Bursa’da miting düzenleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, muhalefettin büyük iddiasına rağmen, kente gelen ve ‘Büyük Miting’le halkın önüne çıkan tek siyasi parti lideri oldu.

Miting sırası ve sonrasıyla;

Gelen telefon ve mesajlarla AK Parti’nin mitinginin kalabalıklığına ilişkin aynı soru ve sosyal medya mecrasıyla ortaya atılan rakamlar vardı.

Açıkçası…

Kalabalıkların da anketlerin de artık ölçümleme açısından temel kriterler olmadığı, olamayacağı, geçen yıldan beri konuşuluyor.

Çünkü…

Genel seçim ve cumhurbaşkanlığı seçimleriyle hükümet de meclis çoğunluğu da, değişmedi ve AK Parti sürdürdü.

Geçen yıl;

Ünlü bir anket firması sahibi de, yanıldığını ve artık bu işi yapmayacağını söyledi, ama görüyoruz ki, yine anketlerini konuşuyor.

Saf tutan ünlüler, yanıldı!

Bugüne dönersek…

Kentin meydanında;

Erdoğan; yetkilerden alınan biliye göre 90 bin kişinin toplandığını söylerken, farklı mecralarla farklı, düşük tahminler de ortaya atılıyordu.

Geçen yılın benzeriyle;

Ekonomi gündemi ve emekli kitlesi açısından, yeni bir zor seçimi yaşayacağından söz edilen AK Parti var, ama…

Erdoğan, en iddialı yerel seçime giren ‘Ana Muhalefet’in; CHP’nin yapamadığını yaptı.

Bursa’da, Büyük Miting’e çıktı!

Genel Başkan’ıyla;

CHP, lideriyle 500 kişilik salonda konuşurken, bir ‘Spor Salonu’ veya ‘Stadyum’ tahsisi de istenmedi.

İstanbul, Ankara, İzmir ve Eskişehir’e önemini sürdüren CHP’nin ‘Bursa’ iddiası, lideri tarafından TV’lere yapılan açıklamaların içinde eridi, gitti.

İktidarına ömür biçilen, kendisine gözdağı verileceğinden söz edilen Erdoğan, Bursa’nın meydanında konuştu.

 …Ve!
‘Bursa’ya övgü,  güven’ mitingi oldu!

31 Mart’tan beklentisi büyük bir AK Parti’yi vurgulayan Erdoğan, “İnanıyorum, Bursa’ya güveniyorum. Biz de belediye başkanlarımızla el ele verip Bursa’nın önünde yeni bir dönem açmayı planlıyoruz.” diyordu.

Erdoğan, üreten ve refah düzeyine bir Bursa fotoğrafını gündeme taşıyordu ve verilerle anlatıyordu.

Zira…

Bursa’da;

Aktif sigortalı sayısının 514 binden 1.1 milyona çıktığı ve istihdam teşviki olarak işverenlere 27 milyar lira destek sağlandığı vurgulanıyor.

Hükümet yatırımlarıyla;

Bursa’ya hizmetin detaylı bir envanterini çıkaran Erdoğan, emekli maaşlarına ara zam veya seyyanen zam müjdesini vermedi, veremedi.

Enflasyona endeksli yaz zammı için ‘değerlendirme yapılacağı’ mesajı verilirken, olumsuz bütçe koşulları öne sürülüyordu.

…Ve!

Geçen yıl…

Muhalefet, iktidarı köşeye sıkıştırdığını sanıyordu, ama son anda çıkartılan Yaşa Takılanlar’ı emekli eden uygulamanın kamu maliyesine ve dolayısıyla tüm halka bedeli olduğu da anlaşılıyordu.

Açıkçası…

Erdoğan, o bedelin ekonomiye olumsuz etkisi için “Bozulmanın tamiri epeyce vakit alacak.” diyordu.

Bugün…

Nihayetinde;

Bursa’da ‘Meydan Miting’ düzenleyen tek lider olma özelliğini taşıyan Erdoğan, kente övgüsünü de, güvenini de öne çıkarıyordu.

Ana muhalefet liderinin Bursa gibi kente miting yapmak için gelmedi, gelemedi, ama Erdoğan; meydanı kullandı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan ve milletvekilleri ile ilçe belediye başkan adayları da, rutinin ötesine geçen mitingle moral depoladılar.

Hiç kuşkusuz…
Yerel seçim döneminin lokomotifi Aktaş, lideriyle büyük mitingli yeni yarışta, farklı ilçelerdeki büyük nokta mitingleriyle de gözdağı veriyordu.

Osmangazi’de Mustafa Dündar ve Yıldırım’da Oktay Yılmaz tarafından da kitlesel buluşmalarla AK Parti’nin önde gittiği olgusu yürütüldü.

Bu arada…

Yıldırım’da, dün akşam.;

DEM Parti’nin ilçe başkanı ve belediye başkan adayının düzenlediği bir toplantıda, hizmette ‘Halkçı’ olduklarının mesajı veriliyordu ve kendi adaylarına oy verilmesi için uyarı telkininde bulunuluyordu.

Bursa geneliyle;

Bu açıklama…

DEM Parti’nin, Kürt kökenli seçmenlerin oyları üzerinden CHP ile ‘doğrudan ve dolaylı ittifakın olmadığı’nı bir kez daha deklare etmiş oluyordu.