Bursa Büyükşehir Belediyesi, CHP’nin yerel idaresiyle de gündemin merkezinde olmayı sürdürecek ve üstelik siyasal arenayla sık ve çok konuşulacak.

Böyle döneme, aslında Cumhur İttifakı’nın çoğunluğundaki yeni meclisle adımı atılmıştı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in dün düzenlediği büyük basın toplantısı, 5 yılın kolay geçmeyeceğine perde açmak oldu.

Devralınan;

Kurum ve kuruluşların borç dökümü ve parasal bazı uygulamalar, devam edilen inceleme çalışmalarının son durumuyla gündeme taşındı.

Mali tablo;

Sosyal medyada, halkla paylaşıldı.

Eski başkan tarafından 7 milyar TL olarak açıklanan borcun, bağlı şirketleriyle ilk belirlemelere göre 20 milyon TL’ye ulaştığı ve bu tutarın 25 milyar TL dolayında öngörüldüğü aktarıldı.

Bozbey, saptanan borç tutarının karşılığı hizmet göremediklerini ifade ederken, ‘Hangi hizmetler yapılabilirdi’ kıyaslamasında bulundu.

Bu fotoğraf…

İlerleyen saatlerde;

AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan tarafından eleştirildi ve düzenleyecekleri basın toplantısıyla açıklama yapılacağı duyuruldu.

Sonrasıyla;

WhatsApp Basın Grubu’yla da gazeteciler bugün saat 14.00’de ‘İl Başkanlığı’na davet edildiler.
Borçların, geneli itibariyle ödenmeyen değil, vadesi gelmemiş stok olma özelliği taşıdığından söz ediliyor.

Bozbey’e dönersek;

Belediyeler ve bağlı kuruluşları ile şirketler, Sayıştay’ın denetiminden geçiyorlar, ama dönemsel olarak, eleştirel tablo aktarılıyor.

Bazı örneklerle…

Zarara uğratma gerekçesiyle;

İhalelerden personel alımı ve sosyal destek amaçlı hediye çeki uygulamasına; ciddi suçlamalar var!

Öğrencilere burs için kooperatifleşme yöntemiyle yürütülen uygulamanın da, yakın inceleme alındığı belirtiliyordu.

Geçtiğimiz günlerde;

Bursa’nın doğusunda…

Merkezi yönetim onayıyla;

Kestel’in Soğuksu ve Seymen kırsalında yeni sanayi alanı ilan edilmek istenmesine, Bozbey’in inceleme başlattığını duyurmuştuk.

Dün, sorulunca…

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na ‘İtiraz Başvurusu’ yapacaklarını duyurdu.

Tutumu merak ediliyordu.

Yeni ‘İmar Anayasası’nı süratle hazırlayacaklarını belirten Bozbey, üstelik böyle bir süreçte, “Bu tür olumsuzlukları, kentte görmek istemiyoruz.” diyordu.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, aile bağları gerekçesiyle bazı atama kararlarının tartışmaya çekilmesine de değindi.

Dün, bu sütunlarda;

Özel, geniş açıklamasına yer vermiştik, Bozbey de medyayla buluşmasında, atama tartışmalarını, ‘fırsata çeviren’ çevreler olduğunu söylüyordu.

Hassasiyetle farkındalık gerekçesiyle;

Bozbey, “Burada biz olduğumuz sürece, burada Mustafa Bozbey olduğu sürece Bursalıların hakkı ve hukuku yenmeyecektir.” mesajını verdi.

Belediye meclisiyle yeni döneme sakin başlanıldı, ama son gelişmelerle siyaseten hayli hareketli, tartışmalı günler yerini aldı.

Kolay da, normalleşme olmaz!

AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan, bugün belgeleriyle suçlamalara cevap verileceğini açıklarken, meclis toplantısına da yansıma olacaktır.

Bu arada…

Başkan Bozbey, hareketli gündem ve saatlerinden sonra akşam İstanbul’a geçerek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğindeki ‘Avrupa Günü’ kutlamasına katıldı.

Organizasyonda, AB Delegasyonu ile belediye başkanları ve misyon temsilcileri hazır bulundular.