Bursa’nın doğusuna yapılmak istenen yeni ‘Sanayi Bölgesi’ imar değişikliğine, yasal askı süresiyle itiraz yağdı. İtirazlardan sonuç alınamaması durumunda, mahkemelik olacağı gözüküyor.

Düşüncemiz şu ki…

Geleneksel tür imalata dayalı fabrikalar ve yenilerinin yapıldığı sürece, kentiçi trafik sorunu çözülmez.

Fabrikaların ücretsiz personel servis aracı uygulaması ve sayılarının artık 10 binlere yaklaşması nedeniyle trafiğe olumsuz yansıması konuşuluyor.

Batıda;

‘Teknoloji Sanayi Bölgesi’ adıyla yapılan ve ileri teknoloji koşulları ve üreticiliği için kurulmasına gerekçe ve dayanak gösterilen TEKNOSAB’ın, algısı güçlü ama olgusu öyle değil.

Anadolu’da bazı firmalar, başta Türkiye’nin havacılık üretimi olmak üzere, parça üretimleriyle gurur paylaşımında bulunuyor.

TEKNOSAB’da;

Duyuldu mu?

Uzay ve havacılık vasfı ve hedefiyle de yola çıkılmıştı, ama ‘Anadolu’dan F-35 ve Kaan’a parça üretimi’ gibi haberler gelmiyor.

Birkaç yıldır…

Bursa’nın doğusuna da, ‘İleri Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi’ kurulması için girişimler sahaya taşındı.

Amacıyla;

‘Sanayi ve Depolama’ denilen, ama…

‘Adım önden, istim arkadan’ yorumuyla da ayrıca eleştirilen Kestel’in Soğuksu ve Seymen kırsalındaki adımın, 3.3 milyon metre alanıyla Merinos Parkı’nın 13 katı büyüklüğüne işaret etmiştik.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nça yasal itiraz askısına çıkarılan üst ve alt ölçekli imar değişikliği kararlarına itiraz yağdı.

Bakanlık…

Bursa’daki teşkilatıyla;

22 Nisan 2024 tarihi itibariyle 30 günlük itiraz süresince, akademik meslek odaları tarafından da kırsaldaki halk tarafından da itiraz başvuruları yapıldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin adım atıp atmayacağı merak ediliyordu, itiraz edildiğini aktarmıştık.
İtirazcılar
arasında…

Kentsel meselelere;

Güçlü refleksiyle bilinen ve böyle refleksi halkın önüne ve gerektiğinde davalara taşıyan bir dönemin 2 efsane ismi de var.

İnşaat Mühendisleri Odası’nın eski başkanı Necati Şahin ve Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi’nin eski başkanı Füsun Uyanık, bireysel itirazda bulundular.

Kentsel…

Birey duyarlılığıyla;

Merkezi yönetimin Bursa’daki müdürlüğüne verilen itiraz dilekçeleri, sözkonusu ‘yeni’ sanayi alanına farklı alanlarla karşı duruşa yer veriyor.

Yerel seçim öncesiyle;

Askıdan indirilme gerekçesi olmasına rağmen, yine ‘belediyelerden yine görüş alınmadığı’ iddiası/tespiti yapılıyor.

…Ve!

Asıl önemlisi;

TOKİ’nin kamulaştırma yöntemiyle içerisine girdiği bu girişimde, temel gerekçe gösterilen ‘Kamu Yararı’ olmadığı vurgulanıyor.

Uygulamaya esas…

İmar değişikliği yapılmadan;

Kamulaştırmasına girilen yerlerin, tarla vasfıyla ucuza elde edildiği gerekçesiyle kırsaldaki mülkiyet sahiplerinin ‘maddi zarara uğratıldığı’ yaklaşımına da ayrıca dikkat çekiliyor.

‘Sanayi ve Depolama’ tanımı ve amacı öne sürülmesi ve imar değişikliğine ait en üst ölçekli planda böyle denilmesine rağmen, bir ciddi çelişki yaklaşımı da ortaya atılıyor..

Uygulama esas alt esas alt ölçeklerdeki planlarda, ‘sanayi’ yani ‘fabrika’ tanımı görüldüğü, ama ‘Depolama’ tanım ve amacına yönelik fiziki bir durum olmadığı tespitine yer veriliyor.

Farklı kurumlardan görüş alınması gerekirken, belediyelerin de dışında, ayrıca ‘merkezi yönetimin ilgili tüm kurumlarından görüş alınamadığı’ tepkisine yer veriliyor.

Bakanlık geri adım atmaz ise…

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu (İKK) olarak, ‘yürütmeyi durdurma’ ve ‘iptal‘ istemli dava açılacağı konuşuluyor, bireysel dava açılamıyor.