Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, seçildikten sonra belediye içerisinde kendi kadrolarını kurarken çok eleştirildi. Her türlü belden aşağı vurmalar kendi partilileri dahil her kesimce yapıldı.  Mustafa Bozbey doğru yapmıştır, yanlış yapmıştır bu onun meselesidir. Zira AKP’lileri kendi belediyelerinden bile başkanları değiştiğinde tüm kadroları tepeden tırnağa değiştirirken kimsenin sesi çıkmıyordu. Akraba eş dost maşallah hepsi üst düzey yönetici idi.

Ben Mustafa Bozbey’i DSP’den Nilüfer Belediye Başkanlığı’na ilk aday olduğu günden beri yani neredeyse 25 yıldır tanırım. Hadi ilk seçiminde rüzgarı arkasına aldı diyelim, lakin sonraki tüm seçimleri Mustafa Bozbey partisinin üzerinde oy alarak kazandı. Yani her zaman partisinden bir adım önde oldu. Özgür Özel’in CHP Genel Başkanı seçilmesi ile kimilerine göre Bursa adaylığı riske girmişti, lakin durum hiç de öyle olmadı. Ve CHP’nin Bursa’yı kazanmasında en büyük katkıyı bana göre Mustafa Bozbey koydu.

Konumuza dönersek dün Başkan Bozbey’le telefondan konuştuk, benim aramama müsait olduğunda geri dönüş yaptı. Ve mevzu yine personel atamaları idi. Genel Sekreter’in de belli olmasının ardından Büyükşehir Belediyesi’nde CHP kadrolaşması neredeyse tamamlandı. Başkan Bozbey “Biz görev adamıyız” diyerek kendi kadrolarını savundu. Atamasını yaptığı tüm personellerin görevlerini en iyi şekilde yapacağına inancının tam olduğunu ifade eden Bozbey; “Genel olarak personel yapılanmamızı tamamladık. Birkaç birim daha var. Belediyede işlerin nasıl yapılacağını biz biliriz” sözleri ile destekledi.

Yeni çalışma arkadaşlarına mesaj da gönderdi: “Yeni atanan arkadaşlarımız 5 yıl burada kalacak diye bir kanun yok. Görevinde başarılı olmayan arkadaşlarımızı değiştirebiliriz. Bizim için önemli olan bu kentin her köşesine hizmet etmek”. Bu hafta içerisinde ilçe belediye başkanları ile görüşmelerini tamamlayacağını belirten Başkan Bozbey ve ekibi bayram sonrası öyle görünüyor ki hızlı bir çalışma temposuna başlayacak.

Bu arada bir atama kulisi daha var lakin netleşmediği için açıklamıyorum. Bu gün yarın Büyükşehir Belediyesi’nde bir daire başkanı daha değişecek. Mali İşler’e gelecek olan yeni daire başkanını ise Bursa kamuoyu yakında tanıyor.