EŞREF AYDEMİR  / SOSYAL TV 

Yıldırım Belediyesi,  Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bu yıl 2’ncisi düzenlenen Engelsiz Piknik ŞöleniCumalıkızık Kent Ormanı Parkı’nda düzenlendi. Şölen kapsamında organize edilen farkındalık konserileri el sanatları sergisi ve mutfak yarışmaları kategorilerileri ile özel çocukların yeteneklerini sergiledi. 

Engelsiz Yaşam Yemek Yarışması'nda, yarışmacılar jüri karşısına çıkacak tabaklarını kıyasıya bir mücadele ile hazırladı.

Etkinliğe gelerek özel çocukların hazırladığı yemekleri inceleyen ve el sanatları ürünlerinin sergilendiği tezgahları gezen Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Yıldırım’ı engelsiz bir kent yapacaklarını söyledi. 

Bursa'nın İznik ilçesinde damada yapılan işkence 'pes' dedirtti Bursa'nın İznik ilçesinde damada yapılan işkence 'pes' dedirtti

Başkan Oktay Yılmaz yaptığı konuşma şu şekilde;

Engelsiz bir Yıldırım için proje ve hizmetler üretmeye samimiyetle ve gayretle devam ediyoruz. Ben Yıldırım’ın, Bursa’nın özel çocuklarına hep inandığım ve güvendim onlara yeter ki imkan tanınsın, güzel ortamlar verilsin ve onların başaramayacağı hiçbir şeyin olmadığını gördük.  Sporda da gördük, mutfakta da gördük, biraz önce olduğu gibi müzikte de gördük. Biz istihdamda da onların birçok noktada çok güzel başarılara imza attığına şahit olduk.  Kıymetli misafirlerimiz Engelsiz Yaşam Okulumuzda 13 farklı branşta özel kardeşlerimize eğitim imkanı sağlıyoruz, burada verdiğimiz eğitimlerle özel çocuklarımızın sosyal kültürel ve psikolojik gelişimlerine katkı sağlıyoruz. Ayrıca burada verdiğimiz eğitimler ile yine çocuklarımızın yeteneklerini ortaya çıkarıyoruz. Engelsiz Yaşam Okulumuzda aldığı eğitimlerin ardından güzel sanatlar liselerine, konservatuara ve üniversitelere giden özel yavrularımız var her biriyle gurur duyduğumu bir kez daha ifade etmek istiyoruz. 

"BİRÇOK KARDEŞİMİZİ İSTİHDAMA KAZANDIRDIK "

7 bin dezavantajlı kardeşimize eğitim imkanı sağladık. Birçok alanda yine bu çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz.  Bunlardan bir tanesi de istihdam alanı, Yıldırım İstihdam Merkezimiz ve İşkur birliğinde yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde 5 yılda tam bin 750 özel kardeşimizi işe yerleştirdik.  Yine Türkiye’de yine ilk kez belediyemizce hayata geçirilen destekli istihdam modeli var.  Burada da 265 özel kardeşimize eğitim verdik ve 62'sini de istihdama kazandırdık. Naim Süleymanoğlu Spor Kompleksi  var biliyorsunuz. Bursa’nın en büyük spor kompleksi burada da 5 yılda tam bin 700 kardeşimize özel birebir eğitimler verdik. Onları yürümeden dikkat dağınıklığına, yüzme alanı olmak üzere birçok alanda çok özel eğitimler vererek hayata kazandırdık. Birçok başarıya da imza attıklarına şahitlik ediyoruz şimdi inşallah yakın bir zamanda makro ve teknik engelsiz yaşam merkezini de kentimize kazandırmış olacağız.  Burada da 5 bin metrekarelik açık alanı 5 bin metrekare kapalı alanı olan, Bursa’da çok özel bir merkez olacak inşallah, ümit ediyoruz kısa sürede de o projemizi de tamamlarız.  Kıymetli  hemşerilerim sevgi her engeli aşar diyerek engelsiz bir Yıldırım için çalışmaya devam edeceğiz. İnşallah işte bugün de özel bir program vesilesiyle sizlere  bir araya geldik. Bu programa değer katan özel kardeşlerime ve fedakar ailelerine çok teşekkür ediyorum. Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz etkinliğin daha da büyüyerek devam edecek.

Yıldırım Kaymakamı Metin Esen de, engelli çocukların bireylerin daima yanında olmaya hayata katmaya çalıştıklarını belirterek, etkinliğin ikincisinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.