Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Mustafa Bozbey göreve geldikten sonraki ilk ayını değerlendirmek için basın mensupları ile bir araya geldi. Bozbey’in değimi ile aslında 20 günlük bir çalışma sürecini anlattı. Zira mazbatasını bayram tatilinde alan Başkan Bozbey, resmen görevde olduğu süre bir aydan daha az. Toplantının ana konusu Büyükşehir Belediyesi ve bağlı şirketlerin mevcut durumu idi.

Şu sözleri hatırlatmadan geçemeyeceğim. “Tanıdığınız birinin malını icradan almanız hukuken mümkün ve hakkınızdır. Lakin ahlaki değildir.” AKP döneminden yapılan işlerin büyük çoğunluğu hukuka uydurulmuş olsa da ne kadar ahlaki olduğuna siz karar verin. Gündemin en önemli konusu belediyenin borçları meselesi idi,  AKP’li eski başkan Alinur Aktaş 7 milyar civarında borç var demişti. Görevi devreden başkan vekili AKP’li Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz ise belediye ve şirket borçlarının 20 milyar civarında olduğunu söylemişti. Lakin Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey borcun şuana kadarki tespitleri sonucu 25 milyarın üzerinde olduğunu söyledi.

Başkan Bozbey şu ana kadar derken belediye ve bağlı şirketlerin hesaplarının ancak yüzde 60-70’ni kontrol edebildiklerini özellikle belirtti. Daha neler çıkacak bunu yakında göreceğiz. Hukuken sorunlu harcamalarının olduğunu ve bunların takipçisi olacaklarını ifade eden Bozbey 25 milyarlık borç karşılığında elle tutulur bir çalışma olmadığını ifade etti. 25 Milyara neler yapılabilir tek tek de açıkladı. Yani işin özü para harcanmış ama bundan Bursalılar hizmet olarak yararlanamamış. Trafik sorunu, raylı sisten kentsel dönüşüm gibi ana konuların hiç biri Bursa’da tam olarak çözülmüş değil.

Bir kaçta örnek veren Bozbey, “Tarım A.Ş. ye 10 adet çekici tır kiralanmış 4 adet tır bu güne kadar hiç yol yapmamış. 6 adet tır da hiç teslim edilmemiş. Sözde yerine binek araç verilmiş. Bu işin maliyeti aylık KDV’li 2 buçuk milyon civarında.” Yine yaklaşık 215 milyonluk sosyal yardım kartları alınmış. Kime verilmiş ihtiyaç sahiplerine mi yoksa başkalarına mı verilmiş bu net değil.

Bozbey’in açıkladığı örnekler çok. Lakin kararı siz verin geçmiş dönemden 25 milyar borç bıraktığı tespit edilen AKP’li Bursa Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Alinur Aktaş’ın sözde hizmetleri Bursa’ya ne kazandırmıştır. Bursa’nın geleceği için neler yapmıştır bunu en doğrusunu Bursalılar bilir. Kısacası paralar belki hukuken kanunlara uygun harcanmıştır lakin doğru harcanmadığı aşikardır.