Mustafa Bozbey’in Büyükşehir Belediye Başkanı olması ile birlikte ilk atamalardan biri kentin toplu taşıma yükünü çeken BURULAŞ’ta yapılmıştı. Malum AKP’nin seçimi kaybetmesi ile birlikte karnesi zayıflarla dolu olan Genel Müdür Kürşat Çapar alelacele pılısını pırtısını toplayıp Bursa’dan ayrılmıştı. Başkan Bozbey göreve gelir gelmez de daha önce Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminali’ni yönetmiş olan ve İstanbul Büyük Otogarı’nda önemli işlere imza atmış olan Bursalı başarılı bürokrat Fahrettin Beşli’yi, BURULAŞ’ın başına getirmişti.

Geçtiğimiz günlerde BURULAŞ Genel Müdürü Fahrettin Beşli ile bir araya geldik ve bu güne kadar neler yapıldığını konuştuk. Beşli, göreve gelir gelmez çalışma ekibinin motivasyonu ve verimliliğini artıracak çalışmalar yaparak işe başladığını belirtirken, ilk olarak insan kaynaklarına odaklandığını ifade etti. Personel ile birebir görüşmeler yaptığını ve farklı çalışma öneri ve talepleri aldığını ifade eden Beşli bu anlamda çalışanların motivasyonunu yükselttiklerini ifade etti. Önümüzdeki günlerde de personel rotasyonu yapacağını vurguladı.

Bursa’da şikayetlerin bir dönem ayyuka çıktığı lastik tekerlekli toplu taşıma araçlarının tamamın bakımı yapılarak eksiklikler giderilmiş. Sorunlar çözülmüş yenileme çalışmaları da tamamlanmış. Vatandaşların toplu taşımayı kullanmasına yönelik çalışmalara hız verdiklerini ifade eden BURULAŞ Genel Müdür’ü Fahrettin Beşli trafiği rahatlatmak adına çalışmalar sürdürdüklerini vurguladı. Kentten yaşayan halk toplu taşımayı ne kadar çok kullanırsa trafik de o kadar rahatlar. Bu nedenle Bursa trafiğinin rahatlaması için toplu taşıma alışkanlığının kazandırılması önemli.

BURULAŞ’ta ki asil sorunlardan biri de mali yapı ve borçlar idi. Genel Müdür Fahrettin Beşli bu konuda hem kararlı hem de iddialı. Şirketin borçları ile ilgili önemli adımlar atılmış bile. Milyarlar ile ifade edilen BURULAŞ’ın borç durumunda olumlu ilerlemelerin başladığını öğrendik. Kamuya olan 1.3 milyarlık borç yapılandırılarak ödenebilir hale gelmiş. Diğer borçlar da tek tek incelenerek ödenebilir bir yol haritası çizilmeye çalışılıyor. Tabi ki bu borçların nasıl oluştuğunun özenle incelenmekte olduğunun da altını çizelim. Ortaya

Görünen o ki Fahrettin Beşli’nin BURULAŞ Genel Müdürü olması ile birlikte şirkette işler rayına girecek. Beşli biraz zaman alsa da BURULAŞ’ın yakın zamanda önemli işlere imza atacağını ve Bursalılara yeni hizmetler sunacağını da belirtiyor. Bakalım yeni dönemde BURULAŞ Bursalılara daha ne gibi hizmetler sunacak.