Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın göreve başlamasının 50. gününde Kent Meydanı halk lokantasında basın mensuplarıyla buluştu. CHP İl Başkanı Nihat Yeşiltaş ve Belediye Başkan yardımcıları ile basın mensuplarının karşısına geçen Erkan Aydın, Bursa'nın deprem gerçeğine dikkat çekti.

Bursa'da Nilüfer Belediyesi'nin yaz spor okulları başladı Bursa'da Nilüfer Belediyesi'nin yaz spor okulları başladı

Depremin gündemden hiç çıkmaması gerektiğine vurgu yapan Erkan Aydın, “Gündemimizden hiç çıkmaması gereken deprem gerçeği var. Salı günü AFAD’da Vali Bey başkanlığında belediye başkanları ve kurum amirleriyle toplantı yaptık. Bursa’nın deprem gerçeğini hiç unutmaması gerekiyor.

Yeni keşfedilen Yenişehir Kayapa hattının da Bursa’nın bir ova olduğu, iki dağ arasında kaldığı basen etkisi normal bir yerde 6-6,5 şiddetindeki depremi basen etkisiyle alüvyon toprağın etkisiyle 7-7,5 etkiye ulaştıracağını, etkisini 2-3 kat arttıracağı gerçeği var. Stratejik planın en önemli planlarından birisi bu. Toplanma alanları, deprem konteynerleri ile ilgili. Deprem anında hangi ilçenin hangi ille koordine olacağıyla ilgili kapsamlı çalışma AFAD tarafından yapılmış. Biz de kendi üzerimize düşeni yapacağız. Deprem gerçeğiyle yüzleşmek durumundayız. Ovaya doğru kaçak yapılaşmayı engellememiz gerekiyor. Çok hızlı kaçak yapılaşma var 50 yıllık hızlı sanayileşme ve getirdiği göç, bunun getirdiği çarpık yapılaşmanın en yoğun olduğu şehirlerden birisi Bursa. Bununla etkin mücadele edeceğiz. Vatandaşlara söylüyoruz. Bu hem kendi canları, malları, çocuğunun geleceğini karartacak. Hiç bir mühendislik hizmeti almadan denetim yapılmadan inşa ediliyor. Yerinde kaynağında yapılmadan müdahale edeceğiz. Bir seviyeye geldikten sonra milli servet gözüyle bakılıyor. Bununla mücadele edeceğimizi ifade etmek istiyorum. Osmangazi gri toprak olarak gösteriliyor. Gri toprak alüvyon, suyun bol olduğu, bunun yanında depremde en çok etkilenecek alan olarak gösteriliyor. İzmir Ankara yolunun altı en çok etkilenecek bölüm. Ağırlığı kentsel dönüşümde oradan vermek istiyoruz. Yolun üstü de sağlam değil. Yüksek ve eski binalar var. Akademik odalar daha önceki dönemde Çarşamba, Altıparmak kentsel dönüşümü ile ilgili çalışma yaptıklarını ifade ettiler. Mimarlar Odası’nı ziyaretimde konuştuk. Bizim de katılacağımız, bilimin, odaların, yerel yönetimler, sivil toplumun onay vereceği, halkın onay vereceği projelere hazırız. Hızlı olmamız gerekiyor. Onlar da projeyi bitirmek üzere olduklarını ifade ettiler. Bizim ekiplerimiz de çalışıyorlar. Haziran ayında akademisyenlerle çalıştay yapacağız. Osmangazi’nin yer yerini kentsel dönüşüme almanız gerekiyor. Yolun üstünde de eksi binalar var. Ortak akılla hızlı şekilde bu işe el atmak durumundayız. “şeklinde konuştu.