Bursa’nın yönetimindeki siyasi irade değişikliği ve dolayısıyla yeni dönemin sembolü anlamına gelen gelişme yaşandı.

Duyduğumuzda…

Önceki dönemde;

Bursa Büyükşehir Belediyesi ile ana muhalefet CHP arasında polemik konusu olan mesele, yeniden akıllara geldi.

Yerel seçimlerde…

2019’un sürecinde;

İnegöl’deki konuşmasıyla…

Döneminde başkanı Alinur Aktaş, CHP’nin yönetimindeki Nilüfer’in belediyesine odaklanmıştı.

Bazı festivalleri toplum ve aile değerleri açısından eleştirmişti, ayrıca tarihte öne çıkan devlet büyüklerinin, padişahların isimlerinin de belirli yerlere verilmediğini söylemişti.

Ardından…

Eleştirel olarak;

Nilüfer’de isimleri yaşatılan…

Türkan Saylan, Uğur Mumcu, Nazım Hikmet ve Bahriye Üçok hakkında, ‘devlet ve bayrağa karşı çıkan’ ve ayrıca  ‘din ve diyanetle problemi olan’ ifadelerine de yer vermişti.

Bu sözler…

Muhalefeti kızdırmıytı!

Bugüne dönersek…

Kültürel, sanatsal olarak;

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 3 Haziran 2024 tarihinde düzenleyeceği etkinlik, kentin yönetimindeki siyasi irade ve dolayısıyla yeni dönemin sembolü anlamına geliyor.

2024 yılı…

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Nâzım Hikmet Yılı’ olarak ilan edildi ve ilk etkinlik de önümüzdeki hafta yapılıyor.

Hayatında Bursa’nın özel bir yeri bulunan dünyaca ünlü şair,  ‘Şarkılarla, şiirlerle Nâzım Hikmet… Çok şükür yaşıyoruz.’ denilen özel geceyle anılacak, yaşatılacak.

Tayyare Kültür Merkezi’nde;

Solistler Gülcan Altan, Vedat Sakman ve Jehan Barbur olacak, Hakan Pişkin ve Yeşim Koçak da, şiirlerle ses verecek.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in dönemiyle siyasal irade değişimi, yönetimsel kadroların yeniden yapılanması ve proje politikasıyla sınırlı kalmıyor.

Nilüfer Belediyesi’nden deneyimli;
Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Şafak Baba Pala’nın da bu göreve gelmesiyle ‘kültür ve sanat’ politikası ve icraatıyla da bir değişim rüzgarı yorumu yapılıyor.

‘Nâzım Hikmet Yılı’ olarak;

Farklı etkinliklerin planlanlanması öngörülüyor ve bu kapsamda bir sempozyum düzenlenecek.

Bu arada…

Çekirge’de;

Celal Sönmez’in çok yıldızlı otel projesi kapsamında, ünlü edebiyatçının bir süre kaldığı oda ve bulunduğu yer, adına ‘Müze’ yapılacak.

Bursa’nın Zeyniler Köyü’nde geçen ‘Çalıkuşu’nu kaleme alan eseriyle Reşat Nuri Güntekin gibi, Bursa’da iz bırakan ve kentle anılan isimler adına da, özel yıl ilanı olacak.