Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin toplu ulaşım kuruluşu tarafından dün telefonla arandığımızda, bildirilen konusu nedeniyle ‘Biri şaka yapıyor’ sandık, ama meğer böyle durum yokmuş.

Uzun yılların dostlarından;

Bursa Ulaşım A.Ş. (BURULAŞ) Genel Müdürü Fahrettin Beşli’ye ulaşarak, “Sizin kuruluştan aradıklarını söylediler.” deyip, iletilen davet konusunu söyledik ve teyidin peşine düştük.

Zira…

35 yıldır;
Belediyeleri beraber kovalamaya devam ettiğimiz meslektaş dostumuz İhsan Aydın’la birbirimizi iyi tanırız, ‘birbirimizi çok işletiriz.’.

Meğer;

Kurumsal olarak;

‘BURULAŞ Kültür Sanat Yolculuğu’ etkinliklerine başlanıyormuş ve etkinlere de ‘Durak’ benzetmesi yapılıyor.

Davet edildiğimiz etkinliğe, ‘Kültür Sanat Yolculuğumuzun 1. Durağı’ deniliyor ve ilk yapılıyor.

Bugün…

Nilüfer; Odunluk’ta;

Bursa Akademik Odalar Birliği Oditoryumu’nda saat 14.00’de düzenlenecek ilk buluşmayla meslektaşımız yazar Deniz Berktay konuk ediliyor.

…Ve!
Ukrayna’da mesleğini, yaşamını sürdürmesi ve ‘Doğu Avrupa’ya özel odaklanmış kimlikle tanınıyor.

Haliyle;

Bursa’nın yerelindeki kamusal toplu ulaşım kuruluşu olarak, Berktay’ın söyleşisiyle ‘Ukrayna Savaşı ve Ülkemize Etkileri’ gündeme taşınacak.

BURULAŞ olarak…

İlginç, çarpıcı açılımla;

Toplu ulaşım hizmetleri ve gündeminin dışında, toplumsal farklı tür etkinlikle halk  teması ve buluşmaları gerçekleştirilmiş olacak.

Geçtiğimiz günlerde…
Kiev’de;

Meslektaşımız Berktay, Ukrayna Devlet Bakanı Volodimir Zelenksi’nin danışmanı Mihalyo Podolyak’la NTV adına özel bir röportaj gerçekleştirmişti.

Podolyak, Türkiye’nin barış çabalarına dikkati çekerken, “Rusya kazanırsa dünya için sonuçları ağır olur.” ifadesine yer vermişti.

Söz, BURULAŞ’tan açılmışken…

Bursa Uludağ Üniversitesi Kampüsü’ndeki Bursaray İstasyonu’nda, üniversiteli gençlerin BURULAŞ’ı hayrete düşüren bir sürprizi oldu.

Güne uyanıldığında,

Son duraktaki 2 vagonun, duvarlarda rastlanan ve ‘sokak sanatı’ olarak bilinen ‘Graffiti’ boyama, yazı eylemiyle karşılaşıldı.

BURULAŞ Genel Müdürü Fahrettin Beşli tarafından yapılan açıklamada, otoriter kimliğinin öncesiyle “BursaRay vagonları, sanatçı gençlerimizin yeteneklerini sergilediği bir tuval olmuş. Bursa’mızın gençlerinin bu yeteneklere sahip olması gerçekten gurur verici.” deniliyor.

Velakin…

Sanat icra edilirken ‘kamu malına zarar verilmemesi’ gerektiğini, bu doğrultuda gençlerin haklarında işlem yapılacağı belirtiliyordu.

Her şeye rağmen…

Beşli, gençlere sesleniyor.

Sanatsal yeteneklere desteğin önemiyle “Gençlere daha iyi alanlar sunulabiliriz. Böylece hem sanatlarını gönül rahatlığıyla icra edebilirler hem de tuvalleri kalıcı hale gelir.” mesajını veriyor.