nın siyasetteki ağabeyiydi. Bence yine öyle.

Ama sonra ne oldu? Önce Şanlıurfa’ya, sonra da Artvin’e gönderildi. Bazı isimler kendi kazançlarını Bursa’nın kazançlarının önünde tutarak bu hamleleri yaptılar. Çünkü Faruk Çelik Bursa’dayken istedikleri gibi at koşturamayacaklardı.

Peki sonra ne oldu? Kaybeden Bursa oldu.

Şimdi de Bursaspor başarılı olmaya başlar ve adım adım Süper Lig’e gelirken, sırf Faruk Çelik’in oğlu Enes Çelik başkanlığında bunların başarılmasından rahatsız olanlar, inşallah ortaya çıkmazlar.

Bursaspor’da şampiyon başkan İbrahim Yazıcı’dan sonra tam destek alan ilk başkan Enes Çelik, neden ikinci şampiyon başkan olmasın.

Arkasında Faruk Çelik’in yanı sıra tam desteğini ortaya koyan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey var. Böylesine bir Bursasporluluk birlikteliğine umarım siyaset bulaşmaz.

Çünkü Türkiye’de futbola siyaset bulaşınca Başakşehir şampiyon oluyor, Bursaspor’da 3. Lig’e düşüyor.