Bursa’nın doğusuna planlanan yeni ‘Sanayi Bölgesi’ için Ankara’dan çıkarttırılan ‘İmar’ kararına karşı, merak edilen ve beklenen ‘Belediye’ adımı geldi. Bursa’nın doktor milletvekili de, tepkilere katıldı.

Gelişmeleri aktarmaya devam…

Yerel sanayi dinamikleri olarak;

Kestel’in kırsal Soğuksu ve Seymen mahallerini kapsayan sınırlar dahilinde, ‘İleri Teknoloji’ tanımıyla adımı atılan yeni ‘Sanayi Bölgesi’, önümüzdeki günlerde de sıklaşarak gündemdeki yerini koruyacak.

3.3 milyon metrekare alanda;

Merinos Parkı’nın 13 katı büyüklüğündeki sanayileşmeye yer edinimiz için TOKİ yöntemine başvurduğu adıma, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’yla vizesi çıkartıldı, ama…

Karşısındaki kent refleksinin yanı sıra, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin de merak edilen kendi karşı adımı da resmiyet kazandı.

22 Nisan 2024 tarihinde…

Bakanlık tarafından;

Yasal 30 gün itiraz süresi için askıya çıkarılan alt ve üst ölçekli imar değişikliğine, ‘Büyükşehir’ yerel yönetimince inceleme başlatılmıştı.

Aktardığımız üzere;

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, sonrasıyla gazetecilerle de büyük ilk buluşmasında, ‘itiraz başvurusu’ yapılacağını da açıkladı.
…Ve!

Edindiğimiz bilgiye göre…

Birkaç sonrasıyla;

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na itiraz yazısının gönderildiğini öğrendik.

Böylelikle…

Meslek odaları ve Atatürkçü Düşünce Derneği’nin karşı duruşta bulunduğu yeni ‘Sanayi Bölgesi’ ilanına, ‘Büyükşehir’ belediyeciliği de cephe açtı.
Yerel gündemle;

İtirazların dikkate alınması beklenmiyor, bu süreçte aslında vize kararından geri adım çağrısı ve baskılar var.
Muhalefete mensup;
Bursa’nın CHP’li milletvekili Prof. Dr. Kayıhan Pala da, tarım ve hayvancılık, çevre ve toplum sağlığı, tarım imar baskısı ve yapılaşma endişeleri ile sanayi niteliği ve ihtiyacı açısından bakanlıklara soru önergesi yağdırdı.

İçişleri Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı’na yöneltilen sorularla Ankara tarafından vize verilen karar eleştiriliyor.

En başta;

‘Hukuki’ gerekçe vurgulanıyor.

Pala, “Yapılan bu değişiklik hem mevzuata aykırı hem de insan sağlığını, bölgedeki ekolojik hassasiyetleri, tarımsal ve hayvansal üretimin niteliğini dikkate almıyor!” diyor.

Blok itiraza karşılık…

En başta;

Yer seçimi ve firmaların ‘ileri sanayi ve üretimiyle bağları’ açısından, sanayi ve ticaret dinamikleri tarafından güncel bir açıklama yok.

Zira…

Karacabey’in sınırları dahilindeki TEKNOSAB’a fabrikalar yapılıyor ve açılıyor, ama tanım ve icraat açısından,  tartışmalar zaten sıcaklığını koruyor.

Bursa’nın bu tartışma gündemiyle geleneksel sanayi ve üretimine dayalı bölgesel alan büyümesi ve imarına artık ‘Dur’ denilmesi konuşuluyor.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de, 1/100.000 Ölçekli yeni ‘İmar Anayasası’ hazırlayacaklarını söylüyor, ama…
Bakanlık elindeki üst planlama yetkisi ve sanayi dinamiklerinin yeni bölgesel alan ilanına ilişkin ayrı yetkisi, yerel yönetim özerkliğini havada bırakıyor.