Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’le son günlerde tartışmalara neden olan ve eleştirilere çekilen atama kararlarını konuştuk.

Bu sabah…

Güne başlarken;

Bozbey’e cep telefonuyla ulaşmaya çalıştık, önce cevap alamadık ama yarım saat sonrasıyla dönüş yaptı ve konuştuk.

Baldızını, belediyedeki önemli bir ‘Daire’nin ve mimar yeğenini ‘Belediye Şirketi’ başına atadığı gerekçesiyle birkaç gündür çok konuşuluyor.

Açıkçası…

‘Sol’ düşünce ve siyasetine, CHP ve liderine yakınlığıyla bilinen TV’nin kanalında dün akşam sert dille eleştirilince, şaşırdığımızı belirtelim.

Elbette;

Habercilik, objektiflik gerektirir.

Velakin…

Hükümete yakınlığıyla bilinen bazı malum TV’leri anlarız da, muhalefete yakın bir yayıncılıkta, Bozbey için de alışık olunmayan tarzla karşılaştık.

Bir an…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yakınlığı ve dostluğu nedeniyle ‘CHP’deki güç savaşına konu edilmek mi isteniyor?’ düşüncelerine de kapıldık.

Devletin merkezi ve yerel yönetim kurumlarındaki atamalar için aile ve yakınlık meselesi, yıllardır tartışılıyor.

Geçmişte…

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin eski bir başkanının kayınbiraderi de danışmanlık yaptı.

Raylı sistemde deneyimiyle savunuldu ve sahiplenilen o danışman, siyaseten de dirençli itirazla karşılaşmadı ve görevine, hizmetine devam etti.

Başkan Bozbey’le konuştuğumuzda…

Öncelikle;

Ortaya atılan eleştirel değerlendirmeleri ‘önyargılı’ olarak niteliyor ve üzüntüsünü ifade ediyor.

İktidara yakın çevreler ve bazı unsurlar tarafından kasıtlı ve planlı olarak, ‘hedefe konulduğu’ndan söz ediyor.

AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan tarafından da eleştirildi, ama özellikle AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Varank’a hayli tepkisi var.

Bozbey, kendisini sosyal medyada eleştiri paylaşımlarına alan Varank’ın hakkında, “Konuşursam…” diyor.

Böyle demesine;

Açıklık getirmesini istediğimizde…

Varank’ın iradesine atıfla;

Önceki yerel yönetim dönemine dikkati çekerek, “Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne yerleştirilenler…” diyor ve kısa tutuyor.

Eleştiri sınırlarını aşarak;

Bozbey, kendisine itham ve hakarette bulunanlara yönelik inceleme başlattığını ve hukuki merciilere taşıyacağını vurguluyor.

Tartışma konusu edilen…

İsimleri sorduğumuzda;

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, arkalarında duruyor ve böyle demesinin ardından açıklık getiriyor.

‘Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı’ yapılan Sezen Uğurlu’nun ‘baldız’ kimliğiyle öne getirilmesine karşı çıkıyor.

…Ve!
Bozbey, “Kendisi Nilüfer Belediyesi’nde uzun yıllar aynı alanda görev ve hizmette bulundu, ‘Huzurevi’nde yöneticilikte bulundu. Dolayısıyla deneyimli böyle ismi, Nilüfer Belediyesi’nden kurumumuza, tüm Bursa’ya katkısı için değerlendirdik.” şeklinde görüş belirtiyor.

Kentsel dönüşüme odaklı…

Belediye şirketi;

BURKENT Yönetim Kurulu’nun başına getirildiği gerekçesiyle Furkan Bozbey’in ‘Yeğen’ olarak eleştirilmesine de itirazı oluyor.

Öncelikle;

Kamuoyundaki tartışmanın aksine bir yanlış bilgiyi düzeltmek isteyen Bozbey, “Atamayla ilgili resmi prosedür tamamlanmamıştı, ama sosyal medyadaki hesabında yazmış.” diyor.

Ardından…

Bozbey, “Genç, pırıl pırıl ve deneyim elde etmeye başlayan genç bir mimar, Türkiye’nin saygın bir teknik üniversitesinden mezun. Yeğen gerekçesiyle de eleştiriliyor.” ifadesini kullanıyor.

Son durumda;

Yeğenin de arkasında duruyor, ama…
Bozbey, “Gelişen tartışmaların etkisiyle Furkan Bozbey kardeşimiz, BURKENT’e yönetim kurulu başkanı olarak atanma prosedürünü geri çevirdi, olmayacağını bildirdi.” bilgisini paylaşıyor.
Konuşmamızda;

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, kamuoyu önünde cereyan eden gündeme nokta koymak istiyor.

Bozbey, “Her yeni günün ilerleyen saatlerine kadar çalışıyoruz. Ve Art niyetli düşünce ve söylemlere, hareketlere ayıracak vaktimiz yok. Önümüze, işimize bakıyoruz! Bursa’nın çözüm ve beklentileri için çalışıyoruz.” mesajını veriyor.

Bunları aktarırken…

Türk Siyaseti’nde konuşulan…

CHP’nin genel merkez düzeyindeki iç meseleleri ve senaryoları açısından, kendi ismi üzerinden bir anti propaganda kuşku taşımadığını ve olasılığı görmediğini ayrıca not belirtelim.

Tartışma gündemiyle;

CHP Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş’ın, belediye başkanı ve yerel iktidara sahip çıkılması açısından söyleyecekleri olmalı.

Bu arada…

Bursa’nın yerelinde;

CHP’nin olağanüstü il kongresine gidebilmesi için örgüt içerisinde bazı isimlerin öncülüğünde harekete geçildiğinden söz ediliyor.

Yerel iktidara gelindi, ama…

Neden?