Yaz dönemine de girildi, ama meyve ve sebze cep yakıyor. Pahalılıkla mücadele ve sağlık gayesiyle Bursa Büyükşehir Belediyesi’nce harekete geçildi, farklı önlemlere adım atıldı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, kurumsal hizmetlere yönelik ekonomik koşulların yanısıra, piyasa geneliyle de üzerlerine düşenin yapılabilmesi için hamleye girdi.

Bu doğrultuda…

Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ve Hikmet Şahin Kent Hali’nin yönetiminin de verildiği Tarım A.Ş., dinamik role sahip olacak.

Tarım A.Ş. Genel Müdürü Sedat Akar’ın talimat ve planlama programıyla bu ayın ilk günüyle rutinin dışında mahallinde sıkı uygulama başlatıldı.

1 Haziran’da;

Hikmet Şahin Kent Hali’nde,

Tarım A.Ş.’nin kontrolörleri, Zabıta Dairesi’nden ekibin katılımıyla gün içerisinde çıkış yapmak üzere olan 968 araç denetlendi.

Bu çalışmayla;

Toptan alınan ürünlerin tonaj bilgileri, araç plaka künye uyumluluğu, ürün fiyat miktarları ve faturalandırmada sorun görülen araçlara, eksik evrak/evranklarını tamamlamak üzere, çıkışlarına izin verilmedi.
Sırada…

Bursa’nın girişleri var!

…Ve!
Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Ticaret İl Müdürlüğü’nün koordinesinde, Bursa Büyükşehir Zabıtası ve Bursa Emniyet Müdürlüğü’nün katılımıyla kente girmek üzere olan sebze ve meyve nakliyat araçları denetlenecek.

Yanısıra…

İlçelerdeki meyve ve sebze halleri için de, yol kenarlarındaki satış tezgahları da denetime alınacak.

Tarım A.Ş. olarak;

Kent Hali’ne ve kentin geneline kayıtdışı ürünün önlenmesi; rüsum kayıpları ile haksız kazanç ve hadsiz kârın önüne geçilmek isteniyor.

Kayıtdışılıkla mücadede;

Belediye, devrede!

Eylem planıyla;

Doğrudan üreticinin satışını öngören mevzuat ve koşulların ihlal ve suistimal edilmesine karşı da, etkin mücadele edilecek.

Bu kapsamda;

Kent Hali’ne kayıtdışı, faturasız ürün girişinin önlemenin dışında, pazaryerlerinde Kent Hali’nden çıkışı olmayan; kayıtdışı ürünlerin tezgahlara düşmesine de engel olunacak.

Bursa’nın birkaç kilometre veya 10 kilometre ötesindeki tarım ürünleri olarak,

kayıtlı veya kayıtdışı ‘Pahalılık’ meselesine de el atılıyor.

Zira…

Kent merkezinin dibindeki köydeki kirazın fiyatı 100 TL’yi geçiyor, aynı durum, mevsiminde incirde de oluyor.

Başka örnekle;

Köyden, tarlatan getirildiği söylenen dutun kilosunun 150 TL’lere ulaşması da, hayret ettiriyor.

Bugün…

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin gündeminden aktardığımız gelişme, toplumun beklentilerine karşılık anlamına geliyor.

Tarım A.Ş. Genel Müdürü Sedat Akar’la konuştuğumuzda, “Yeni dönemde 2 ay önce görevimize başladık, ama hızlı yol aldık ve zaman kaybına tahammülümüz yok.” diyerek sözlerine başlıyor.

Akar, “Belediye Başkanımız Mustafa Bozbey’in hassasiyetiyle biz de üserimize düşen sorumluluğu, Kent Hali ve sahada çok daha güçlü ve etkin olarak yerine getirmeye çalışıyoruz .” diyor.

Akar, piyasadaki fiyatlar ve pahalılık ile kayıtdışılıkla mücadeleyi, sağlıklı tüketim hassasiyetiyle birleştirme olgusundan söz ediyor.

Vatandaşlara da çağrıda bulunan Akar, “Görülen olumsuzlukların bildirilmesi, sonuca gidilmesini hızlandıracaktır.” mesajını veriyor.

Dağ ilçeleri yöresinden olan Akar’ın tarımcılıkla bağları bulunduğunu, tarımsal politika ve mevzuatla beraber, deneyimli olduğunu belirtelim.