Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li başkanı tarafından yapılan ve büyük yankı bulan açıklamaya, cevap geldi. AK Parti’de, bugün eski başkanla ortak açıklamanın ardından, A Takımı’ndan yarın gelen olacak.

AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin önceki dönem başkanı Alinur Aktaş, gazetecilerin önüne çıktılar.

Mikrofonda;

1.5 saat konuşuldu!

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Bozbey’in, kötü tablo, usulsüzlük ve zarara uğratmayla ifade ettiği kurum değerlendirmesi, tepkiyle karşılandı.

CHP’li başkanı dün dinledikçe…

Kendisine cevap gelmesi bir yana, mecliste yüksek tansiyon beklentileri de halk tarafından kaçınılmaz görülüyor

Gürkan, Bozbey’in devraldığı kurumu değerlendirme yaklaşımı ve atama politikası nedeniyle ‘Bursa’nın adının ve itibarın karalandığı’ yorumunda bulunuyor.

Borç meselesiyle de doğru beyanda bulunulmadığından söz eden Gürkan, 31 Mart rekabetiyle açıklanan vaatlerde, henüz gerçekleşen olmadığını söylüyor.

Açıkçası…

Gürkan’ın detaylara inilen kısa ve özet konuşmasında, Bozbey’in her satırından da epey rahatsızlık duyulduğu anlaşılıyor.

Aynı refleks…

Çok daha güçlü şekilde;

Alinur Aktaş tarafından gazetecilerin önüne getirildi ve özellikle 25 milyar TL gibi borç tutarından söz edilmesine, hayret ve tepkisi büyüktü.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 2034 ve BUSKİ’nin 2048 yılına kadar düzenli borç takvimi olduğunu belirtiyor.

Kurumsal güncel borcun 1.6 milyar TL dolayında olduğunu belirten Aktaş, vadesi gelmemiş geri ödemelerin, ödenmemiş borç gibi gösterildiğini anlatıyor.

Devrettiği yerel yönetim kurumunun, bağlı BUSKİ ve şirketleriyle bu yıl toplam 47 milyar TL dolayında bütçeye sahip olduğuna işaret ediyordu.

…Ve!

Bursa’ya ‘hizmet edilmediği’ ve ‘paraların nerelere gittiği’ yönündeki yaklaşıma eleştiride bulunan Aktaş, “Ben ağlanıyorum mu ağlanmıyorum iş yaptım ben!” şeklinde konuşuyor.

Açıklamasında;

Bozbey’in sunumundaki suçlayıcı tüm detaylara elindeki rakamlarla cevaplar veren Aktaş, ‘gerçeği yansıtmadığı’ ve ‘algı’ yürütüldüğü’ değerlendirmesinde bulunuyor.

Türk Siyaseti açısından;

‘Başkanlık Mührü’nün CHP’de, ama ‘Meclis Çoğunluğu’nun AK Parti’de olduğu büyük kent Bursa, ülke gündemine sık gelecektir.

Velakin…

Henüz başlarda;

CHP’nin ‘Belediyeyi Böyle Devraldık’ açıklamasıyla aynı gün,  siyaseten yüksek gerilim oluştu.

Son 24 saatte bunlar yaşanırken…

Taraflarda;

Dikkati çeken…

Çifte sıcak gelişme var!

Yeni belediye başkanı ve görevi devreden belediye başkanı ve siyaseti açısından, hayli anlam yüklü oluyor.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Marmara Belediye Birliği Başkanı seçildi.

Bu karar, kolay çıkmaz!

İstanbul’un ana yönetimi yanı sıra, bazı önemli büyük ilçeleri de CHP’ye geçti ve haliyle delege çoğunluğuna sahip bulunuyorlar.

Böyle olsa da…

Bozbey’in Marmara’daki belediyelere ‘Başkan’ adaylığı ve seçilmesi, nihayetinde CHP’nin iradesiyle mümkündür.

…Ve!
Üst ölçekli metropol durumundaki İstanbul’un yeri ayrı ve Mustafa Bozbey’in de bölgesel birliğin başına getirilmesiyle desteklenmiş oluyor.

AK Parti’de;

Bugün…

CHP yerel iktidarına tepkinin ardından, yarın da yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Ziya Yılmaz geliyor ve saat 10.00’da ‘Basın Toplantısı’ düzenlenecek.