31 Mart seçimlerinde Türkiye’de ve Bursa’da CHP büyük başarı gösterdi. Bursa’da mevcut Belediyeleri korurken üzerine yenilerini de ekledi. CHP’li olan Nilüfer, Mudanya ve Gemlik de yeni adaylarla seçime giren CHP, üç ilçeyi elinde tutmayı başardı. Yanı sıra Büyükşehir Belediyesi, Osmangazi ve Mustafakemalpaşa belediyelerini de CHP’li yaptı. Buraya kadar her şey normaldi. Normal olmayan ise seçim sürecinde ve sonrasında Mudanya’da yaşananlar.

Mudanya’yı iki dönem yöneten CHP’li Hayri Türkyılmaz’ın ardında 31 Mart akşamı Deniz Dalgıç bayrağı devraldı. Seçim sürecinde aleniye yakın olarak partidaşı Hayri Türkyılmaz’ı eleştiren Dalgıç’ın göreve gelmesi ile birlikte Mudanya’da yeni bir dönem başladı. Ben de Mudanya’da bu baharın daha güzel olacağı kanısında idim. Lakin gelişmelere bakılırsa Mudanya mayısta yağan kar misali, baharı biraz zorlu geçirecek gibi. 

Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durum her kesim tarafından algılanmakta. Mudanya Belediyesi’nin de mali olarak kötü olduğunu çiçeği burnunda başkan Deniz Dalgıç kamuoyuyla paylaştı. Personel maşlarını ödemekte bile zorlanan Başkan Dalgıç, mali dar boğazdan çıkmak için en kolay yolu seçmiş görünmekte. Neden mi?

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen meclis toplantında Dalgıç, CHP’li üyelerin oy çokluğu ile mülkiyeti belediyeye ait olan 59 taşınmazın satış yetkisini bir yıllığına aldı. Yani gerek görür ise ki söylemleri bunu gösteriyor, belediyenin mülklerini satabilecek.  Satış yetkisi alınan yerleri burada tek tek yazmaya gerek yok lakin birçoğunu Mudanyalılar biliyor. Satış yetkisini “Bekleyecek takatimiz kalmadı. Personel maaşları ve hizmet devamlılığı için acil para gerekiyor” açıklaması ile savunan Başkan Dalgıç bana göre en kolay yöntemi çok erken seçmiştir.

Gemiyi yürüten kaptandır. Bu nedenle başkan Dalgıç Mudanya’nın yeni kaptanı olarak başka çözümlerin üzerine gitmeliydi. Kamu mülklerini satmak en kolayıdır. Ve bu mülklerin bir kısmı satışa çıkar çıkmaz hemen satılabilir. Lakin uzun vadede belediye gelir getiren işletmelerinin satılmasını şahsen doğru bulmuyorum. Satışlardan elde edilecek gelir ile kısa vadede mali sorunlar çözümlenebilir. Ya sonrası ne olacak. Size güvenerek oy veren Mudanyalıların mallarını satmak bu kadar kolay olmamalı. Eğer size yetki verildi ise kolaya kaçmamanız zoru başarmanız gerek.