Yerel yönetimin CHP’ye geçmesinden sonra, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin memurlarında, sosyal hakların iyileştirilmesi için süren beklentide, önemli bir kavşak noktasına gelindi.

31 Mart’ın ertesiyle;

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Tüm Bel-Sen’in süretle başlattığı ve elde ettiği örgütlenmeyle beraber, yeni dönem için toplu sözleşme görüşmelerinde de sona gelindi.

…Ve!

Dün;

İşverenle görüşmelerin tamamlanmasıyla Tüm Bel-Sen de, son durumu üyelere anlattı ve düşüncesine başvurdu.

İlginç yöntemle…

Cep telefonlarına mesajla; ‘Evet, imzalansın ve maaş dönemine yetişsin’ ve ‘Hayır, kabul edilmeyen maddelerin görüşülmesine devam edilsin’ şeklinde, tekinin veya tümünün tercih edilmesi istendi.
Kazanımların 15 Haziran 2024 tarihindeki maaşlara yetiştirilmesi hedeflenirken, zaman darlığı nedeniyle anket uygulanıyor.
Bu sabah itibariyle;

Ankete katılanların üçte ikisinden ‘Evet’ görüşü gelirken, gelinen son durumla imzaların atılması bekleniyor.

Gelinen noktada,

‘Sol’ görüşlü siyasetin doğasıyla Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in iradesi ve Tüm Bel-Sen’e Bursa’da başkanlık yürüten Pınar Koşal’ın başkanlığındaki sendikal gayret etkili oldu.

Yeni dönem için…

Kazanımlara bakıldığında;

Yerel seçim dönemiyle…

Bozbey’in, memurlarına vaadini yerine getirmek üzere olduğu, en başta yerini almış görülüyor.

Aylık ‘Sosyal Denge Tazminatı’ tutarı kadar olmak üzere, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’nda ayrı ‘Bayram İkramiyesi’ ödenecek.

1 Nisan 2024 itibariyle geçerli yeni döneme göre, geçen bayramla da beraber, toplamda memurlara en az 14 bin TL ödeme anlamına geliyor.

Detaylara odaklanırsak…

Günlük yemek parası, 2 katın üzerinde tutarla fiili çalışma günü başına 170 TL olması öngörülüyor.

Yeni eğitim ve öğretim dönemi başında eğitim ve kırtasiye desteği olarak net tutarla 3 bin TL ödenecek.
Kurum ve iştiraklerine ait sosyal tesisler ile öğrencilere yönelik yaz ve kış spor okullarının ücretlerinde, %25 indirim uygulanacak.
24 saat mesai ve 48 saat istirahat esasındaki zabıtalara 3, 12 saat mesai ve 24 saat istirahat ile 12 saat mesai ve 12 saat istirahat esasındaki zabıtalara, 2, 12 saatten az çalışan zabıtalara 1 öğün yemek hizmeti sağlanacak.

Sosyal olarak;

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, kadın memurlar yarım gün mesai yapacaklar, idari izinli sayılacaklar.

Engelliler Haftası’nda (10-16 Mayıs) komisyonca hazırlanan program gündeme gelecek, belediye başkanı da katılacak.

Tüm personele, ‘Toplumsal Cinsiyet Eğitimi’nin verilmesi için işveren tarafından sendikaya gerekli olanakların sağlanması öngörülüyor.

Üye memurlara mesajda, “Birlikte daha güzel günlerde buluşabilmek adına tüm üyelerimizin sürece katkı sağlanması önem taşımaktadır. Dayanışma ve mücadele ile kalın…” deniliyor.