Türkiye’de sokak hayvanlarına yönelik yeni yasa taslağının tartışmaları, yankıları sürüyor. Böyle bir süreçte, Bursa’da tüm belediyelere örnek bir kamusal işleyişe karar verildi.
Bursa dışında olması nedeniyle;
Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir’in yerine Mahmut Demiröz’ün yönettiği mecliste, ‘Sokak Hayvanları Komisyonu’ kuruldu.
Demiröz, ‘Teknik Başkan Yardımcısı’ görevini yürüten CHP’li üyelerden ve sokak hayvanlarına özel komisyonun kurulmasına, bu oturuma nasip oldu.
Farklı, özel kent dokusu ve yaşam kültürüyle öne çıkan Nilüfer Belediyesi olarak, bu kimliğini yansıtan bir yeni uygulamaya daha geçilmiş oluyor.
Sokak hayvanları...
Artık;
İlçe belediyesinin üst karar organı durumundaki meclisinde, başlı başına daimi ihtisas komisyonuyla konu olacak.
Kuruluşa esas;
Önergede, “Nilüfer Belediyesi sınırları içerisindeki sokak hayvanları ile ilgili sorunları sıkıntıları en aza indirmek ve Veteriner İşleri Müdürlüğü ile birlikte çalışmalar yürüterek ortak akıl ile çözüm yolları bulmak için…” gerekçesine yer veriliyor.
Önergeyi veren CHP’li Mehtap Esen ile iktidar grubundan Berna Hacer Bilici, Ali Ekber Can, Tuğçe Savaş ve AK Parti’den Rahime Nur Gökçe, önergede belirtilen isimler olarak, komisyonu oluşturdular.
Bu gelişme;
Belediyecilikte;
Sokak hayvanlarını kent hayatında önemseyen ve sürdürülecek gündem gören anlayış anlamına geliyor.
Vaatleriyle;
Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir, sokak hayvanlarına özel başlık açmıştı, neler yapacağını duyurmuştu.
Özdemir, sokak hayvanlarının üremesini kontrol altında tutma ve sağlık düzeni hedefiyle dikkati çekmişti.
Sokak hayvanlarının refahı’ söylemiyle;
Özdemir, “Bursa Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi ve meslek odalarıyla yeni işbirlikleri oluşturacağız.” demişti.
Çalışmalar için…
STK’larla kısırlaştırma kampanyası, barınma ve bakım olgusuyla doğal yaşamsal alanları genişletme, düzenli sağlık kontrolleri ve sahiplendirme kampanyasının yanısıra, mama üretimi de kürsüden vurgulanmıştı.
Meclis komisyonu, işlev katacak.
Canlı’ gerçeğiyle…
Sokak hayvanları için…
Belediyeciliğin ötesinde;
Merkezi yönetimin ilgili kurumlarıyla iletişim ve işbirliği, meselelere çözümlerde birey ve toplumsal katılımcılığın sağlanması, uygulamalar için destek dönüşümü elde edilmesi de gündemle ele alınacak.
Nilüfer’in kuzeybatısında…
Kuruçeşme’de 45 dönümlük alana yapılması planan ‘Barınma’ odaklı yeni proje var, kurumun mali koşulları nedeniyle hedefe koşulamıyor.
Sponsorlar aranıyor ve bu doğrultuda girişimler yürütülmesi, sonuca varılması amaçlanıyor.
Bu arada…
Sokak hayvanları için ihtisas komisyonu kurulmasına yönelik önergeye, Mehtap Esen’in imza atmasına şaşırmadık.
Hayvan hakları ve sokak hayvanları için aktif ve meclise aday adaylığı döneminde “İnsana, Hayvana ve Doğaya karşı sorumluluk bilinciyle…” demesini de en öne çıkarmıştı.
Hükümetin gündeminde;
Sokak hayvanlarının sahiplendirilmesi ve ıslahı dışındaki seçenek ve uygulamaya göre, uyutulmaları yani bertaraf edilmelerini de öngören yaklaşıma epey süredir tepkiler var.
Bu gündemle;
Meclis işlev de görecek!
Sanem Çetiner’in yönetimindeki Veteriner İşleri Müdürlüğü’nde, sahiplendirme uygulaması talep görüyor.
Barınaklarda;
Cins olan veya olmayan türlerde kedi ve köpek türleri, sahiplendirme yöntemiyle yuvalanıyor.