EŞREF AYDEMİR/ SOSYAL TV 

İYİ Parti Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu, Meclis Çatısı altında geçirdiği 1 yıllık süreçteki çalışmalarını İYİ Parti İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyu ile paylaştı.

İYİ Parti Bursa İl Başkanı Dr. Mehmet Hasanoğlu açılış konuşmasında şöyle konuştu:

"Türkiye'nin yok edilmiş parlamenter sisteminin kuruluş değerlerinden tekrar bu ülkenin kucaklaması için var gücümüzle bu mücadelemize devam ediyoruz ve devam edecek. Bu süreçte 1 ve 2 bölgeden milletvekillerimiz Sayın Türkoğlu ve Hasan Toptaş 28. Döneminde partimizi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde temsil ediyorlar. Bugün bir yıllık süreçteki çalışmalarını Sayın Türkoğlu paylaşacak."

İYİ Parti Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu’nun konuşmasından satır başları:

1 yıl içerisinde bölgemiz ve Bursa adına ne yaptık, neler ettik, neler gördük ve bundan sonra neleri yapmak istiyoruz? Bu konularda hem kamuoyunu bilgilendirmek hem de kıymetli basın mensuplarının ve bu süreçle alakalı soruları varsa cevaplandırmak üzere bugün karşınızdayım. Biraz önce sayının bir başkanımız bahsetti biz İyi Parti'nin Bursa'nın 1'inci ve 2'nci bölgesinden seçilen 2 milletvekiliyiz. Aramızda olmayan Milletvekilimiz Hasan Toptaş’ın bu vesileyle  selamını ileteyim. İstanbul’daydı dün bir program için genel başkanla oradan Ankara'ya geçti. Yani olağanüstü kongresini yeni yapmış, seçimden istediği sonucu alamayarak çıkmış bir parti için en zor görevlerden birisi üstleniyor. Allah yar ve yardımcısı olsun.  Biz hepimiz de destek olacağız o görevlerle birlikte yoğun mesaisine devam ediyor. Bundan sonraki süreçte de inşallah bir Bursa programını yapacak ve yeniden Hasan başkanımızla da burada bir arada olacak.

Cumhuriyetimizin ve milletimizin kutsal hanesi olan Türkiye Büyük millet meclisi çatısı altında yemin ederek başladığımız görevimizde samimiyetle yapmak istiyoruz. Allah’a şükür ki bizlere de bu görevi meclisin en aktif milletvekillerinden biri olarak sürdürmemiz naip oldu. Geride bıraktığımız bir yılda genelde tüm milletin meclisteki gözümüzü kullanıp sesi olmaya da çaba gösterdik.  Genelde Bursa’mızın sorunları ile çözüm yollarını soruşturup araştırma anlamında özel bir hassasiyet gösterdik. Kıymetli basın mensubları bu bir yıllık süre içerisinde Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanlığına çeşitli bakanlıklara sorulmak üzere toplam 74 önerge verdim. 

24 ÖNERGE CEVAPSIZ

Bunların  66'sını soru önergesi olarak doğrudan bakanlıklara bizzat ilgili Bakanı cevaplandırması talebiyle gönderdik ve bunlardan yalnızca 35 tanesi cevaplandırıldı. 24 tanesi halen cevaplandırılmayı bekliyor. 8 tanesinin ise araştırma önergesi olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine alınmasını ve ilgili konuya dair mecliste grubu bulan bulunan bütün siyasi partilerin tartışmasını da 8 araştırma önergesiyle sağladık. Böylelikle verdiğimiz önergelerin ihtiva ettiği konuların kamuoyuna mal olmasını da bir şekilde temin ettik.  Meclis genel kurulunda sık sık söz olarak kürsüyü mümkün olduğu kadar kullanmayı tercih ettik. Bu kapsamda toplam 66 kez hitap etme fırsatı yani yakala ve bunları da etkili bir şekilde kullandığımızı düşünüyorum bunlardan 56'sı doğrudan meclis genel kurulu onun da ise üyesiz bulunduğumuz meclis komisyonlarının alt komisyonunda.

BURSA ÜZERİNE KONUŞMALAR

56 tane Meclis genel kurulu konuşmalarımızın 22'si yalnızca Bursa'nın sorunları üzerine oluşurken 34 tanesi ülke genelinde tüm vatandaşlarımızı ilgilendiren konuları kapsadı. Yukarıda sözünü ettiğiniz 74 araştırma ve soru önergesinde yine 36 tanesi Bursa gündemindeki konuları içerirken 38 tanesi ise ülke genelini ilgilendiren ve ciddi sorun içeriyor. Bursa Milletvekili olarak ülke gündemini belirleyen konulara da imzamızı attık. Bir Milletvekili olarak yaz tatili de bu anlamda samimiyetle yoğun geçti biz meclisi tatile girer girmez memleketin bizce en yakıcı sorunlarından Bursa’nın da en önemli sorunlarından biri olan sığınmacı meselesi. Bununla alakalı Van'ın bütün ilçelerini dolaştık saray ilçesinin işte yukarı Tolgalı diye bir köyü var oradan İran sınırına gündüz vakti geçtik. Orada yaptığımız çalışmalar neticesinde samimiyetle hiçbir engele takılmadan İran sınırına geçerek sınırlarımızın bahsedildiği gibi güvenli olmadığını bütün dünya kamuoyuyla paylaştı, ondan sonra bir kısım tedbirler artık. Dehşet bir geçiş var yani bildiğiniz sınırlarımız yani elek gibi orada da teşhis ettik. Orada ki halk bunu yaparken söyledi, bu konuda çekimler yaptık, en azından kamuoyunda bu farkındalığı yarattığımızı düşünüyoruz. Cumhurbaşkanlığı ve bir de bizim tabirimizde çakma Gobels Fahrettin Altun da bu konularda İletişim  Başkanlığı da açıklamalar yapmak durumunda kaldı. Yine aynı şekilde göç idaresi başkanı ve yetkililerle gerek komisyonda gerekse onun dışında da Türkiye'nin bu en can yakıcı sorunu olan sığınmacı sorunuyla alakalı çalışmaları yürüttük.

SİNAN ATEŞ CİNAYETİ

Bir de bilindiği gibi ülke gündemine giren Bursa’nın da aslında konusu rahmetli Şehit Sinan Ateş’in cinayetinin araştırılması için önerge verdim. Kürsüden de bu konuyu tarafımızdan dile getirildi. Bir buçuk yıl olmuş ve ortada iddianame yok. Bir buçuk yılın sonunda bir iddiasına rağmen gelmiş iddianamenin içi boş, en önemli sorunların  sorulması gereken  gereken sorular kavuşturulmasın diye yapılmış,

BORUSAN İŞÇİLERİ 

Bursa’da Borusan'da yaşanan bir hak ihlali  var. Bir anayasayı çiğneme, işçilerin en masum anayasal hakkı olan sendika örgütlenme haklarını elinden alan bu konuda da oldukça acımasız davranıldı. Hiçbir sözünü kabul etmedi, sonuçta vermiş oldukları sözleri onların genel müdürü Hamdi Bey bin yüzlerce insanın içinde söylemiş olduğu sözlerden caydı. Şimdi 30 küsur işçiyi sırf sendikalı oldular diye aynen şöyle soruyorlar: Kusura bakmayın bu kelimeyi kullanmak zorundayım ahlaksızca 25'e 2 iş kanunu 25/2'den iş akitlerini fes ediyorum. Bir de diyorlar ki ben bunu söylüyorum iddia ediyorum, eğer işten ayrılırsan sana alacakların haricinde 12 maaş brüt.  Yani tabiri caizse şimdi bu sorunlar yaşanıyor. Kardeşim bu memleketin en zor işidir bu ülkede işçi olmak bir tane hakları var ya,  o nedenle bunların da takipçisi olmaya devam edeceğiz tabi.

SOKAK HAYVANLARI 

Sokak hayvanları kanunu henüz daha taslak halinde bizlere gelmedi. Gündeme gelecek anlaşılan, hayvanların katledilmesi ile alakalı bir çalışma, bu çalışmayla alakalı biz de hem parti olarak hem de şahıs olarak mücadelemizi vereceğiz. Bu yüzyılda böyle bir katliama tabi ki herkesten çok kıymetli çocuklarımız, herkesten kıymetli insan hayatı. Ama  bu yüzyılda yaşatamıyorum diyorsun, koruyamıyor muyuz?  Bu imkanların gereğini yapmadık da yani bu sokak hayvanlarını böyle bir de masum bir kelime ile uyutmayı kastederek, katletmeyi kabul etmemesi mümkün değil.

MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİ 

Bursa'da turkuaza bürünen İznik Gölü mest etti Bursa'da turkuaza bürünen İznik Gölü mest etti

Mevsimlik işçilerin yaşam alanı, şartları uygun değil. İnsani yaşam şartlarının orada hazırlanması lazım, bununla ilgili belediye çalışma yapıyor ama genel iktidarında bir çalışma yapması lazım. Orada eğitim çağında olup sadece yaz tatil değil eğitim öğretim döneminde olduğu halde eğitim hayatından geride kalan çocuklarımız var.  O çocuklar için de mobil imkanlar hazırlanmalı, bizlerin arasında yerel yönetim olarak üzerimize düşenleri yapacağız. Yenişehir Belediye Başkanı Ercan Özel ve Karacabey Belediye Başkanı  Fatih Karabatı  başkanlarımız çalışmalara başladı. Ne gerekiyorsa yapılacak.