Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne yeniden seçilemeyen Alinur Aktaş, dün akşam gazetecilerle veda buluşması gerçekleştirdi. Ve yerine seçilen rakibine tepkisi, vedasında dikkati çekiyordu.

Gazeteciler olarak…

Son davetindeydik.

…Ve!

Aktaş, yerel seçim süreci ve sonuçları ile hayatın bundan sonrasına yönelik bir değerlendirmesini dinledik.

Açıkçası…

Yeni ‘Başkan’ seçilen;

CHP’li Bozbey’in, henüz yerel seçimlerin yapıldığı günün son saatleriyle beraber, ortaya attığı iddia ve uyarıların sonrasıyla ‘devir teslim töreni olup olmayacağı’nı düşünebiliriz, bekleyebiliriz.

Dün, akşam…

Son sözleriyle;

Aktaş, 6.5 yıl sürdüğü bir genel dönemin ardından, “İz bıraktığımı düşünüyorum. Bazı şeyler, ileride anlaşılır.” diyordu.

Velakin…

Geriye sardığımızda;

Yerine seçilen;

Mustafa Bozbey’in, mazbata almadan ve makam koltuğuna oturmadan “Genel Sekreter’e talimatlar veriyor.” diyerek, rakibini eleştirmeye başladı.

Aktaş, Bozbey’in Genel Sekreter Ulaş Akhan’a telefon ettiğini ve gelişine kadar “Ödeme yapmayın!” dediğini aktardı.

Bozbey’e, “Henüz mazbatanızı almadınız.” diyen Akhan’a, “Beni halk seçti!” yanıtında bulunduğunu anlattı.

Akhan, usul ve esaslar açısından kaymakam kökenli Akhan’a da, tavrına da sahip çıkıyordu.

Ardından…

Bozbey’in, resmen devralacağı görevi itibariyle “Sorumlu davranmadığı” mesajı veriliyordu.
Aktaş, personele ‘Ağabeylik’le seslenen Bozbey’in bu propagandasına da tepki gösteriyor ve “Ben de ağabeylik yaptım. Kimseye despotluk yapmadım.” diye konuşuyordu.

Yerel seçim akşamıyla;

Kurumundan ‘evraklar çıkarıldığı’na ilişkin suçlamaya aynı saatlerde zaten tepki veren Aktaş, Bozbey’in geç saatlerdeki bir başka iddiasına da tepkiliydi.

Aktaş, Bozbey’in 36 çalışanın işten çıkarıldığı ve ‘bankamatik’ kuşkusunu ortaya atmasına hayli kızgındı.

Hemen…

Edindiği bilgi notuyla;

Tazminatlarıyla ayrılan sayısını 24 olarak veren Aktaş, geneli itibariyle Özel Kalem hizmetlerinde çalışanların, yeni siyasal dönemde çalışmak istemediklerine kulak verildiğini söylüyordu.

Aktaş, mal varlığını açıklamayan Bozbey’in 20 yıl yönettiği belediyeden “100 kat daha temiz bir belediye bıraktığı” yorumunda bulundu.

Gazetecilerle son buluşmasında;

Bozbey’e eleştirel odaklanmada bulunan Aktaş, belirli noktada durmak istediğini belirterek, “Nefret tohumları eken olmayacağım.” ifadesini kullanıyordu.

Kurumsal sunum yapan;

Aktaş, yeni belediye başkanına ‘Nasıl bir belediye bıraktığı’nı, kamuoyu önünde sayısal verilerle anlatmak istiyordu.

Özellikle…

Kentsel dönüşüm, hanlar bölgesi, 500’e yakın yeni otobüs alımı, yeni köprülü kavşaklar ve ana yollar, kent parkları ve sosyal tesisler, BURULAŞ’ın dışındaki şirketlerde karlılık öne çıkarıldı.

Çok tartışılan;
Borçlanmaya açıklık getirildi.
Aktaş, görevi 2017’de devraldığında 3.2 milyar TL borcun bütçeye %1.34 olan oranının, son durumla 7.1 milyar lirayla % 0.35 olduğuna işaret edildi.

Elbette ki…

Yerel seçim sonuçlarını değerlendirirken, bazı tespitlerle buluyor ve CHP’nin elde ettiği sonucu, başarı açısından tartışmaya açıyordu.

Bursa’nın yereliyle;

Alinur Aktaş, 500 bin dolayında seçmenin sandığa gitmediğini, CHP’li aynı rakibin; 5 yıl  öncesine göre 10 bin oy fazla oy aldığını söylüyordu.

Böyle denilirken…

Yarım milyon seçmenin oy kullanmaması ve AK Parti’nin 200 bin oy kaybetmesi, ekonomi koşullarına dayalı ‘protesto’ ve ‘mesaj’  yorumu yapılıyor.

Somut müjde bekleyen emeklilerin beklentilerinin boşa çıkması ve pahalılık, ciddi olumsuz etkenler gösteriliyor.

Bursaspor’un yanısıra…

Cins türlerin piyasası için bir ‘Kuş Pazarı’nın bulunmadığı ve kurulmadığı’nın dahi, sıklıkla önüne geldiğini, 4.etken gibi anlatıyordu.

Aktaş, yapılanların ve vaat edilenlerin gözardı edildiği, genel seçime dönüştürülen yerel seçim dönemi yaşandığından, İYİ Parti’li rakibinin ‘muhalefetmiş gibi’ CHP’ye dost süreç yürüttüğünden söz etti.